Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PTÁCI: Třasořitka za mořem (Lumír O.Hanuš) / GAZELY: V zajetí či v bezpečí? aneb Jsou šťastné? (Lumír O.Hanuš)
 
18.2.
Chlupatý návštěvník podruhé (Pavel Steiner)
13.2.
Vzpomínka na kočičky z Djerby - Tunis (Jana Šnebergrová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Chlupatý návštěvník podruhé

Přítulný mouratý kocour (14 kB) Na podzim jsem na svých stránkách psal o odvážném a přítulném kocourovi, jinak též novém obyvateli naší chatové osady.

Jak se s příchodem zimních měsíců snižovaly venkovní teploty, osadníci se postupně stěhovali ze svých letních sídel domů do tepla a chaty zůstávaly opuštěné. Jako poslední tu zbyl soused Dušan. Je už léta v důchodu a bydlí ve Štětí v paneláku, takže od časného jara až do příchodu zimy zůstává s manželkou na chatě.
Teď začal postupně stěhovat králíky do mrazáku a v půlce listopadu nám volal, abychom si přijeli pro krocana. Bereme si ho od něj už pravidelně a musím říct, že je to vždycky pěkný kousek. Ten poslední měl oškubaný a vykuchaný rovných dvacet kilo.
Ale nechci tady líčit průběh zabijačky, ostatně Dušan tvrdí, že v případě takhle velkého ptáka je to už spíš vražda :-/.
Dušan s kocourem (15 kB)
Když jsme dorazili k Dušanovi, seděl na zahradě na lavici mourovatý kocour. Pif se k němu zvědavě hrnul, ale tím ho nijak nevyvedl z míry a já jsem si říkal, jestli to náhodou není náš známý chlupatý návštěvník.
Byl to on, jak nám vzápětí potvrdil Dušan. Kocour je prý strašně vlezlý a i když ho odhánějí, vždycky se zase vrátí. Někdy sem i v týdnu zajede sousedka Alenka a nechává mu u sebe na zahradě nějaké žrádlo. Taky Dušan ho občas krmí.
Ale co s ním bude přes zimu? Dušan si ho do paneláku nevezme, to rozhodně odmítl. Odjížděli jsme domů trošku s obavami. Cožpak o bydlení tady kocour nebude mít nouzi, vždycky může zalézt k někomu do sklepa. Ale se žrádlem to bude horší, až i Dušan odjede.
Pro jiné starosti jsme se koncem roku na chatu už nedostali. Občas jsme si vzpomněli na chudáka kocoura, jak to tam asi zvládá. Nakonec jsme ale zprostředkovaně dostali zprávu, že kocour skončil u Alenky doma na Proseku. Jezdit ho krmit na chatu autobusem sedmdesát kilometrů, to bylo přece jen neúnosné.
Takže z těch dvou jarních opuštěných koťat už má Alenka doma všechny :-).

Pavel Steiner          

Další povídání o Pifovi a Sally najdete na stránkách Pavla Steinera.


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

V Praze na Vinohradech
ve vnitrobloku Polská, U Kanálky, Mánesova a nám. J. z Poděbrad se našel černý asi pětiměsíční kocourek. Je mazlivý, čistotný a majitelé mohou volat na 602 627 705
Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dušana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci