Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  DRAVCI: Kudlanka (Lumír O.Hanuš)
 
26.3.
Kočka hostitelka (Jana Oščadálová)
25.3.
Náš kocour důchodce a Zrzek (Jana Šnebergrová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Kočka hostitelka

Mám malý stan... (10 kB) Kočky (byť ještě tehdy měly zuby jako šavle) byly na Zemi dřív než lidé a z toho jednoznačně vyplývá, že člověka si vymyslely právě kočky (nikoli evoluce), aby se měl o ně kdo starat. Bez nich bychom tady vůbec nebyli - přinejmenším naše Tači se podle toho chová.

Vědomi si tohoto nesmírného dluhu, snažíme se ho naší Tači alespoň částečně splácet tím, že se jí staráme o zábavu a v zimě krmíme ptáky z celého širokého okolí. Sotva napadne sníh, ometeme parapet a začneme sypat. Kroupy, rýži, staré rohlíky, okoralé knedlíky, zkrátka co dům dá.
První várka hladových holubů se moc nenazobe, protože Tači celá nedočkavá okamžitě vyskočí na okno a hejno se rozletí na všechny strany. Ale jakmile jí noví kamarádi trochu zevšední, při prvním zaťukání zobáku na parapet se jen přikrčí, pomalu se plíží k oknu, vyskočí na židli, mrská ocasem a pozoruje.
Tichounce si při tom "poštěkává". Jakmile se jí zdá, že se už holubi, kosi, občas i nějaký ten drozd, dostatečně nabaštili, vyřítí se na okno a strašlivě se raduje, jak se opeřenci vyděsí.
Jenže i ptáci se učí, postupně zjistí, že to černé strašidlo je za sklem a nemůže jim ublížit, a tak jen poodletí a za chvíli jsou zpátky.
...a teď si do něj vlezu (12 kB)
Aby si ten náš diblík užil taky trochu pohybu, sypeme ptákům na okno v kuchyni i v pokoji. Jakmile tedy vyplaší hodovníky v kuchyni, přeletí hladovci do pokoje, Tači běží ozlomkrk za nimi, vystraší je, holubi se vrátí do kuchyně, Tači je tryskem následuje, a tak pořád dál, dokud není sezobáno. Holubi jsou nasyceni a Tači tak utahaná, že si okamžitě zaleze do pelíšku a zdatně usne.
Jak zima postupuje, jsou naši strávníci stále drzejší, někdy se dokonce ani nevylekají natolik, aby jim stálo za to obtěžovat se na druhé okno, tak na ně Tači musí udělat "baf". Vyhoupne na okno a současně předními tlapkami bouchne do skla, až to zadrnčí. Tenhle trik spolehlivě zabere vždycky, holubi prchají, až z nich peří lítá.
První stravovací směna nastupuje kolem deváté hodiny, druhá kolem poledne. Jindy se ptáci neukážou, byť měli nasypány celé hromady dobrot. Když se už blíží příslušná doba, Tači lehce znervózní, začne se nám motat pod nohama, případně si vyskočí na stůl nebo manželovi na záda, pokud zrovna sedí, a hlasitě nás upozorňuje, že máme začít servírovat.
Ospalá Tači neboli Japonec (7 kB)
Popadneme misky a běžíme k oknu, Tači nám samozřejmě asistuje, musí všechno očichat, jestli tam nedáváme něco, co by raději sezobla sama, a když schválí menu :-), můžeme je předložit na parapet.
Dřív k nám přilétala v zimě na oběd i sýkorka, ale od té doby, co máme Tači, se neukázala, přestože se ve větru neustále smutně pohupuje lákavý kousek loje. Pro sýkorky je patrně ten náš čert příliš silné kafe.
Jakmile zima skončí, je se zábavou konec, ptáci se začnou starat sami o sebe. Naštěstí zase vyletí mouchy, takže se Tači (a my s ní) nudit nebude.

Jana Oščadálová          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Kočičky hledající nový domov
jsou Elsa, Rezík, Madlenka, Kašpar, Oskar, Šimon, Kirinka, Plešulka, Stařík. Všechny kočičky můžete najít na stránkách Sružení na ochranu zvířat v krajní nouzi, případně si o nich přečíst v Dumce - kočičky k umístění byly často odebrané pro týrání. Prosíme - pomozte ! Tel.: 603 225 948, 251 562 334
Petra Ondráčková          
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci