Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  VEVERKY: Roztomilá veverka (Lumír O.Hanuš)
 
9.4.
Knoflíky / Lovy beze zbraní (Ivana Jirková)
8.4.
Macík a Macík II. (Dana Anftová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Knoflíky

Při jedné ze svých nočních krmicích vycházek se mi podařilo utrhnout si knoflík na bundě, takže mi nezbylo, než se dát do přišívání. Ne, že by se nedalo nenápadně vyrazit ven i bez knoflíku, dalo :-). Problém byl v tom, že už jsem asi tak týden dělala, že jako nevím, že mi jeden upadl, že se to stalo zrovna teď atd.

Ovšem chodit bez dvou knoflíků ze tří, to jaksi opravdu nejde. Přišívání knoflíků je činnost sice nenáročná, ale nudná. Tedy byla by, kdyby se ovšem Markétka nerozhodla, že mi jí patřičně zpestří :-).
Kdo má kočku doma, ví nejspíš o čem mluvím. Jistě znáte situaci, kdy člověk myje nádobí, a kočička se zrovna rozhodne, že mu skočí na záda, aby lépe viděla, co to vlastně dělá, a jestli to dělá dobře. Mně tohle dělá Markétka i Pepík :-/. Ten to ovšem ještě vylepší tím, že zpravidla do vody na nádobí navíc spadne :-))).
Majkí na mém polštáři (8 kB)
Je pak samá mydlinka, vypadá jako černobílé strašidýlko a moc se mu to líbí. Pěkně se oklepe, proběhne po kuchyni a mydlinky jsou do výše jednoho metru všude :-(. Jen ne ve dřezu, kde by normálně měly být :-/.
Ale, abych se vrátila k těm knoflíkům. Připravila jsem si oba knoflíky, bundu a šicí potřeby a chystala se dát do díla. V té chvíli se objevila Markétka. Bylo to v noci, tak Pepík byl (na štěstí) zavřený u mladých. První, co Markétka udělala, bylo, že vlezla do rukávu bundy :-).
Zvědavá Markétka balancuje na šuplíku (10 kB)
Vystrnadila jsem jí ven, čehož využila k ukradení knoflíku. Vzala jsem jí knoflík, sekla mi nit. Vzala jsem jí nit, začala hrabat do jehel. Zavřela jsem krabičku s jehlami, ukradla druhý knoflík. Po jeho odebrání vlezla znovu do rukávu bundy, tentokrát druhého. Když jsem jí vyklepala ven, pokusila se mi ukrást jehlu s nití, v čemž jsem jí ale tvrdě zabránila.
Následovala krádež nůžek. I ty jsem jí vzala. Pak už do konce mé činnosti pouze chytala při každém stehu nit. Nevím, jak dlouho trvá normálně přišití jednoho, nebo dvou knoflíků, mně to trvalo skoro tři čtvrtě hodiny. Vzhledem k tomu, že byla hluboká noc, nemohu říct, že bych nevěděla o lepší činnosti, Markétka se ale královsky bavila :-).
Já už méně, ale vlastně taky, ono to opravdu stálo za to :-).

3. výstava opuštěných koček (16 kB)

Lovy beze zbraní

Protože pořád vykřikuju, že je Čumák nejkrásnější kocour široko daleko (a on také je), a blíží se jarní umisťovací výstava, dohodly jsme se s Bárou Kolmanovou, že ho odchytíme, a Bára ho na ní nabídne k adopci. Navíc má Čumáček asi nějaké problémy, takže pří jídle kníkne. A tak jsem Báru znovu volala, co jako bude, kdy se do toho dáme.
Čumák se nechce fotit (11 kB)

Dohodly jsme se, že ještě ten večer, vlastně noc. Sešly jsme se ve dvě! hodiny. Bára s přenoskou, já s nezbytnou Lízinkou, která mi běhá naproti a dělá společnost. Líza, když Báru zahlédla, nasadila nejvyšší opatrnost a plížila se za námi jako indiánský stopař :-). Už jednou byla odchycena - právě Bárou - a vykastrována, takže je jí jasné, co taková přenoska znamená...
A jistota je prý jistota. Sášenka, který mi běžel naproti, ale nevydržel :-) a vrhnul se ke mně, aby si užil mazlení. Čumák, který byl vybranou obětí, jako by to tušil, se stáhl do ústraní a nepřiblížil se. Chvíli jsem ho lákala, volala, ale nedal si říct :-/. Nejspíš i on má s přenoskou své zkušenosti...
Zaujal strategickou pozici na zídce, kam jsme na něj nemohly a ostražitě nás sledoval. Bára kousek poodešla, přenosku jsme položily na zem a Čumák se pomalu začal blížit. Musel mít hlad. Kdykoli jsem se ale pokusila k němu přiblížit, zmizel, jako když ho sfoukne.
Ale Sášenka i Líza, která velice rychle přišla na to, že ona není naše kořist, se vrhali na jídlo se zjevnou snahou sníst co nejrychleji co nejvíc. Sášenka si ale dával pozor a po očku sledoval opodál stojící Báru a přenosku. K jídlu se přiblížil i Čumáček, hlavně mlíko ho přilákalo, asi měl žízeň.
Čumák - nakonec se nechal vyfotit (9 kB)
Bára poodešla ještě o kus dál, takže byla takových dvacet metrů od nás a iniciativu nechala na mně. Já jsem od přenosky a jídla, umístěného poblíž ní, také kousek poodešla.
Čumák, když viděl, že je v bezpečí, opatrně se přiblížil a začal přenosku očichávat. Pak se pomalu blížil ke mně a začal vylizovat misku, ve které jim nosím jídlo. Pomalu jsem si jí k sobě začala přitahovat a Čumák šel za ní. Když byl na dosah, opatrně jsem ho pohladila.
A to už nevydržel ani on a přišel si pro pomazlení. Po chvilce jsem ho popadla, a než se stačil vzpamatovat, byl v přenosce. Jak jsem ty tři metry s ním překonala, ani nevím :-).
Bára se přihnala, přenosku bezpečně zavřela a Čumák byl lapen. Celá tahle akce trvala do tří hodin do rána, ale byla korunována úspěchem. Tak jsem ho, chudinku, zradila :-(.
Ale je to pro jeho dobro. Prohlédne ho, a případně ošetří, veterinář. Protože je to opravdu kočičí krasavec, třeba si ho někdo na výstavě vezme. Moc mě bude mrzet, když ho už neuvidím, protože ho mám moc ráda, ale hrozně bych mu přála jeho člověka a lepší život, než na té ulici.
Ráda bych si ho vzala sama, ale přece jen, čtyři kočky, fretka a pes je už až dost :-/.

Ivana Jirková, 4.4.2003          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

3. výstava opuštěných koček (16 kB)
Sedmiletá černá číča hledá nový domov
Svízelná situace mne nutí využít Dumky jako cesty k jejímu řešení. Nedávno mi zemřela maminka a zůstala po ní pěkná, milá sedmiletá černá číča. Nemohu si ji bohužel vzít k sobě, což mne velmi mrzí; mám totiž v rodině alergiky a to hned v počtu dvou kusů :-(.
Současně se mi ovšem zdá nemyslitelné utratit zvíře, které si "odsloužilo" svá léta a - ač nikoliv nejmladší - je v podstatě zdravé. Píši v podstatě, protože je tu jeden háček, který celou situaci velmi komplikuje a milou kočku poněkud hendikepuje - musí držet speciální dietu (vzhledem k výskytu ledvinových kamínků) a užívat antiepileptika.
Proto hledám hodného člověka, který by ustál tyto menší problémy a poskytl kočce nový domov. Až překoná počáteční plachost, odvděčí se zvíře mírnou a mazlivou povahou. Jsem případně ochoten se na péči o kočku i podílet, a to tak jak se předem dohodneme.
Děkuji za pomoc Kolářmobil: 724 152 029 nebo tel. 224 322 951 večer.
Kočičky hledající nový domov
jsou Elsa, Rezík, Madlenka, Kašpar, Oskar, Šimon, Kirinka, Plešulka, Stařík. Všechny kočičky můžete najít na stránkách Sružení na ochranu zvířat v krajní nouzi, případně si o nich přečíst v Dumce - kočičky k umístění byly často odebrané pro týrání. Prosíme - pomozte ! Tel.: 603 225 948, 251 562 334
Petra Ondráčková          
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci