Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  VÁŽKY: Vážky v okolí Luhačovic (Lumír Hanuš)
 
7.5.
Mlsný jazýček asi zachránil Čárlínku (Renata) / Jak lze poznat vadnou konzervu (Marie Crossette)
6.5.
Ať žije výstava! (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Mlsný jazýček asi zachránil Čárlínku

Moura odpočívá (10 kB)

Reaguji na
povídání paní Šmídové o tom, co se stalo její Amádce. Mám zkušenost jen pár dní starou a ráda bych se o něj podělila se čtenáři Dumky.

Koupila jsem naší kočičce Čárlínce konzervy. Když jsem jí pak jsem jí otevřela - s hovězím masem -, Čárlínka nedočkavě skočila na linku, protože mi často pochoutky baští přímo od ruky :-). Tentokrát vypadala, jako by ji ovanulo něco nepříjemného, protože jí stačilo jediné nadechnutí a bleskem byla zpátky na zemi bez zájmu o jídlo. Ani se ho nedotkla, ba k tomu ani nešla. Potom večer se nově naložené misky nedotkla, ani jí nezajímala.
Jelikož je mlsota mlsná, řekla jsem si, nechceš, nechtěj, konzervu jsem zabalila a dala do mrazničky, venkovské kočky si na ni u mé babičky pochutnají - to je pro ně vzácnost...
Moura spí ma židličce (12 kB)
Jelikož mi ta "věc" neustále leží v mrazáku, opsala jsem si po přečtení informací od paní Šmídové její údaje, abych si je ověřila podle povídání v Dumce. Jak jsem se dozvěděla dotazem na Dumku je konzerva stejné značky, o které píše paní Šmídová (včetně toho, že byla vyrobena v Rakousku), takže konzerva poletí do odpadu...
Jinak jsem koupila ještě jiné konzervy od stejného výrobce - s jehněčím masem Čárlínka snědla s chutí a nic jí nebylo. Tak nevím, ale jestli se prodávají "otrávené" konzervy, tak je to hrůza, a kde je ta jejich (naše!?) veterinární kontrola jakosti a nezávadnosti.
My si pak myslíme, kdovíjak to není kvalitní a ono nic :-/.
Nedovedu si představit, že bych svoji kočičku tím vlastně otrávila, jestli ta konzerva byla opravdu vadná, jsem šťastná, že jí Čárlina nejedla, i když jsem ji v tu chvíli za to spílala :-/.
Radši zůstanu u levnějších variant a krabích tyčinek, které jsou Čárlínčinými oblíbenými. Je to smutné a doufám, že se vše vysvětlí, i když způsobenou škodu (ze ztráty Amádky) paní Šmídové nikdo nevrátí :-(((.
Přeji všem víc radosti a méně starostí a děkuji, že jsem Dumce mohla tohle napsat.

Renata z Pardubic          


Mourinka zalehla v květináči (13 kB)

Jak lze poznat vadnou konzervu

Doufám, že smutné povídání paní Šmídové bude mít "kladný" dodatek. Tedy kladný v tom směru, že se ukáže, že konzervy byly závadné, takže paní Šmídová nejenže bude s konečnou platností vědět, proč její Amádka zemřela, ale z jejího smutku a následné námahy vzejde i varování pro další "krmiče" i když, jak sama píše, její Amádku ji už nikdo nevrátí :-(((.

Mimochodem i já od inkriminovaného výrobce podezdřelých konzerv používám jen granule, protože obě kočky konzervy jakékoli značky odmítají jíst - Kotěti ale konzervy moc šmakovaly. Tyhle granule většinou střídám je se značkou Friskies.

Pro čtenáře Dumky přikládám i tuhle moji radu:

Všem, kdo používají konzervy bych poradila jednu věc. Možná to každého nenapadne i když asi pro většinu to nebude nic nového - tedy to, aby při koupi vyzkoušeli "kvalitu" každé konzervy, tedy nejen té pro lidskou, ale i té pro zvířecí konzumaci.
Jak známo v závadně konzervovaných jídlech (ať už špatné kvality, nebo špatným zpracováním) se mohou vytvořit smrtelně jedovaté bakterie botulismu (Clostridium botulinum). A nemusí to být vždy jen konzerva masová, jak se původně myslelo, ale třeba i zeleninová (nejznámější je to u paprik ve vlastní šťávě).
Ležérní Moura na posteli (10 kB)
Příznaky této otravy mají velmi podobný průbeh těm, které paní Šmídová popisovala u otravy jejich kočiček. Jedna naše německá známá takhle zkaženou konzervou kdysi málem nakrmila svojí kočku, naštěstí po otevření se otrávená konzerva sama "prozradila" zápachem, který ale nemusí být vždy přítomen.
O těch lidských otravách jsem už také několikrát slyšela nebo četla. Jsem tedy dostatečně vystrašená a každou konzervu při koupi a pak ještě před jejím otevřením kontroluji. Když se mi její kvalita zdá třeba jen trochu podezřelá, raději ji hned ještě neotevřenou vyhodím.
Kontrolu dělám tak, že každé konzervě nejprve na obou stranách zmačknu víčka. Když se ani nehnou, považuji konzervu za dobrou a otevřu jí k použití. Je-li ale jedna strana třeba trochu vypouklá, nebo se dá promáčknout (jako ještě nepřisáté víčko při zavařování), konzervu raději vyhodím (botulismus se ani vařením nezničí).
Naštěstí jsem tak za léta, co to dělám, vyhodila jen několik konzerv. Co v nich tehdy bylo si už přesně nepamatuji, pouze to, že jednou to byla právě kočičí konzerva a jednou rajčata ve vlastní šťávě (to si pamatuji, že konzerva byla viditelně "nafouknutá").
Držím se tak anglického řčení "better safe than sorry" (lepší jistota, než pozdější lítost). Možná jednám přehnaně a moje počínání mi stejně nezaručí stoprocentní jistotu, protože špatnost konzervy může spočívat v úplně něčem jiném, jak bohužel zjistila i paní Šmídová.

Marie Crossette, USA          

P.S.: Dnešní povídání doplnily obrázky Mourinky Jany Müllerové, kterak cvičí odpočívání :-).


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Čiku (4 kB)
Čiku hledá nový domov
Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
Hledá se nový domov
pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Sedmiletá černá číča hledá nový domov
Svízelná situace mne nutí využít Dumky jako cesty k jejímu řešení. Nedávno mi zemřela maminka a zůstala po ní pěkná, milá sedmiletá černá číča. Nemohu si ji bohužel vzít k sobě, což mne velmi mrzí; mám totiž v rodině alergiky a to hned v počtu dvou kusů :-(.
Současně se mi ovšem zdá nemyslitelné utratit zvíře, které si "odsloužilo" svá léta a - ač nikoliv nejmladší - je v podstatě zdravé. Píši v podstatě, protože je tu jeden háček, který celou situaci velmi komplikuje a milou kočku poněkud hendikepuje - musí držet speciální dietu (vzhledem k výskytu ledvinových kamínků) a užívat antiepileptika.
Proto hledám hodného člověka, který by ustál tyto menší problémy a poskytl kočce nový domov. Až překoná počáteční plachost, odvděčí se zvíře mírnou a mazlivou povahou. Jsem případně ochoten se na péči o kočku i podílet, a to tak jak se předem dohodneme.
Děkuji za pomoc Kolářmobil: 724 152 029 nebo tel. 224 322 951 večer.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci