Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  VÁŽKY: Vážky Judské pouště (Lumír O.Hanuš)
 
21.5.
Pokroky naší Beruše (Gábina Ivanco)
20.5.
Jak se vám líbí? (Zuzana S.Fenclova)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Pokroky naší Beruše

Beruše na 'rozhledně' (13 kB) Chtěla bych napsat něco o naší Beruši, který na Dumčiných stránkách ještě nebyl představen. (Pozn. autora: předchozí věta je sice gramatický mišmaš, ale má své opodstatnění.)

Beruše je totiž kocour se statečným jménem Goran, asi 5letý údajně "neumístitelný" útulkový harcovník, který u nás žije zhruba 4 měsíce. Jeho pravé jméno však absolutně nekoresponduje s jeho povahou. Goran je ten nejzbabělejší kocour, jakého jsem kdy viděla :-), a kromě mne si to myslí i následující lidé: jeho bývalí útulkoví opatrovatelé, můj manžel, náš veterinář a jeho personál...
Vyčkávající Frankie (7 kB)
A nejspíš taky náš druhý kočičák Frankie. Proto jsme se od Gorana přes Goránka, Goríska, Gorušku a Berušku dostali až k Beruši.
Když jsme jej přinesli, napřed vyzkoušel jako úkryt kryté kočičí WC. Jelikož jsem si nicméně uvědomovala že ono zařízení bude chtít v brzké době určitě použít Frankie :-), byla jsem nucena Beruši vyštvat :-(.
Poté otestoval ještě několik potenciálních úkrytů, než se zapasoval za počítačový stolek, odkud sám nemohl ven :-). A tu se projevila jeho pravá povaha - já ve snaze mu pomoci jsem se jej dotkla, a najednou se pod Beruškou na koberci objevila loužička...
Překvapená Beruše (7 kB)
Nicméně byl zpoza stolku úspěšne vysvobozen a objevil prostor pod postelí, kde v nejzazším rohu strávil celých 6 týdnů. Provozoval, pravda, nějaké noční vycházky na toaletu a k miskám s jídlem a pitím, ale pokud jsme byli doma, byl Goran neviditelný.
Návštěvy nám nechtěly věřit, že máme kocoury dva. Vodili jsme je tedy do ložnice a doporučovali jim ulehnout na koberec a nahlédnout pod postel, kde se mezitím Goran snažil napodobit červotoče :-). Bohužel si k zavrtávání vybral panel, takže nepříliš úspěšně :-/.

A jaká je situace po 4-měsíčním soužití? Posuďte sami, zda lepší.
Beruše v oblíbené pozici v posteli (14 kB)

Beruše změnil skrýš. V současné době se náš plašánek nejraději schovává u mne na polštáři :-). Jakmile ulehnu do postele, už se dožaduje vstupu do své skrýše :-))). Pokud si například v polosedě čtu a polštář mám za zády, vezme zavděk i úkrytem na peřině.
Polštář či peřinu používá jako štít na krytí zad. Na ochranu bříška má lepší pomůcku - mou ruku. Je žádoucí, abych s ní pohybovala - nejspíš, aby byla pokryta celá plocha bříška. Také se při tom pohybu musím bříška dotýkat - zřejmě, aby nevznikl mezi krytem v podobě mé ruky a kocouřím bříškem prostor, kam by mohl proniknout nepřítel a Beruši ublížit.
U toho všeho kocour vrní a olizuje mi prsty (že by strachy?). V této nové skrýši vydrží i hodiny.
Jak vidíte, s plašany to není lehké :-).

Gábina Ivanco          

P.S.: Připojuji fotografie našich krasavců, abyste věděli, s kým že je nám doma veselo :-). Příště ti napíšu něco o frajerovi Frankiem s růžovým čeníškem.


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledám hodného páníčka či paničku
pro tříbarevné koťátko (prostě celá Dumka - no ty barevné skvrny má přece jen trošku jinak...), má to ale jeden háček. Kočička je od pravé vesnické myšilovky (výborné - chytí i krysu nebo lasičku) po mamince bude mít určitě milou povahu a bude chytrá až vychytralá.
To je tak, když se kočičky na vesnici nenechávají kastrovat a pak to takhle vypadá. A já lituju úplně každý zvířátko a malý kotátko, však si to dovedete představit! Jenže vysvětlujte tohle lidem, kteří podle této šablony žijí už léta. Koťata se topí a to jsem vždycky vnímala jako tragédii. Dodnes si pamatuju ty pocity, které jsem měla jako malá holka. Hrůza. Veterinář pro kočku - to neexistuje!!!
Ale na toto téma jsem již četla několik článků v Dumce a tak přeju všem dobrým lidem, ať mají zdravý rozum a soucit s kočičkami. Protože kočky (aspoň ta naše, která nás má "na háku") jsou chytřejší, moudřejší než lidi.
K odběru bude za 6 - 8 týdnů, narodila se minulou středu. Chce-li někdo kočičku na vesnici nebo má-li odvahu z ní udělat "domácí číču", ať se mi ozve na Dumku.
Moc děkuji           Renata z Pardubic          
Čiku (4 kB)
Čiku hledá nový domov
Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
Hledá se nový domov
pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci