Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Matěj mezi bažanty (Pavel Steiner)
 
27.5.
Kastrace - ANO! (Dagmar Milatová)
22.5.
Kastrovat nebo nekastrovat? - prosba o radu (Alena Večeřová) / Pokus o radu (Ferda)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Kastrace - ANO!

Dnes uveřejňuji první zkušenost z mnoha, které mi na téma kocouří kastrace přišly. Všechny jsem je už poslal slečně Večeřové a jsem zvědavý, jak to u nich dopadne...

Jak píše autorka dnešního příspěvku: "Téma kastrace vždy rozvíří poklidnou domácí atmosféru. Nemohu jinak než urychleně přispět přispět svou troškou..."
Děkuji všem, kteří reagovali. Budu všechny názory postupně uveřejňovat v Dumce. Jenom na okraj uvedu, že všechny reakce kastraci doporučují.

Frňous všech kocourů král na trůně - křesle (9 kB)

Sama se doma s tímto problémem, a musím přiznat, že neúspěšně, také potýkám. V naší domácnosti se delší dobu zdrželi kocouři dva. Bláznivý Humoš nás opustil po přestěhování, které bylo bohužel v rámci "jeho revíru" a on se tvrdohlavě vracel ke starému bytu, kde jej samozřejmě nikdo nepustil dovnitř :-(. Bydlíme na sídlišti z menších cihlových domů, příjemně zatravněném se vzrostlými stromy. Stromy skýtají dobré útočiště před venčícími se psy.

I tak se jednou Humošovi stalo, že nestíhal a přišel domů s nakousnutým ocasem :-(. Častokrát jsme zaslechli pod okny válečný ryk kocourů bojujících o své místo na slunci (nevím zda použít toto přirovnání neb se bitky odehrávaly zásadně v noci, tedy snad místo na měsíci?). To si pak přinesl drobné i větší krvácející rány kdekoliv na těle.
Všechno kvůli hormonům a pohlavní touze.
Puberťák Frňousek (14 kB)
Bydleli jsme totiž v přízemí a žádná z našich koček se nás neptala, zda může jít ven, ale při první vhodné příležitosti (otevření okna) práskla do tlapek. Humoše jsme se pokusili několikrát přesvědčit, že u nás mu bude lépe, ale jen co jsme ho dovlekli do nového bytu, něco pojedl, trochu si dáchl a pak mazal zpátky do své kočičí komunity ve starém bydlišti :-/.
Dalšího kocourka Frňouse se nám dlouho dařilo udržovat doma díky výběhu na střeše, ale i on po čase podlehl "dálkám volání". Kupodivu se tak nastalo ve městě, ale chatě, kdy se z jedné vycházky už navrátil :-(((.
Takže životnost nekastrovaných kocourů v naší rodině nebyla vyšší než 2 roky. Díky volnému výběhu naši kocouři doma neznačkovali, zato zaplatili na své sexuální hrátky cenu nejvyšší :-(.
Můj muž má stejně zavilý názor na kastrování jako přítel slečny Večerkové. "Když se mu něco stane, aspoň umře jako chlap." Když se jednalo o kastraci kterékoliv naší kočky, neměl kupodivu žádné připomínky :-/.
Zavání to sexuální diskriminací.
Přitom kastrace kocoura je podstatně jednodušší zákrok, u kočky dochází k otevření dutiny břišní, což je daleko náročnější operace.
Humoš miloval spánek v umyvadle (12 kB)
Dalším aspektem jsou nechtěná pouliční koťata, stávající se terčem různých surovců nebo prostě jen obětí špatné výživy. Nespoutaný sexuální život je živným podhoubím pro šíření nemocí, např. kočičího AIDS. Mohla bych z moudrých knih a časopisů opsat fundované názory odborníků, kteří se VŠICHNI bez rozdílu pohlaví, rasy a vyznání shodují na kastraci koček, které nejsou určeny k chovu.
Rozcházejí se pouze ve věku vhodném pro tento zákrok. Američané kastrují kocoury už od 4 měsícům, kdežto v Evropě se doporučuje věk vyšší - někde 8, jinde 10 měsíců až rok.
Takže resumé: Krom pocitu ohrožení vlastní mužnosti u pánů nevidím jediný důvod, proč by se kocouři neměli nechat kastrovat stejně jako kočky.
A jak to řeším doma já? Dokud manžel své stanovisko na kastraci nepřehodnotí, budou se v naší domácnosti chovat pouze kočky - holky!

Dagmar Milatová          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledám hodného páníčka či paničku
pro tříbarevné koťátko (prostě celá Dumka - no ty barevné skvrny má přece jen trošku jinak...), má to ale jeden háček. Kočička je od pravé vesnické myšilovky (výborné - chytí i krysu nebo lasičku) po mamince bude mít určitě milou povahu a bude chytrá až vychytralá.
To je tak, když se kočičky na vesnici nenechávají kastrovat a pak to takhle vypadá. A já lituju úplně každý zvířátko a malý kotátko, však si to dovedete představit! Jenže vysvětlujte tohle lidem, kteří podle této šablony žijí už léta. Koťata se topí a to jsem vždycky vnímala jako tragédii. Dodnes si pamatuju ty pocity, které jsem měla jako malá holka. Hrůza. Veterinář pro kočku - to neexistuje!!!
Ale na toto téma jsem již četla několik článků v Dumce a tak přeju všem dobrým lidem, ať mají zdravý rozum a soucit s kočičkami. Protože kočky (aspoň ta naše, která nás má "na háku") jsou chytřejší, moudřejší než lidi.
K odběru bude za 6 - 8 týdnů, narodila se minulou středu. Chce-li někdo kočičku na vesnici nebo má-li odvahu z ní udělat "domácí číču", ať se mi ozve na Dumku.
Moc děkuji           Renata z Pardubic          
Čiku (4 kB)
Čiku hledá nový domov
Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
Hledá se nový domov
pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci