Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  JEDOVATKY: Jedovatá chobotnice (George Švehla)
 
26.2.
Vzpomínka na Kissinku - kočky na chatě mé sestry (M. Šmídová)
25.2.
Moje číči v lednu (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Vzpomínka na Kissinku
(kočky na chatě mé sestry)

Kissinka v září po operaci (10 kB) Moc mi chybí ten malý upředený tvoreček. Doufám, že se někde mezi hvězdami, v tom kočičím nebíčku setkala s mým nejmilejším Zorráčkem a oběma Mindičkami.

Po operaci, na které byla loňské září, vypadala moc dobře. Jizva se krásně zahojila, dobře jedla a byla ve skvělé formě. Nevím co se pak stalo :-(.
Kissinka v listopadu 2002 - ještě ve výborné kondici (7 kB)
Těsně po Mikuláši začala špatně dýchat, hodně spala a postupně slábla. Nechtěla jsem jí už stresovat návštěvou veterináře, ale přesto jsem nakonec s ní k doktorovi šla.
Druhý den byla Kissinka moc špatná a museli jsme jí nechat uspat, aby se dál netrápila. Ten stres její konec asi urychlil. Moc jsem si to vyčítala, ale teď už vím, že kdybych neudělala nic, tak bych si to vyčítala ještě více.
Přihodila se mi však zvláštní věc.
Když Kissinka umřela, vrátila jsem se z veteriny do práce. Bylo poledne a všechny kolegyně byly právě na obědě. V místnosti jsem byla sama a u šatní skříně jsem si svlékala kabát. Náhle jsem měla až hmatatelný pocit, že je Kissinka u mne a otírá se mi o nohy.
Pepinka a v pozadí Matěj (15 kB)
Ten pocit byl tak silný, že jsem se neudržela a nahlas jsem řekla "Kissinko, odpusť mi".
Její dušička se přišla se mnou rozloučit. Možná, že to zní neuvěřitelně, ale já jsem ten pocit opravdu měla a byla jsem v tu chvíli skoro šťastná.
Kissince jsme druhý den vybrali klidné místo u sestry na chatě, v rohu zahrady, pod nízkými smrčky. Tam teď odpočívá a kdyby mohla to místo vidět, určitě by se jí líbilo.
Asi by byla ráda, že tam není sama.
Sestry chatu a zahradu si vybraly ke svému přebývání tři kočičky. Pepinka, černá kočička s bílou náprsenku a legračně tenkým ocáskem, mourovatý Matěj a černobílá Micinka. Je to neuvěřitelné, kde se tam ty kočičky vzaly.
Sestry chata je na úplné samotě v lese, široko daleko žádná vesnice, odkud by se mohly kočičky zatoulat.
Pepinka se tam už drží několik let... Matěj s Micinkou se objevili později. Zřejmě si mezi sebou řekli, že tam přebývají hodní lidé, kteří mají rádi kočičky a krmí je :-).
Kocour Matěj na chatě mé sestry (12 kB)
Museli přijít z větší dálky. Snad cítili jejich kocoura, bílého peršana Fredyho, syna naší Kissinky, možná je nalákala plná krmítka zbytků jídla pro ptáčky, nebo tvrdý chléb, který sestra dává v lese ke krmelci.
Ať tak či onak, okolí chaty je teď jejich domovem. Když sestra se švagrem zjistili, že se tam objevily kočičky, začaly jim kupovat kočičí sušenky a konzervy a celé léto je krmily.
Co ale dělat v zimě...
A tak švagr vybudoval krásné kočičí domečky, zateplené polystyrenem a vystlané kožešinou. A za jakéhokoliv počasí jezdí jednou týdně zásobit kočičky jídlem.
Kočičky je vždy už vítají a přecpou se téměř k prasknutí konzervami. Do velkých nádob pak dostanou spoustu suchého krmení a to jim vydrží do dalšího příjezdu jejich "lidí".
Jsou však velmi plaché. Přiblíží se pouze na dohled a o pohlazení nemůže být ani řeč. Přesto však toto místo považují za svůj domov a sestru se švagrem a jejich synem mají svým způsobem asi i rádi.
A tak Kissinka má společnost těchto polodivokých koček.

M. Šmídová          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

V Praze na Vinohradech
ve vnitrobloku Polská, U Kanálky, Mánesova a nám. J. z Poděbrad se našel černý asi pětiměsíční kocourek. Je mazlivý, čistotný a majitelé mohou volat na 602 627 705
Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dušana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci