Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  MLÁĎATA: Máte rádi mláďata? (Lumír O.Hanuš)
 
11.3.
Už je to rok... - Kačenka a Žofka (Z.Hornychová)
6.3.
Klukovské hry (George Švehla)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Už je to rok...
Kačenka a Žofka

Žofinka odpočívá na židli (12 kB)

28. února to byl rok, co
umřela Mydlinka. Mezitím jsme Kačence přivedli novou kamarádku Žofinku, pomalu to bude taky jeden rok...

Občas si vzpomenu na pěkné povídání paní M.Crossette o pomalém sžívání jejich dvou koček. U nás se nedá mluvit o příliš rychlém postupu.
Kačenka se prostě rozhodla občas přijmout Žofku na milost a to pouze tím, že kolem ní chodí nevšímavě, o nějaké další náklonosti nelze vůbec mluvit :-/. Ale když potřebuje ukázat, kdo že tu byl první, šoupne Žofce záhlavec :-) nebo se k ní připlíží zezadu a kousne ji do zadku :-(. Žofka ji respektuje, takže nechápu, proč se to pořád opakuje :-/.
Ale občas se i Žofka naštve a to si nepřejte vidět, co se pak u nás děje... Protože je větší, svalnatější a mnohem šikovnější než Kačenka (a myslím že taky chytřejší), dovede Kačenku pořádně prohnat po bytě a to ji pak zmydlí hlava nehlava.
Kačenka zbaběle zaleze, cítí, že na ní nemá. Zdálo by se tedy, že se její vedoucí postavení po každém takovém hromobití zhroutí, ale jakmile ji otrne, jde Žofku znovu propohlavkovat :-/.
Kačenka s oblibou prochází ty nejneuklizenější místa v klučičím pokoji... (11 kB)
Je mi to docela líto. Občas pozoruju, jak se k ní Žofinka má, přisedne si k ní a ráda by se kamarádila, ale Kačenka ne :-/. Naštvaně uteče a o žádnou kamarádku nestojí...
Žofinka si moc ráda hraje s velikou, tlustou a dlouhou tkaničkou od bot. Chovat se moc nechce, jakmile jí na chvilku uchvátím do náručí, začne žalostně mňoukat, seskočí, posadí se, upřeně mi kouká do očí a začne povídat. Tomu se jinak nedá říct :-). Zpočátku jsem nevěděla, co mi říká, ale teď její kočičí řeči trošku rozumím.
Zavede mě často právě k té tkaničce a chce, abych si s ní hrála. Nikdy nemá dost. Někdy si jí nosí v tlamičce po bytě, vyhlídne si člověka, tkaničku mu položí k nohám a mňouká, tedy říká pojď si se mnou hrát :-).
Protože má velký apetit, snažíme se jí trošku omezovat v jídle a to byste měli slyšet, jak nadává :-). Chodí po bytě a vydává zase úplně jiný mňoukot.
V létě jsme byli na dovolené a holky zůstaly doma s dětmi. No dětmi, už to jsou dospělí kluci, takže jsem o ně neměla obavy. Když jsme přijeli domů, kluci byli celí nešťastní. Všechno bylo sice v pořádku až na to, že Žofinka hned druhý den po našem odjezdu střídavě počůrávala všechny postele v bytě :-(.
Nechovala se jako na bedýnce, ale v rychlosti na postel vyskočila, párkrát si ustříkla a pelášila pryč. Kluci museli všechny postele přikrýt, ale stejně pořád prali. Naším příjezdem všechno skončilo. Asi to byl protest, ale už teď dopředu se obávám letošní dovolené...
Jak vidíte, máme o zábavu postaráno a mám dojem, že kočky by měly být minimálně dvě. Je to lepší jak pro ně, tak i pro jejich páníčky.

Z.Hornychová          

Žofka a Kačenka - vzácný okamžik, kdy jsou holky pospolu (13 kB)


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

V Praze na Vinohradech
ve vnitrobloku Polská, U Kanálky, Mánesova a nám. J. z Poděbrad se našel černý asi pětiměsíční kocourek. Je mazlivý, čistotný a majitelé mohou volat na 602 627 705
Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dušana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci