Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  JEŠTĚRKY: Americká ještěrka (Lumír O.Hanuš)
 
15.5.
Jak vzít kocourovi moč (Jitka Složilová)
14.5.
Kočičí hrátky (Jana Šnebergrová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Jak vzít kocourovi moč

Když jsem před časem posílala do Dumky humorný návod "Jak podat kočce prášek", v duchu jsem doufala, že mě snad tato situace nikdy nepotká...

Samozřejmě, že potkala :-/. Ale proti tomu, co následovalo, bych řekla, že v podávání prášků už jsem přebornice. Dnes totiž chci mluvit o situaci "Jak odebrat kočce moč".
Vy, kteří už víte, o čem bude řeč, se jistě vědoucně usmíváte, možná mi přidáte pár svých rad. A ostatní, které to ještě nepotkalo, nechť se při mém vyprávění (přestože má nutně souvislost s onemocněním) pobaví a možná, že se jim něco z mých zkušeností může v budoucnu hodit...
Jednoho dne se mi zdálo, že náš Matýsek častěji chodí na záchůdek a nic pod ním nezůstává. Poučena z Dumky, začala jsem ho sledovat a když to začal zkoušet do kytek a podobně, pochopila jsem, že zřejmě půjde o zánět močového měchýře.
Také, že ano.
Pan doktor kategoricky požadoval moč. Zůstala jsem na něj koukat, protože tehdy jsem si ještě nedovedla představit, jakým způsobem bych to měla provést...
První rada zněla - nechat na dně misky trochu písku a zbytek slít. No, to se lépe řekne, než udělá. Navíc, zvířátko při onemocnění chodí častěji a té moči je dost málo. Prvním pokusem tedy bylo vysávání injekční stříkačkou mezi zrnky písku mizivé množství moči. Výsledkem byla právě jen zašpiněná injekční stříkačka :-/.
Mates na židli (10 kB)
Pochopila jsem, že tudy cesta nevede. Pak jsem se někde dočetla (moc bych za to nedala, že opět v Dumce), že je dobré podstrčit pod čůrající kočičku igelitový pytlík a drahocennou tekutinu pak přelít do skleničky. Ovšem tady nastává moment neustále sledovat kočičku, až půjde do misky. A to také trvalo celý den.
Návštěva lékaře se blížila a já pořád neměla ani kapku. Ze zoufalství jsem tam začala Matýska posazovat i pacičkou jsem mu hrabala, aby se rozpomněl, proč tam vlastně sedí. Nic :-(.
Asi po 12 hodinách se konečně uráčil a zdálo, se že se mi to konečně povede. Přiskočila jsem s igelitovým pytlíkem. No, co myslíte? Ohlédl se po mně, co otravuju a utekl. Zase špatně :-(.
Alespoň jsem věděla, že už má nucení a číhala jsem a číhala.
A přišla jsem jak na to. Je to prosté. Znáte to sami.
Zkrátka střední proud.
Jakmile už se usadil a spustil, už jsem ho nemohla ničím naštvat. Přišla moje chvíle. Podsunula jsem pytlík a ...heuréka... ukořistila jsem Matýskovo moč. Pochopitelně přes moji ruku. Jinak to ani nejde, ale vždyť jsou to miláčkové, ne?
To byl výkon.
Odměnou mi byla Matýskova reakce. Už dlouho jsem se tak nepobavila.
Když skončil, vylezl z misky a chtěl obvyklým způsobem hrabat. Ale co to, čichal, čichal a nic. Tázavě se na mě podíval, pak zase do misky, zkusil to čichat i jinde a zase se na mě podíval, jako by chtěl říct: "No jsem snad blázen nebo co, vždyť vím, kam jsem to udělal!"
Nakonec o to pečlivěji uklidil a vyskočil.
Cítila jsem se jako vítěz. Další odměnou mi byl výrok pana doktora, že Matýsek už je v pořádku.
Na závěr mi dovolte podělit se s vámi o zkušenost. Poslední dobou prý trpí záněty močového měchýře stále víc kočiček i pejsků. Věnujte proto pozornost svým miláčkům. Pokud budete mít v tomto směru pochybnosti, zvolte krmení upravující pH moči a pro jistotu nechte každý měsíc vyšetřit moč své kočičky.
Zde prý je důležitá prevence. Tak a jste v tom se mnou.

Jitka Složilová          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Čiku (4 kB)
Čiku hledá nový domov
Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
Hledá se nový domov
pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Sedmiletá černá číča hledá nový domov
Svízelná situace mne nutí využít Dumky jako cesty k jejímu řešení. Nedávno mi zemřela maminka a zůstala po ní pěkná, milá sedmiletá černá číča. Nemohu si ji bohužel vzít k sobě, což mne velmi mrzí; mám totiž v rodině alergiky a to hned v počtu dvou kusů :-(.
Současně se mi ovšem zdá nemyslitelné utratit zvíře, které si "odsloužilo" svá léta a - ač nikoliv nejmladší - je v podstatě zdravé. Píši v podstatě, protože je tu jeden háček, který celou situaci velmi komplikuje a milou kočku poněkud hendikepuje - musí držet speciální dietu (vzhledem k výskytu ledvinových kamínků) a užívat antiepileptika.
Proto hledám hodného člověka, který by ustál tyto menší problémy a poskytl kočce nový domov. Až překoná počáteční plachost, odvděčí se zvíře mírnou a mazlivou povahou. Jsem případně ochoten se na péči o kočku i podílet, a to tak jak se předem dohodneme.
Děkuji za pomoc Kolářmobil: 724 152 029 nebo tel. 224 322 951 večer.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci