Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Ferda na výletu v horách (George Švehla)
 
24.4.
Nemocná kočka - díl druhý (Jiří Doležal)
23.4.
Za Amádkou (M.Šmídová) / Nemocná kočka - díl první (Jiří Doležal)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Nemocná kočka
díl druhý

Začátek vyprávění Jiřího Doležala jste si mohli přečíst včera.

Kocour Simba je fešák (14 kB) Další pokračování asi bude nejlépe patrné na ukázkách z mailů, ve kterých jsem podával zprávy paní Milatové:

24.2.2003
... Jak už jsem psal, v uplynulých dnech to vypadalo moc zle, ale kočka se vždycky jednou za den trochu zmátořila a chovala se mile, takže se člověk nemohl rozhodnout o ukončení. Za posledních 24 hodin něco malinko, co snědla, snad v ní zůstalo, pokud to tedy neschovala někde pod harampádí do nepřístupného místa.

13.3.2003
... Dokud byly mrazy, pouštěl jsem kočku na noc "domů", ráno zase ven, předevčírem už byla celý den a noc venku. Problém je v tom, že se z ní stala "domácí" kočka. Když je uvnitř, chce ven a za pět minut chce zase zpátky. Pobyt v domě si vynucuje různými nátlakovými prostředky - posadí se před dveře nebo drží hladovku. Odmítá jíst s ostatními kočkami, ale uvnitř si dává... Já si připadám jako ten nelida, co vyhodí zvíře na ulici a ono pak skončí v útulku pro týraná zvířata, jak pořád čteme :-(.

15.3.2003
Kočka Činda v náručí Kamila (12 kB) ... Kdo by si vzal kočku? ...já jsem vlastně ty kočky už jednou v Dumce nabízel, když jsem psal, jak loni v létě přišly o svůj "byt". Ale asi to nebylo dost důrazné. Ostatně, tehdy mě ani nenapadlo, že by kočky třeba do domu vůbec nechtěly! ... Nejvíc mě děsí pomyšlení, jestli ta kočka přece jenom nečeká koťata. Jak už není tak strašně hubená, tak člověka napadají všelijaké myšlenky. Pokud byla opravdu "v tom" a nepotratila během nemoci, tak by koťata měla přijít na svět už asi za 3 týdny! No, doufám, že ne...

21.3.2003
... s kočkou je už asi konec :-(.

V pondělí jsem ji vypustil ráno ven, chtěla pochopitelně hned zase zpátky, ale nechal jsem ji venku, když tak pěkně svítilo sluníčko. Večer už jsem ji neviděl, zůstala venku, ostatně bylo teplo a před týdnem už taky ztrávila noc venku. V úterý nebyla k vidění celý den, ale večer přišla na krmení a jedla s chutí. Tím to bohužel skončilo, od té doby se už neobjevila. Asi nebyla docela v pořádku, chodila pomalu, žádné skákání na patník z bujnosti, spíš se jenom tak šourala.
Teď mám už jenom obavu, jestli neleží někde pod křovím, ba co horšího, v některé z kočičích krabic, mrtvá. ... Budu tam muset asi vlézt, což je vzhledem k neprostupnosti křoví skoro nemožné, no, přinejmenším strašná špína, marně hledám své staré montérky...

22.3.2003
... V poledne se kočka objevila. Nechtěla se se mnou vůbec bavit a dokonce přede mnou utekla. Ale večer přilezla a mňoukáním se dožadovala, abych ji pustil dovnitř. Předpověď počasí vyhrožovala mínus 11 stupňů na severovýchodě, tak co jsem měl dělat? Teď ráno jsem ji zase vypustil (vyhnal?) ven. Akorát že skoro nic nejedla a vypadá zase trochu hubenější.

24.3.2003
Naše Barunka tahá Simbu, který se nechá... (17 kB) ... Recidiva...

... Kočka včera vyzvracela všechno co snědla, dneska už nejí vůbec. Jestli teď zaleze do křoví, tak abych opravdu hledal staré montérky... :-(

30.3.2003
... kočka je teď už pár dní trvale venku, takže před chvílí jsem ji viděl zase až po delší době při pořádném světle.

Raději se na ni ani nechoďte dívat. Je to hrůza. Nejen že je hubená a malá, takže jsem si ji na chvíli spletl s kotětem. Ale ta zadní část, to je horor. Velikánská lysina a kolem chlupy slepené - čím? Výkaly nebo krví? Každopádně by se mi teď eklovalo dávat ji do tašky. Jedině snad do nějaké krabice bez návratu - odnést a nechat utratit.
Přitom kočka už začala trošku jíst, otázka je, jestli to v sobě udrží, nedá se to zjistit, když je venku. Do domu už ji pokud možno nechci pouštět.
Teď je další problém, jestli to není nakažlivé, to by asi vyhynula celá kočičí populace. (Kocourek, 2 koťata, rezavá kočka, která bude mít koťata co nevidět.)

1.4.2003
... Ty chybějící chlupy na zadku si zřejmě kočka vytrhala (vykousala) sama. Před chvílí jsem ji při této činnosti pozoroval - opravdu nechutný pohled! Ovšem kdyby byla kůže zdravá, tak by asi ty chlupy nešly tak snadno vytrhat.

To, co je na nich, je jednoznačně krev. Ale nevím odkud.
Krvavý průjem? Otrava, infekce?
Nebo krev v moči? Ledviny?
Nebo nějaké gynekologické problémy?

8.4.2003
... teď, když to píšu, je kočka zase v domě, už od soboty, jen s kratšími vycházkami.

Abych to jenom nezakřikl: dostala zase chuť k jídlu, používá záchodek, zadek začíná vypadat lépe. V domě ji nechávám jen proto, že je opravdu škaredé počasí.
... Rezavá kočka se teď každý večer snaží ze všech sil dostat do domu. Silně se otírá a jak otevřu dveře, když se vracím domů, tak mi proklouzne pod nohama a musím ji vynést ven. Pak se na mně dívá za sklem velice vyčítavě. Zřejmě nemůže pochopit, že jedna kočka může a druhá ne... No jo, ale co v domě s koťaty? To už bych před lidmi neustál. Už má takové břicho, že vypadá že buď bude rodit každým dnem nebo každou hodinu, nebo že bude mít těch koťat MOC. Myslel jsem, že už má bydlení někde zařízené, stejně přichází až večer a viděl jsem ji vylézat z jedné kotelny, ostatně na podzim měla koťata taky někde? Ale asi to není ono, nebo ji odněkud vyhodili. Co dělat, bude si muset nějak poradit :-(.

9.4.2003
Simba je na rozdíl od Čindy 'vděčný' i za tahání od Barunky (15 kB) ... rezavá kočka (Matylda) už dneska běhala bez velkého bříška. Ale s koťaty to bude asi na levačku... Minule když měla koťata, tak se skoro týden neukázala a pak ještě po celou řadu týdnů, pokud vůbec přišla, tak jenom v rychlosti něco zhltla a hned zase běžela pryč. Dnes se celý den potloukala okolo domu. Takže z koťat asi žádné nepřežilo. Nebo je má tentokrát tady u nás ve křoví, ale to nemají moc velkou šanci na přežití, ostatně to vypadá, že i kdyby tu byly, tak se o ně nestará. Je mi záhadou, co kočky dělají s mrtvými koťaty, a že jich za tu dobu muselo být... Kromě těch, co byly už větší a zemřely násilnou smrtí, třeba že je přejelo auto, tak jsem žádné neviděl ani o nich neslyšel.

No nic, co bychom dělali s tolika kočkami, jenom další starosti. Když je člověk osobně nepozná, tak mu to nepřijde. Což se týká do jisté míry i těch koček, které se člověku vyhýbají. Ta dvě koťata, vlastně už dost velké mladé kočky (nebo kocouři?), které se tu zřejmě už nastálo usídlily, taky patří do této kategorie. Nedávno si nějaké děti chtěly vzít domů kotě, tak jsme se je pokoušeli chytit, ale ani nápad!

13.4.2003
... kočka byla v domě skoro celý týden, jen s menšími vycházkami - však bylo opravdu hnusné počasí.

... V sobotu ráno jsem ji vypustil a nechal venku, když tak krásně svítilo sluníčko. Večer se pak chovala divně, napadala rezavou kočku a přede mnou utíkala. Pak jsem uviděl, že tam má kocoura - zřejmě zatoužila po dalších koťatech!! Tahala břicho po zemi a nastavovala mu zadek, kocour ji sledoval, ale neviděl jsem, zda k něčemu došlo. No, během následující noci pak asi ano... V jejím zdravotním stavu? Je pořád strašně hubená. Buď už je to s ní přece jen lepší, nebo je příroda blbec a skončí to fatálně.
Kocour je tu ještě dnes. Je to starý známý velký mourovatý kocour s dlouhým ocasem. Nebyl tu celé dva měsíce a tajně jsem doufal, že je s ním konec. To je totiž ten zlý kocour, který bil a postupně vyštval všechny naše malé kocourky. Kromě něho se tu poslední dobou zase ukazuje bílo-mourovatý kocour s nápadně dlouhýma nohama, který tu taky dlouho nebyl. Kupodivu ještě nenapadají mourovatého kocourka. Ten už má 10 měsíců, vypadá že má všecko jako kocour v pořádku, ale ještě neznačkuje, přinejmenším to ještě nesmrdí. Tak ho asi mají ještě za kotě. Kdyby to tak zůstalo co nejdéle!

Jiří Doležal, Ostrava          

P.S.: Jak už jsem oznámil včera, pan Doležal se tentokrát omlouval, že nedodá asi žádné fotky :-), takže Vám nabídnu fotky kočky Čindy a kocoura Simby, které jsou z naší velikonoční návštěvy u přátel na Jílovišti :-).

Simba rozvalený na trávníku (22 kB)


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá se nový domov
pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
OS podbrdsko & Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi & Kočky-online.cz
si Vás dovolují pozvat na 3. celostátní umísťovací výstavu opuštěných koček,
která se koná 27. dubna od 10 do 17 hodin v Mramorovém sále paláce Lucerna (Václavské náměstí, Praha).
Stejně jako na předchozích umísťovacích výstavách je i nyní cílem najít dobrý domov pro co největší počet opuštěných koček a shromáždit krmení pro ta zvířata, která si z výstavy domů nikdo neodnese (a také ta, která do útulků přinese jarní přívalová vlna nechtěných koťat). Proto je vstupenkou na výstavu konzerva krmení pro kočky. Na výstavě uvidíte kočičky ze:
Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi, OS podbrdska, 1. společnosti za práva koček, Macíka Černiv, Kočky v tísni Litoměřice, Felcy Louny a Dášenky Lučany.
Ve výstavních prostorách si budete též moci koupit za výhodné ceny chovatelské potřeby (krmivo, toalety, WC, hračky, škrabadla, pamlsky a vitamíny) pro své domácí mazlíčky. Jako již tradičně budou prodávány i různé kočičí drobnosti v charitativním krámku.
Vítáme všechny, kdo chtějí s přípravou výstavy pomoci, potřeba je hlavně tisknout a vylepovat propagační plakátky (v okolí bydliště, na pracovišti aj). Podrobné informace o výstavě najdete na akce.kocky-online.cz.
Vyjádřete soucit s opuštěnými zvířaty, přijďte se na výstavu podívat, i když o pořízení kočičího společníka aktuálně neuvažujete! Každý návštěvník a jeho vstupenka pomůže!
3. výstava opuštěných koček (16 kB)
Ráda bych našla nový domov pro tyhle číči,
protože z Dumky se nám i na čistokrevné kočky ozývali fajn lidi :-) - jmenují se Daisy a Oskar. Petra.
Daisy (4 kB) Daisy a Oskar (4 kB) Oskar (5 kB)
Sedmiletá černá číča hledá nový domov
Svízelná situace mne nutí využít Dumky jako cesty k jejímu řešení. Nedávno mi zemřela maminka a zůstala po ní pěkná, milá sedmiletá černá číča. Nemohu si ji bohužel vzít k sobě, což mne velmi mrzí; mám totiž v rodině alergiky a to hned v počtu dvou kusů :-(.
Současně se mi ovšem zdá nemyslitelné utratit zvíře, které si "odsloužilo" svá léta a - ač nikoliv nejmladší - je v podstatě zdravé. Píši v podstatě, protože je tu jeden háček, který celou situaci velmi komplikuje a milou kočku poněkud hendikepuje - musí držet speciální dietu (vzhledem k výskytu ledvinových kamínků) a užívat antiepileptika.
Proto hledám hodného člověka, který by ustál tyto menší problémy a poskytl kočce nový domov. Až překoná počáteční plachost, odvděčí se zvíře mírnou a mazlivou povahou. Jsem případně ochoten se na péči o kočku i podílet, a to tak jak se předem dohodneme.
Děkuji za pomoc Kolářmobil: 724 152 029 nebo tel. 224 322 951 večer.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci