Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI Pes obranář (Pavel Steiner)
 
25.2.
Moje číči v lednu (Ivana Jirková)
20.2.
Jak k nám přišel Kocík aneb příhody z našeho vnitrobloku (Blanka K.)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Moje číči v lednu

Schovka v koši (10 kB) Čas letí mílovými kroky. Ani jsme se neotočili a je polovina ledna pryč. Moje domácí kočičky jsou v naprosté pohodě. Malý Pepíček, po tom, co spadl hrobníkovi z lopaty, si musí vynahradit, co zameškal :-/. Roste jako z vody - ve svých ani ne čtyřechměsících měl jen o 30 dkg míň než o pět měsíců starší Markétka - a řádí jako černá ruka :-/. Nebo spíš packa :-).

To mrně je snad na klíček :-). Řádí, běhá, skáče, loví všechno a všechny. Hlavně Majku - s tou jsou tedy dračí dvojka. Měla jsem pěkné kytičky :-(. Měla, už nemám, likvidační četa našich kočiček se postarala o to, že z nich zůstaly pouze ubohé zbytky. A, obávám se, že ani ty nemají velkou šanci přežít :-(((.
Byli jsme na veterině, což byl docela zajímavý zážitek. Mladí šli na očkování s Pepíčkem, tak jsem se přidala a vzala na oočkování i Šimona, Majka se svezla s námi, aby se jí pan doktor podíval na oči. A hlavně proto, abychom domluvili kastraci Majky.
Takže jsme se tam přihrnuli se třemi kočkami, jen Máša unikla a zůstala doma. Někdo musel přece hlídat dům, co kdyby na to Kvído nestačil?
Pepíno byl shledán zdravý jako rybka, čilý, krásný a (ke svému znechucení) oočkován.
Šimon, který se ve chvíli, kdy jsme ho zavřeli do přenosky, změnil v ubohou a malinkou kočičku, zoufale křičící, že se s ním šeredí, taky. Pan doktor ho označil za špekouna, což se mě velice dotklo, protože Šimon má jen trochu kratší nožičky, takže pak bříško vypadá větší, ale krásného, což mě zas potěšilo.
Chvilka klidu - Šimon si opírá hlavu (6 kB)
Markétka se panu doktorovi líbila, prý bude vždycky drobnější, teď v devíti měsících má jen 2,70 kg. Na kastraci už prý je stará dost, ale při tom hemžení se na sjednání termínu "jaksi pozapomnělo". Já vím, že jí to nemine, ale nechce se mi jí "dělat bebí" a tak to nenápadně odkládám.
V čekárně naše kočindy vzbuzovaly zájem všech psů, ale žádný neměl snahu je zakousnout, spíš si je prohlíželi. Ono tři kočky najednou je na takového psa docela dost. Šimon už pak byl hodný, ale doma vypálil z přenosky, sotva se otevřela dvířka, šťastný, že jsme ho tam nenechali :-).
Šimon je vůbec hodný. I na malého Pepíčka. Jen když moc zlobí, prostě ho plácne :-) a je to. Pepíno se pak začne na dobré dvě minuty chovat decentně :-).
Markéta hlídaná Šimonem (12 kB)
I na Kvída si Šimon pomalu, ale hodně pomalu, zvyká. Když jsem u něho, nechá se i očichat, ale většinou ne dlouho, za chvíli nevydrží s nervama a uklidí se do bezpečí...
Ale Markétku stále hlídá jako oko v hlavě, běda kdyby jí chtěl někdo ublížit. Ten by mu asi dal...

U pouličních kočiček je velká, a bohužel dost nemilá změna. Jak jsem už psala, v noci z 30. na 31. prosince se vrátil Čumák. Hladový, vystrašený a dost počochněný.

Ten den zmizel Sášenka. Za cca 10 dní se vrátil i on.
A teď to začalo :-/.
Čumák, který byl do té doby naprosto nekonfliktní, začal tvrdě napadat Sášu, ale i Lízu a odhánět je. Líza se na své staré místo už skoro bojí přijít. Sášenka se raději stáhne do křoví. Je z toho nešťastný, protože on se tak rád mazlí!
Klid je jen, když Čumák z nějakého důvodu nepřijde.
Pak se Sáša ode mne nehne, jenže se zas nenají, pokud nestojím přímo u misky, jinak musí všeho nechat a běžet za mnou. Když postojím u něho, nadlábne se, že má bříško, jako by čekal koťata :-).
Takhle občas 'malá' visí ze škrábadla (8 kB)
Nevím, co se stalo s Čumákem, asi zažil zlé časy a teď se bojí, aby zas nepřišly a tak honí ty dva. Jenže já pak musím hlídat jeho, aby jim moc neubližoval, takže se zas on cítí odstrčený.
A nesmím si vzít rukavice, to ihned zmizí.
Takže to vypadá, že budeme muset Čumíska odchytit a vykastrovat, snad to pomůže...
Sášenka asi kastrovaný je. Je zajímavé, jak se tak změnila povaha toho Čumáčka. Dříve také, když jsem ho hladila, se občas otočil (jako koník) a kousl mě. Tohle úplně přestal dělat!
Jenže moje večerní procházky takhle nabývají na dramatičnosti. Člověk nikdy neví, co se zase semele...
Jednu sobotu byl Čumáček jako mílius, ani jednou Sášenku, ani Lízu nenapadl, jen na ně výhrůžně zamňoukal, v jednu chvíli dokonce jedli se Sášou z jedné misky. Ale hned v neděli se na něj ale vrhl, až chlupy lítaly...
Může mi někdo vysvětlit, co Čumíska tak změnilo? A co mám udělat, aby se to napravilo? Odpovědi a rady směřujte prosím Dumce.

Ivana Jirková          

Pokus o odpověď: Asi to souvisí s jarem a s tím, že si už buduje pozice pro páření - proto je Čumák víc agresivní (předpokládám, že není kastrovaný). Moc na tom nemění ani to, že Sášenka kastrovaný (asi) není. U Lízy Čumák ví, že to není kočka, ale neví jestli to není pro něj konkurence... Proto jí honí a Líza nechápe, co se děje, protože jí chybí hormnony... Ferda.


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

V Praze na Vinohradech
ve vnitrobloku Polská, U Kanálky, Mánesova a nám. J. z Poděbrad se našel černý asi pětiměsíční kocourek. Je mazlivý, čistotný a majitelé mohou volat na 602 627 705
Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dušana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci