Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PTÁCI: Jak to bylo s Rozárkou III. (Lumír Hanuš)
 
6.3.
Klukovské hry (George Švehla)
5.3.
Kočka to zařídí (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Klukovské hry

Ferda a Packa odpočívají za dveřmi (5 kB) Psisku Ferďasovi je už 14 měsíců a je z něho pěkný uličník. Někdy je ovšem velice poslušný a hodný, zvláště když z toho něco kouká ve formě žrádla :-). Na Vánoce mu přibyl kamarád. Žena Míla dostala od staršího syna jako dáreček šestitýdenního kocourka, který dostal jméno Packa.
Ferda a Packa - z videokamery (4 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (6 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (4 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (4 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB)

Packovi dlouho netrvalo aby se v domku cítil jako domácí pán, kde mu úplně všecko patří a ostatní tu jsou jenom kvůli němu :-). Z nás si se samozřejmostí jemu vlastní udělal pohodlný pelech kde spí, když sledujeme televizi.
Někdy si udělá pelech i z Ferdy a stočí se mu u břicha. Ferďas ho toleruje a občas i olízne. Packa mu to opětuje a jednou mu tak začal olizovat břicho, až se asi rozpomněl na maminku a začal úporně hledat odkud by mohlo téct mlíčko...
No něco po chvíli našel a začal žmoulat :-). Mlíčko však neteklo a neteklo :-). Ferda držel a tvářil se rozpačitě :-/. Pak ale vyvalil svoje kukadla, vstal a vzdálil se.
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB) Ferda a Packa - z videokamery (4 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (5 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (4 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (8 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (6 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (4 kB)
Ferda a Packa - z videokamery (4 kB)
Packa se jen divil proč žádné mlíčko neteklo. Kdo ví, kdyby to Ferda vydržel dýl, třeba by se Packa něčeho dočkal...
Ovšem nejraděj oba dva dovádějí v obýváku na koberci. Ferďas si obvykle k Packovi lehne, aby byl na jeho úrovni a pak to jsou nekonečné radovánky. Packa dovede v zápalu hry Ferďasovi strčit do tlamy celou hlavu.
Ferda je překvapivě jemný a Packu ani nenapadne vystrčit drápy. Fackuje se s Ferdou jen pacičkami. Mnohdy se Ferdovi pověsí předními packami na čumák, Ferda vstane a odnese tak Packu o kus dál :-).
Uvidíme jací budou kamarádi až Packa odroste a bude z něj pořádnej kocour.

George Švehla, Austrálie, 3/2/2003          

P.S.: Protože vím, že si George s technikou moc dobře rozumí - těchto 24 fotek je z filmu, který natočil digitální kamerou - požádal jsem ho, jestli by nemohl poslat nějaké ilustrační video.

Poslal a rozdělil ho na 6 částí, aby se Vám lépe stahovaly. Každá má do 450 kB a jsou va formátu WMV (WindowsMediaVideo), přehratelné (i se zvukem) pomocí Windows Media Playeru, kerý si můžete ztáhnout, pokud ho nemáte v počítači, ze stránek Micro$oftu. Na přehrání stačí Windows Media Player 6.4 pro Win95 a Win NT4, který je kratší než vyšší verze. Většinou je Windows Media Player ale už nainstalován ve Vašich Windows.
Nejlépe je stáhnout soubor s videem z Internetu na Váš počítač tak, že myší najedete na odkaz, stisknete prvé její tlačítko a vyberete příkaz "Uložit jako" a video soubor si uložíte na disk svého počítače, kde ho potom v příslušném adresáři najdete a pomocí Windows Media Playeru i přehrajete.
Zde jsou jednotlivé pasáže her Packy & Ferdy (moje popisy berte prosím s rezervou): Dobrou zábavu přeje s George Švehlou, Ferdou i Packou také
Ferda & Dumka          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

V Praze na Vinohradech
ve vnitrobloku Polská, U Kanálky, Mánesova a nám. J. z Poděbrad se našel černý asi pětiměsíční kocourek. Je mazlivý, čistotný a majitelé mohou volat na 602 627 705
Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dušana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci