Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Ferda na výletu v horách (George Švehla)
 
23.4.
Za Amádkou (M.Šmídová) / Nemocná kočka - díl první (Jiří Doležal)
22.4.
II. Kocour předrevoluční (Růža Vaništová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Za Amádkou

V sobotu 19.4. v půl páté odpoledne nám umřela Amádka. Bylo to hodně nečekané a o to větší je teď náš smutek. Také proto, že šla tak brzo za Kissinkou, svou maminkou. V pondělí 21.4 jsme Amádku uložili vedle Kissinky a spolu teď odpočívají na zahradě uprostřed lesa. Po Amádce se mi bude hodně stýskat.
Měla moc ráda mne a já ji. Bude mi chybět...
M. Šmídová  


Zleva Kissinka, Damián, Amádka (10 kB)


Nemocná kočka
díl první

Dumka 'zalehla' Saše její tunýlek (15 kB) Vždycky jsem si myslel, že naše venkovní kočky mají železné zdraví a samozřejmě jsem předpokládal, že mě přežijí. To jsem netušil, že mi bude přáno poznat i další z těch horších stránek kočičí existence!

Brzy po posledním obcování s kocoury, které se odehrálo začátkem února, se šedá kočka (Klára) na pár dní ztratila. Když se zase objevila, nechtěla se dotknout ani těch nejlákavějších lahůdek. Teprve až jsem jí přistrčil misku s vodou, dala se do pití. A pila a pila - konce jsem se nedočkal.
Připadalo mi to krajně podezřelé, a tak jsem ji druhý den strčil do tašky a odnesl na nedalekou veterinární ošetřovnu. Zatím to nevypadalo nijak zle, kočka na stole dokonce předla. Dostala antibiotika a ještě nějaké jiné injekce. Je prý podchlazená a měla by být v teple - ztrácela spoustu chlupů, prý stresem, a venku byl silný mráz. A dávka antibiotik se musí třikrát opakovat.
Pokus o umístění kočky v bytě nemohu popisovat, skončilo to málem rodinnou tragédií :-(. Nakonec se mi podařilo půjčit klíč od prázdné místnosti v přízemí. Tvrdil jsem, a sám jsem tomu věřil, že je to jenom na pár dní...
Mimochodem, ta místnost byla loni, když se ucpalo odpadní potrubí, zaplavena splašky a fekáliemi do výšky asi 10 centimetrů. (Že mě to téma nějak pronásleduje! :-/) Ke cti podniku Ostravské vodárny a kanalizace musím napsat, že tehdy přijeli závadu opravit v noci. Dnes už nejsou stopy skoro ani poznat.
Dumka usnula na Beruščině tašce (15 kB)
Kočce se tam zpočátku moc nelíbilo, chtěla ven, bál jsem se, že mi mňoukáním udělá ostudu a nepřátelé koček ji vyhodí na mráz. Po delším přemlouvání si ale nakonec dala říct. Samozřejmě tam dostala svoji oblíbenou krabici, záchodek se stelivem, vodu i krmení, kterého se ovšem ani nedotkla.
Druhý den začala kočka podivně zapáchat, snad nějaká reakce na léky? Brzy to přešlo, ale kabát mi smrděl ještě týdny... Po poslední dávce antibiotik začala kočka zvracet (jenom zelenou vodu, už týden nic nejedla!) a ve stolici se jí objevila krev :-(.
K tomu bude možná zajímavé podotknout, že kočka se asi za dva dni naučila používat záchodek (před tím stačila počurat co se dalo), ale jenom k regulérním fyziologickým úkonům. Všechny patologické projevy - zvracení, průjem, krev - dělala, a to i v dalších fázích nemoci, zásadně na podlahu v nejrůznějších částech místnosti.
Tak to už vypadalo na uspání :-(. Ve své nerozhodnosti jsem se obrátil e-mailem na paní Dagmar Milatovou. Ta usoudila, že kočka ještě musí dostat šanci. Odvezla nás na veterinární kliniku v Porubě, kde mohou zvíře hospitalizovat. Kočka ihned dostala infuzi (podrobnosti níže) a šla do kóje v takovém miniútulku, kde bylo několik koček a psů.
Dumka se vyhřívá v obyváku na sluníčku (14 kB)
Mně se ovšem udělalo poněkud nevolno, když jsem se dověděl, kolik by léčba asi měla stát. Kdo měl těžce nemocné zvíře, ten asi tuší, o jaké částky se jedná. Kdyby šlo o domácí kočku, tak bych nezaváhal, ale tohle je venkovní kočka, která může zmizet nebo zahynout den ze dne. Proto jsme se s paní doktorkou domluvili, že jestli do zítřka kočka nezačne jíst, tak ji nechám utratit. Rozhodnutí je prý vždy na majiteli zvířete - ale copak já jsem nějaký majitel??
K finanční stránce musím zdůraznit, že valnou většinu nákladů na léčení zaplatila paní Milatová. Kromě toho se ještě dodatečně v našem domě objevil štědrý sponzor, takže moje nedůstojné škudlení nebylo na místě.
Na druhý den jsem se dověděl, že kočka přece jenom něco snědla, tak jsem se rozhodl, že jí dopřejeme ještě jednu infuzi a další den pobytu v nemocnici. Nevím, jak je to zařízeno jinde, ale tady jsem musel být s kočkou, dokud celá dávka neskončila, což trvalo tři hodiny. Připadlo mi neuvěřitelné, že se do tak malého zvířátka vejde půl litru tekutiny!
První den byla kočka klidná, jen jsem ji musel narovnávat packu, aby se kapačka nezastavila. Druhý den jsem ji musel celou dobu nepřetržitě držet, pořád se snažila seskočit se stolu. Posléze se jí to podařilo, když se počurala a já jsem šel pro hadr, zůstala ovšem viset na hadičce...
Dumka spí na křesle v obyváku (10 kB)
Když jsme si kočku další den odváželi, vypadala podstatně lépe, jízda autem ji velice zajímala. K radosti všech krmičů jí chutnalo a všechno vypadalo růžově. Radost ale netrvala dlouho.
Ukázalo se, že kočka všechno zase vyzvrací, ne sice hned, ale tak za dvě až tři hodiny. Později se přidaly krvavé průjmy. Postupně kočka přestala úplně jíst. Opět se stala horkým adeptem na eutanázii.
Nutno podotknout, že dodnes neznám diagnozu, první odběr krve se nepovedl a rozbor by stál hodně peněz, když o tom šla řeč, tak se zdálo, že by to bylo stejně marné...
Padlo podezření na otravu jedem na krysy (vnitřní krvácení), nebo ledviny, nevím. Každopádně jsme dostali doporučení na dietu, zejména přísný zákaz mléka, po celý zbytek života.
To se dařilo až do doby zcela nedávné. Před několika dny se kočka dostala k mléku a dala si pořádně "do trumpety". Uvidíme...

Jiří Doležal, Ostrava          

Dokončení zítra.
P.S.: Pan Doležal se tentokrát omlouval, že nedodá asi žádné fotky :-), takže díky tomu můžete dnes vidět Dumku :-).


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá se nový domov
pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
OS podbrdsko & Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi & Kočky-online.cz
si Vás dovolují pozvat na 3. celostátní umísťovací výstavu opuštěných koček,
která se koná 27. dubna od 10 do 17 hodin v Mramorovém sále paláce Lucerna (Václavské náměstí, Praha).
Stejně jako na předchozích umísťovacích výstavách je i nyní cílem najít dobrý domov pro co největší počet opuštěných koček a shromáždit krmení pro ta zvířata, která si z výstavy domů nikdo neodnese (a také ta, která do útulků přinese jarní přívalová vlna nechtěných koťat). Proto je vstupenkou na výstavu konzerva krmení pro kočky. Na výstavě uvidíte kočičky ze:
Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi, OS podbrdska, 1. společnosti za práva koček, Macíka Černiv, Kočky v tísni Litoměřice, Felcy Louny a Dášenky Lučany.
Ve výstavních prostorách si budete též moci koupit za výhodné ceny chovatelské potřeby (krmivo, toalety, WC, hračky, škrabadla, pamlsky a vitamíny) pro své domácí mazlíčky. Jako již tradičně budou prodávány i různé kočičí drobnosti v charitativním krámku.
Vítáme všechny, kdo chtějí s přípravou výstavy pomoci, potřeba je hlavně tisknout a vylepovat propagační plakátky (v okolí bydliště, na pracovišti aj). Podrobné informace o výstavě najdete na akce.kocky-online.cz.
Vyjádřete soucit s opuštěnými zvířaty, přijďte se na výstavu podívat, i když o pořízení kočičího společníka aktuálně neuvažujete! Každý návštěvník a jeho vstupenka pomůže!
3. výstava opuštěných koček (16 kB)
Ráda bych našla nový domov pro tyhle číči,
protože z Dumky se nám i na čistokrevné kočky ozývali fajn lidi :-) - jmenují se Daisy a Oskar. Petra.
Daisy (4 kB) Daisy a Oskar (4 kB) Oskar (5 kB)
Sedmiletá černá číča hledá nový domov
Svízelná situace mne nutí využít Dumky jako cesty k jejímu řešení. Nedávno mi zemřela maminka a zůstala po ní pěkná, milá sedmiletá černá číča. Nemohu si ji bohužel vzít k sobě, což mne velmi mrzí; mám totiž v rodině alergiky a to hned v počtu dvou kusů :-(.
Současně se mi ovšem zdá nemyslitelné utratit zvíře, které si "odsloužilo" svá léta a - ač nikoliv nejmladší - je v podstatě zdravé. Píši v podstatě, protože je tu jeden háček, který celou situaci velmi komplikuje a milou kočku poněkud hendikepuje - musí držet speciální dietu (vzhledem k výskytu ledvinových kamínků) a užívat antiepileptika.
Proto hledám hodného člověka, který by ustál tyto menší problémy a poskytl kočce nový domov. Až překoná počáteční plachost, odvděčí se zvíře mírnou a mazlivou povahou. Jsem případně ochoten se na péči o kočku i podílet, a to tak jak se předem dohodneme.
Děkuji za pomoc Kolářmobil: 724 152 029 nebo tel. 224 322 951 večer.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci