Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  VÁŽKY: Vážky v okolí Washingtonu (Lumír O.Hanuš)
 
13.3.
Packa u doktora (George Švehla)
12.3.
Kočičky hledající nový domov (Petra Ondráčková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Packa u doktora

Packa u chodiště o vánocích coby malinkaté kotě (7 kB) Kocourek Packa, kterého moje žena Míla dostala pod stromeček na minulé Vánoce co by šestitýdenní koťátko povyrostl. Čas se navršil aby byl podruhé očkován.

Po celou dobu co jsme v Austrálii jsme s naším zvěřincem chodili ke kamarádovi Ivošovi, jinak veterináři. Taky z Brna jako my a dokonce bydlel nedaleko. Nyní vlastně také, ale v Austrálii :-). Počátkem roku 2003 vsak Ivoš skončil praxi a odešel na zasloužený odpočinek. Bylo na čase, vždyť mu je už skoro 70.
Packa o vánocích coby malinkaté kotě sedí na schdech (6 kB)
Pro nás tak vyvstal nový problém. Kam budeme chodit se zvěří k doktorovi. Zvěrolékař co koupil Ivošovu praxi na nás moc dobrý dojem neudělal a navíc to tam je přece jen trochu dál, celých 13 km.
Proto jsme se začali dívat po blízkém okolí. Zvěrolékařů tu je dost. Míla zavolala do jedné nedaleké ordinace a zeptala se co stojí druhé očkování Packy. Bylo jí řečeno, že 68 klokaních dolarů. To se nám zdálo trochu moc, už proto, že u Ivoše jsme měli jako kamarádi odjakživa režijní cenu.
Tak zavolala do druhé ordinace, která je ještě blíž a za stejnou službu si řekli 48 klokaních dolarů. To už znělo přívětivěji a tak jsme se tam rozhodli s Packou zajet. Je to bratru jen 3 km. Ordinace je v těchto místech už léta a uvnitř, v čekárně, bylo prázdno.
Packa se pere s kobercem (9 kB)
Pohledná slečna recepční nás zapsala a zároveň zvážila Packu. Digitální váha co váží na dekagramy nám oznámila, že náš lump už váží 2,20 kg. Docela pokrok. Ostatně nechutenstvím netrpí a žere jako zjednaný :-). Pokud se v kuchyni chystá nějaké maso, třeba pro nás, tak se plete pod nohy a vyloženě řve jako divá zvěř.
Však má také maso nejraděj. Ale nepohrdne ani sýrem a ráno, když na chvilku odskočím od stolu, tak mě chodí chlemstat kafe z hrnku. Za to je vždycky patřičně umravněn, ale asi ho to láká víc než má strach z výprasku :-/.
V čekárně bylo jinak i dost věcí, žrádla, léků a vitamínů pro zvířátka. Takový malý supermarket. I nějaká poučná literatura a videa jak pečovat o svoje miláčky. Pak se objevila paní doktorka. Sympaticky vypadající, drobná asi čtyřicetiletá blondýnka. Avšak žádná dáma. Bylo hned patrné, že to je žena nebojící se práce. Taková správná australská "country woman".
Packa už dospěl v mladého kocoura (6 kB)
Drobné ruce měla drsné od práce. Pokožku spíš ošlehanou zdejším podnebím než opálenou a vystupování sebejisté avšak korektní a s evidentním citem pro své pacienty. Packu hned preventivně prohlédla a poslechla. Prohlásila že kocourek vypadá velice zdravě a jako by mimochodem mu píchla injekci očkování.
Packa to vůbec nezaregistroval :-). Zrovna tak jak všechna naše dřívější zvěř u Ivoše.
Zavedli jsme řeč na eventuální kastraci kocourka. Byli bychom neradi aby nám začal doma a v okolí všechno značkovat. Paní Erica, jak se paní doktorka jmenuje, odborně Packovi sáhla do intimních míst a prohlásila, že ho můžeme hned objednat, že je ready. Tedy že má ty svoje rodinné klenoty už v pytlíku a tak to jde udělat co nejdřív.
Packu jsem tedy objednali na 13. března (dnes), kdy se z něj stane TO. Tuším, že právě zavčas. V poslední době se z něj začíná klubat pěknej grázl :-).

George Švehla, Austrálie, 4/3/2003          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Kočičky hledající nový domov
jsou Elsa, Rezík, Madlenka, Kašpar, Oskar, Šimon, Kirinka, Plešulka, Stařík. Všechny kočičky můžete najít na stránkách Sružení na ochranu zvířat v krajní nouzi, případně si o nich přečíst v Dumce - kočičky k umístění byly často odebrané pro týrání. Prosíme - pomozte ! Tel.: 603 225 948, 251 562 334
Petra Ondráčková          
V Praze na Vinohradech
ve vnitrobloku Polská, U Kanálky, Mánesova a nám. J. z Poděbrad se našel černý asi pětiměsíční kocourek. Je mazlivý, čistotný a majitelé mohou volat na 602 627 705
Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dušana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci