Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PTÁCI: Dudek (Lumír O.Hanuš)
 
3.6.
Pepíček (Ivana Jirková)
29.5.
Kdy vstávají kočky (Marie Crossette)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Pepíček

Pepík pózoruje (8 kB) Náš pes Kvído není pes aportovací :-/. Abych byla spravedlivá, ne, že by to neuměl. Umí, ale nebaví ho to :-). Prostě se mu nechce, alespoň většinou.

To Pepíček, to je jiný kabrňák, ten by mohl každého psa učit, co je to aport. Pepíček, jako každá správná kočka, miluje myšičky. Takové ty malé, z kožešinky, za cca 10,- Kč, nejlépe chrastící, ale vezme za vděk i nechrastícími.
Pepíček a Markéta na číhané (10 kB)
Kdo ho naučil být myšilov, to nevím, přinesli jsme ho ve třech mesících, ale "loví" ty myšky přímo profesionálně.Ulovenou kořist pak v hlubokým vrčením nosí v tlamičce. Nic proti tomu, ale on nám ji nosí k nohám a tam je pak loví znovu. Což v praxi znamená poškrábané nohy, protože pak rozdílu nečiní :-(. A bere to dost upřímně.
A tak nám nezbyde, než mu milou myšku vyškubnout a odhodit, což je asi cílem jeho činosti. Pepík za myškou nadšeně letí, polapí ji a už ji máme opět v nohách. Tenhle aport ho baví do nekonečna, to by mohl pořád...
Pepík nese myš (10 kB)
Takže nám po pokoji běhá sem tam černý blesk, ostatní kočky jen za ním kroutí hlavou, tak trochu jako při sledování tenisu. A Pepík běhá a běhá. Je to fajn třeba když večeříme a vybraný jedinec neustále odkládá příbor, aby hodil myšku co nejdále.
Když jí Pepíček nemůže hned najít, šmejdí s nosánkem u země a čichá, až myšku najde.
Nedávno mě rozesmál až k slzám.
Večeřeli jsme a Pepíček aportoval. V jednu chvíli si vybral jako házeče Petra, když před tím spravedlivě pověřil házenín po řadě mne i Irenu. Vylezl si s myškou Petrovi na klín a čekal na hození. Nic netušící Petr tedy hodil myšku a čekal, že Pepík skočí na zem a poběží za ní...
Jenže Pepík se rozhodl vzít to nejkratší cestou, což byl Irenin talíř s večeří, takže se hnal překvapené Ireně rovnou přes večeři :-). Ještě, že byla ten den pizza a ne třeba smetanová omáčka, to bychom měli smetanu po celém pokoji :-/.
Irenin výraz stál v té chvíli opravdu za to :-))).
Taková myška ale není jen k lovení a aportu, ta se dá využít i jinak.
Pepíček miluje limonádu. Je mu jedno, jestli je to voda se sirupem, ochucená minerálka, nebo třeba malinová Fanta, hlavně že je. A nejlepší je z našich hrníčků a skleniček :-).
Měla jsem zrovna tu Fantu v hrnku na nočním stolku a bylo jí už jen na dně. A Pepík na ní nedosáhl. Chvilku, ale opravdu jen chvilku, to zkoušel. Pak odběhl a za chvilku se vrátil s oblíbenou už notně umolousanou myškou a šup s ní do hrnku...
Pepíček a Markéta u misek (9 kB)
Vyndala jsem jí a hodila pryč. Pepík jí popadl, pečlivě olízal :-) a šup s ní do hrnku :-))). Zábava se opakovala třikrát, pak jsem hrnek odnesla a malý měl po žížalkách...
Ale ta akce s myškou byla záměrná a promyšlená. Pepíček je prostě supermazaný kočičák!
A zvědavý jak opička.
Kdykoli přijdu domů, mám u dveří uvítací výbor. Všechny čtyři kočky i Kvída. První je většinou Pepíček. A už mu z tašky kouká jen zadeček a dlouhý ocásek. Musí přece udělat inventuru, co panička nese. Co kdyby tam bylo něco dobrého, co se dá ukrást :-). On je totiž taková malá kočka zlodějka. Tedy pardon, kocour :-).
Všechny kočičky mají rády vitamíny. Jsou to nějaké cizí, ve tvaru srdíčka, prodávají se i po kusech. Koupila jsem jich deset a přinesla domů. Byly v igelitovém sáčku, zavázaném na uzel, který jsem uložila do krabičky...
Druhý den jsem přišla domů, krabička prázdná, na stole v kuchyni roztrhaný sáček, po vitamínech ani stopa. Nevěděla jsem, která číča to byla, všechny dělaly "já nic, já muzikant".
Několik dní na to přinesla Irena dvě myšky. Jednu dala Pepíčkovi na hraní, druhou uložila do té krabičky. Náhodou jsem přišla do kuchyně a chytila malého při činu. Packou nazvedl víko, zalovil, pak tam strčil hlavičku, a už odnášel myšku pryč :-).
Vzala jsem mu jí, dala jí zpátky a čekala, co bude. Tentokrát se moc nezdržoval, strčil tam čumáček rovnou, popadl myšku a byl pryč. Tak teď vím, kdo byl ten nenasyta, co snědl všechny vitamíny :-).
Mazané kotě :-).

Ivana Jirková          

Pepíček, za ním se schovávající Markéta a Šimon (12 kB)


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Hledám hodného páníčka či paničku
  pro tříbarevné koťátko (prostě celá Dumka - no ty barevné skvrny má přece jen trošku jinak...), má to ale jeden háček. Kočička je od pravé vesnické myšilovky (výborné - chytí i krysu nebo lasičku) po mamince bude mít určitě milou povahu a bude chytrá až vychytralá.
  To je tak, když se kočičky na vesnici nenechávají kastrovat a pak to takhle vypadá. A já lituju úplně každý zvířátko a malý kotátko, však si to dovedete představit! Jenže vysvětlujte tohle lidem, kteří podle této šablony žijí už léta. Koťata se topí a to jsem vždycky vnímala jako tragédii. Dodnes si pamatuju ty pocity, které jsem měla jako malá holka. Hrůza. Veterinář pro kočku - to neexistuje!!!
  Ale na toto téma jsem již četla několik článků v Dumce a tak přeju všem dobrým lidem, ať mají zdravý rozum a soucit s kočičkami. Protože kočky (aspoň ta naše, která nás má "na háku") jsou chytřejší, moudřejší než lidi.
  K odběru bude za 6 - 8 týdnů, narodila se minulou středu. Chce-li někdo kočičku na vesnici nebo má-li odvahu z ní udělat "domácí číču", ať se mi ozve na Dumku.
  Moc děkuji           Renata z Pardubic          
  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci