Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  ROZMAZLENCI: Domácí mazlíčci (Pavel Steiner)
 
20.3.
O tom, jak malý Packa vylekal naše velké kočky (Marie Crossette, USA)
19.3.
Druhá výroční zpráva o mé člověčici (kočka Penelopa)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Malý Packa vylekal naše velké kočky

Smoky spí zavěšená dolů z peřiny (7 kB) Od Ferdy jsem dostala mailem milé překvapení. Poslal mi dvě krátká videa, od pana Švehly. Záběry z těchto mini-filmů ve formě fotek mohli čtenáři už vidět u povídání o jejich novém kocourkovi, kterého paní Švehlová dostala letos pod stromeček, aby jí pomohl zahojit bolest po zemřelé kočičce Zrzce.

Než popíši průběh poslechu videa, musím trochu přiblížit prostředí, kde se tak stalo.
Naše ložnice má dvě okna, jedno směrem na jih a druhé na západ. V horkém létě proto musím už brzy odpoledne zatahovat na obou oknech nejen žaluzie, ale navíc i tmavé závěsy. Zato v tuto roční dobu, kdy slunce ještě tolik nepraží je dopad jeho paprsků na naši postel naopak velice příjemný a celá místnost je krásně jasná.
Proto ráno často stelu naši širokou postel tak, že svoji peřinu přehodím na manželovu a na mojí část, kam slunce nejvíce dopadá, rozložím deku a polštáře na opření. Na vzniklém kanapi pak ráda sedávám buď s knihou, nebo s laptopem na klíně.
Jakmile mne kočky ráno vidí takhle stlát postel, už se na ní kvartýrují v naději, že si k nim sednu, nebo přiběhnou okamžitě, jakmile se uvelebím na dece. Leží pak vedle mně, buď zabořené do peřin, stočené u mých nohou na dece, nebo v látkovém tunýlku – jejich nejnovějším a velmi oblíbeném pelíšku.
Obě kočky takhle spokojeně ležely poblíž mně, když jsem si připojila laptop k telefonu, abych přijala odpolední poštu. Mezi ní byl již zmíněný mail od Ferdy s přílohami "Packa s myší".
Pustila jsem si nejprve tu první, kde malý Packa hopsá jako kůzle, mrská svým mrňavým ocáskem a honí a fackuje mrtvou myš po podlaze. Je to rozkošné a já jsem si tak trochu představovala naši Dixie, která je Packovi hodně podobná. Video je vlastně bez zvuku, jen z dáli je slyšet mírná hudba a hlasy. Obě kočky proto zůstaly klidně ležet, pouze stříhly ušima na ty neznámé zvuky.
Smoky (9 kB)
Zato, když jsem si pustila video druhé, přála bych vám vidět tu reakci koček.
Z malého kocourka, který by se stále ještě vešel do hrsti se na videu mžikem stala zuřivá šelma. Byl příliš malý a slabý proti síle a velikosti lidských rukou, které mu nejenže nedovolily utéci s jeho myší, ale dokonce se mu jí snažily vytrhnout, tak jak to pan Švehla legračně popisoval ve svém povídání.
Tuto nespravedlnost tedy Packa dával najevo alespoň hlasovým protestem. Z tohoto malého, drobného tělíčka najednou vycházely zvuky podobné rozzuřenému lvu, který zápasí o své sousto.
V okamžiku, kdy se ozvalo první Packovo zamručení, obě kočky se změnily z koček ležící v kočky sedící takovým fofrem, jako když pustíte našponovanou gumičku. Zíraly směrem ke mně, snad aby se nejprve ujistily, že jsem se jim najednou neproměnila ve vlkodlaka :-).
Dixie a Smoky u pelíšku-tunýlku (10 kB)
Jejich oči byly vykulené, vousiska v pozoru, celé tělo nanejvýš napjaté. Pak jako na povel začaly obě vydávat varovná mručení, velmi podobná těm, které vydával malý Packa. Nevím, jestli to bylo ze solidarity, nebo ze strachu, ale spíše bych typovalo to druhé, protože kočky se právě chystaly seskočit z postele a utéci, když video dohrálo.
Náhlý klid je zarazil a ještě chvíli nejistě seděly připravené vyrazit za postel do úkrytu. Protože jsem ale video už znovu nepustila a sama jsem zůstala dále klidně sedět, uklidnily se i kočky. Možná došly k závěru, že se jim to buď jen zdálo, nebo že já jsem nějaký zuřivý břichomluvec, nebo že mi jen divoce a dlouze zakručelo v žaludku.
Kočky si zase lehly a pokračovaly v tak drsně přerušeném spánku.
Dixie a Smoky v peřinách (10 kB)
Tahle krásná videa jsem si ten den pak ještě pustila znovu, ale až tehdy, když kočky byly na zahradě. Přesto mi to nedalo a chtěla jsem zjistit, jak budou reagovat podruhé a pustila jsem jim Packův zápas o myš o několik dnů později. Ale asi jako se říká že "opakovaný vtip už není vtipem", tak podobně video zapůsobilo na obě kočky.
Sice se zase posadily, ale už zdaleka nevypadaly tak vyjukaně. Dixie se podívala na Smoky, zda zvuky náhodou nevydává ona a naopak Smoky si přišla "přičichnout" k laptopu aby si poslechla odkud se zvuky nesou. Na obrazovce sledovala malého Packu, ale její původní nervozita už polevila.
Po skončení videa si obě klidně lehly a spaly.
Smoky v spí v tunýlku (13 kB)
Když jsem jim pak video pustila do třetice, kočky sice zvedly hlavy, zastříhaly ušima, ale už se ani nenamáhaly posadit. Přesto bylo vidět, že jim to Packovo kvílení vůbec není příjemné a už dále jsem je tím netrápila.
Protože Ferda tahle nadmíru povedená videa jistě dá do Dumky, aby se jimi mohli potěšit i ostatní čtenáři, zkuste si je pustit v přítomnosti vašich chlupatých miláčků. Velice by mně zajímalo, zda chování Dixie a Smoky bylo vyjímečné, nebo jestli kočky ostatních čtenářů reagovaly na video podobně.

Smoky po návštěvě u veterináře
Ještě bych chtěla stručně popsat, jak byla Smoky nedávno na očkování, které bez problémů zvládla, ona u veterináře téměř zkamení, nechá si všechno líbit a ani nekníkne. Zato když jsme jí doma zase pustili, letěla se schovat za naši postel - jejich nejjistější úkryt :-).
Smoky a Dixie v ložnici na peřině (8 kB)

Jenže tam už byla schovaná Dixie :-), která tam zapadla jakmile zaslechla v předsíni zvuk dvířek přenosky. Jak jsme se obávali, Dixie na Smoky asi cítila "veterináře" a tak zle syčela a chudák Smoky jen strachy kulila oči - ven vylézt nechtěla a to, že na ní Dixie syčela se jí také nelíbilo.
Dixie pak po chvíli vylezla, tak jsem jí pustila na zahradu a když se ukázala i Smoky, otřela jsem jí kožíšek mokrou žinkou, abych setřela ten případný pach.
Asi to pomohlo, protože když pak přišla dovnitř Dixie, bylo vše zase v pořádku.

Marie Crossette, USA          

P.S.: Takže zde je avizovaná video s myší a Packou, rozdělěné do dvou částí. Každá má do 450 kB a jsou va formátu WMV (WindowsMediaVideo), přehratelné (i se zvukem) pomocí Windows Media Playeru, kerý si můžete ztáhnout, pokud ho nemáte v počítači, ze stránek Micro$oftu. Na přehrání stačí Windows Media Player 6.4 pro Win95 a Win NT4, který je kratší než vyšší verze. Většinou je Windows Media Player ale už nainstalován ve Vašich Windows.

Nejlépe je stáhnout soubor s videem z Internetu na Váš počítač tak, že myší najedete na odkaz, stisknete prvé její tlačítko a vyberete příkaz "Uložit jako" a video soubor si uložíte na disk svého počítače, kde ho potom v příslušném adresáři najdete a pomocí Windows Media Playeru i přehrajete.
Zde jsou jednotlivé pasáže her Packy s myší: Dobrou zábavu přeje s George Švehlou a Packou také
Ferda & Dumka          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Kočičky hledající nový domov
jsou Elsa, Rezík, Madlenka, Kašpar, Oskar, Šimon, Kirinka, Plešulka, Stařík. Všechny kočičky můžete najít na stránkách Sružení na ochranu zvířat v krajní nouzi, případně si o nich přečíst v Dumce - kočičky k umístění byly často odebrané pro týrání. Prosíme - pomozte ! Tel.: 603 225 948, 251 562 334
Petra Ondráčková          
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci