Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  VÁŽKY: Vážky Judské pouště (Lumír O.Hanuš)
 
22.5.
Kastrovat nebo nekastrovat? - prosba o radu (Alena Večeřová) / Pokus o radu (Ferda)
21.5.
Pokroky naší Beruše (Gábina Ivanco)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Kastrovat nebo nekastrovat?
(prosba o radu)

Damián je milý kocourek (14 kB)

Na konci ledna jsme dostali nalezeného malého kocourka, pojmenovali jsme ho Damián a rázem se u nás doma začaly dít věci... Najednou bylo všude kolem plno her, mazlení a divočení.

Po čtvrt roce je Damián už skoro dospělý kocour.
A teď úplně logicky přišlo trápení: Damián značkuje (vyhlédl si jedno jediné místo, a to v pracovně mého přítele pod počítačem - aby ne, taky chce být pánem domácnosti jako přítel Láďa). Láďa šílí, nutí mě, abych lezla po kolenou a snažila se vydrbat tu vůni, kocourovi říká "smraďochu" a vůbec se chová vyčítavě.
Damián se pokouší znásilnit naše ruce, nohy i hlavy (hlavně tu Láďovu hlavu, už trošku plešatou, zarotlou takovým jakoby kočičím porostem). Damián (kocour) se zlobí, protože mu to s našimi tělními částmi nejde. Láďa (chlap) se zlobí, protože kdykoliv usíná, ucítí, jak se mu kocour zatíná do hlavy a začíná přirážet...
Mě zase zlobí, když vidím, jak se kocour trápí. Myslela jsem si, že bychom Damiána, protože žijeme v bytě bez zahrady, měli nechat vykastrovat. Láďa je ovšem zásadně proti, není to prý "přirozené" :-/.
Chtěla jsem tenhle jeho postoj vyvrátit nějakými rozumnými argumenty, později i silou, ale nepodařilo se mi to :-/.
Takhle spinká Damián v posteli (12 kB)
I přesto jsem Damiána objednala - ale den předtím jsem našla Láďu (chlapa) s Damiánem (kocourem) jak se mazlí v posteli a Láďa říká: "Utečeme spolu, Damiánku, aby nám neublížili..."
Tak jsem tedy nevydržela a kastrování zrušila. Ovšem hned druhý den v noci skočil Damián z balkonu ve 2. patře! Tentokrát to dobře dopadlo, seděl před domovními dveřmi a čekal, až si pro něj někdo přijde.
Doma nás potom pokousal a poškrábal, asi když mu došlo, že přišel o kýženou svobodu :-/.
Ovšem co se stane zítra?
Potřebovala bych poradit, jestli má někdo zkušenosti s kastrováním kocourků: je Damiánova "mužnost" ohrožená? Změní se jeho povaha? Jak kastrování ohrožuje Láďu? Přestávám totiž tomu všemu rozumět, moc nechápu, proč se Láďa tak strašně bojí - leda že si myslí, že bestie jako já :-(, která nechá klidně vykastrovat kocoura, může příště nechat vykastrovat i někoho dalšího...
A máme vůbec šanci ve zdraví (včetně kocoura) přežít v bytě, pokud nebude Damián kastrovaný?
Zřejmě se pohled na kastraci liší i podle pohlaví: když jsem mlvuila s veterinářem, řekl, že to není nutné, zatímco žena-veterinářka pravila, že je to v podstatě jediné řešení.
Že bychom byly opravdu takové bestie?

Alena Večeřová          

P.S.: Sama vlastně vím, že jsem uvažovala správně, ale ráda bych, abych si můj přítel přečetl i názory druhých lidí. Ke své prosbě přikládám pár Damiánových fotek.


Pokus o radu

Určitě kocoura vykastrovat! Stejně mu to zařízení k ničemu není (na rozdíl od Vašeho přítele :-)) nebo mu chce Váš přítel pořídit kočku, aby měli koťata? A co bude pak dělat z koťaty? Přečtěte si třeba tohle povídání na serveru Kočky-online, jaké dělají koťata problémy...
Damián spící na posteli - celý (13 kB)

Pohlavní orgány slouží u zvířat k rozmnožování a pokud nic takového neplánujete, je zbytečné nechat kocoura trápit - skutečně se trápí, což je vidět, že vám skočil z 2-hého patra a mohl se zabít či alespoň si zlámat packy - o tom se taky už psalo a diskutovalo v Dumce. Kocour totiž hledá ukojení své pohlavní touhy - instinktu...
Navíc se kastrací uklidní a bude milejší a snad časem přestane i značkovat.
O kastraci kocourů se psalo už i na Dumce, třeba tenhle o kastraci samců.
Damiánova mužnost není ohrožena, ale už nebude tak agresivní, i když ta asi v nějaké míře přetrvá - možná je způsobena i Damiánovým charizmatem...
Pokud se to moc dotýká Vašeho přítele, musíte mu říci, ať si označené území pod počítačem čistí sám a nestěžuje si, když ho kocour v noci otravuje. Rady veterináře bych přirovnal k tomu, že Vás bolí zub či máte v něm kaz, není nutné navštívit zubaře. Ale je to lepší ho navštívit, vzhledem, že se nebude muset později zub vytrhnout, ale jen se hned odstraní kaz.
Nekastrovaní kocouři se venku dožívají nízkého věku (3 - 5 let), protože pokud se v přírodě neprosadí coby dominantní samci, dominantní je uštvou... Proto mají snahu o dominanci v genech a je spojena s hormony, které produkují samičí pohlavní žlázy. To je vlastně vysvětlení pro to, že je tak agesivní...
Nevím jak je to u kocourů, ale u nekastrovaných koček je častý výskyt rakoviny pohlavní ho ústrojí ve stáří (cca od 10.roku) - značně častější než u srovnatelného vzorku koček kastrovaných.
Doufám, že Dumce o kastraci kocourů napíše někdo více, abych mohl slečně Večeřové přeposlat více argumentů, případně je otisknout zde v Dumce...

Ferda          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledám hodného páníčka či paničku
pro tříbarevné koťátko (prostě celá Dumka - no ty barevné skvrny má přece jen trošku jinak...), má to ale jeden háček. Kočička je od pravé vesnické myšilovky (výborné - chytí i krysu nebo lasičku) po mamince bude mít určitě milou povahu a bude chytrá až vychytralá.
To je tak, když se kočičky na vesnici nenechávají kastrovat a pak to takhle vypadá. A já lituju úplně každý zvířátko a malý kotátko, však si to dovedete představit! Jenže vysvětlujte tohle lidem, kteří podle této šablony žijí už léta. Koťata se topí a to jsem vždycky vnímala jako tragédii. Dodnes si pamatuju ty pocity, které jsem měla jako malá holka. Hrůza. Veterinář pro kočku - to neexistuje!!!
Ale na toto téma jsem již četla několik článků v Dumce a tak přeju všem dobrým lidem, ať mají zdravý rozum a soucit s kočičkami. Protože kočky (aspoň ta naše, která nás má "na háku") jsou chytřejší, moudřejší než lidi.
K odběru bude za 6 - 8 týdnů, narodila se minulou středu. Chce-li někdo kočičku na vesnici nebo má-li odvahu z ní udělat "domácí číču", ať se mi ozve na Dumku.
Moc děkuji           Renata z Pardubic          
Čiku (4 kB)
Čiku hledá nový domov
Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
Hledá se nový domov
pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci