Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Psi z mých kočičích pochůzek (Ivana Jirková)
 
4.6.
Jak jsem k Wanilce přišla / Místo písku mřížka (M.Šmídová)
3.6.
Pepíček (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Jak jsem k Wanilce přišla

Wanilka odpočívá na lavici (6 kB) O Wanilce jsem už psala, nyní bych chtěla ještě napsat o tom, jak jsem k ní vlastně přišla.

V sobotu 15. března jsem se s kolegyní Alenkou šla podívat na Mezinárodní výstavu koček do hotelu Pyramida. Bylo krásné počasí a řekli jsme si, že si uděláme pěkný den, dojdeme si na oběd a pokocháme se pohledem na krásné kočičky. Všechno probíhalo přesně podle našich představ...
Wanilka (6 kB)
Prošly jsme výstavu, Alenka byla hotova s prohlídkou mnohem dříve, já si dlouho prohlížela každou kočičku a tak na mě čekala u dveří. Byla jsem téměř už na konci výstavy, když jsem uviděla něco kouzelného. Krásné koťátko, přesně takové, po jakém jsem vždy toužila...
Na kleci byla cedulka "Prodejné". Dala jsem se do řeči s chovatelkou a ta mi řekla, že kočičce je půl roku a že si ji u ní zamluvili nějací lidé, kteří se na ni měli přijít podívat na výstavu a proto ji přivezla sebou až z Trutnova. Ale nikdo zatím nepřišel.
Kočičku všichni kolemstojící obdivovali a já začala bojovat sama se sebou :-). Od manžela jsem měla zakázáno už dávno další zvíře přinést domů, máme jich prý až dost. Ale mě doma pořád něco chybělo...
Kissinka nám odešla a zbylo po ní prázdné místo. Chovatelka mi říkala, že koťátko má trochu křivé zoubky a proto prý nebude asi vhodné k chovu. To mi nijak nevadí :-).
Paní byla velmi milá a slušná a říkala, že koťátko prodá za daleko menší sumu, než se prodávají koťátka tohoto plemene. A tak jsem začala jednat. Zavolala jsem manželovi a ten mi do telefonu řekl, ať mě něco takového ani nenapadne...
Jůlinka odpočívá v novém domově (10 kB)
Já jsem ale umíněná a když něco chci, tak si to také prosadím. Neměla jsem však u sebe žádné peníze. Zavolala jsem proto sestře, která bydlí nedaleko. Sestra ale nebrala telefon. Pomalu jsem se začínala loučit s myšlenkou na novou kočičku, když v tom mi někdo za mými zády říká "Ahoj".
Otočila jsem se a stála přede mnou sestra se švagrem a synovcem...
Byl to asi osud, kočička mi byla zkrátka souzená :-). Hned jsem jim řekla o svém záměru. Všichni byli nadšeni a já se rozloučila s Alenkou, která když viděla, že vše asi dobře dopadne, ale bude to ještě nějakou dobu trvat, odešla domů.
Sestra s rodinou se šli se mnou podívat na malou kočičku a moc se jim líbila. Říkali, že je to nejhezčí zvíře na výstavě. Švagr měl u sebe peníze, které mi ochotně půjčil a já kočičku okamžitě mohla zaplatit. Dojel k nim domů pro přepravku Fredíčka, kterou mi půjčili a ještě mě s koťátkem odvezli domů.
Jůlinka na dveřích v novém domově (9 kB)
Byla jsem moc ráda, protože jsem věděla, že když budou se mnou, tak manžel nebude tolik hubovat :-). Druhý den se sice celý mračil, koťátko považoval za vetřelce a mě za totálně nesvéprávnou :-))), ale pomalu roztává. Teď mi občas říká, aby mě pozlobil, že si mi podařil husarský kousek. Konečně mám doma i opičku :-).
Wanilka je prý víc opice než kočka. Jak zjevem, tak povahou.
Wanilka si na nové prostředí docela rychle zvykla. Brzo se u nás doma pohybovala tak jako by tam byla odjakživa. První den byla sice schovaná pod topením a pár dnů na sebe nenechala sáhnout, při pokusu o pohlazení začala okamžitě "ječet", ale hodně brzo se to zlepšilo. Jedině se schovává před sestrou a její rodinou.
Stačí, když je slyší mezi dveřmi a už běží zase pod topení :-). Zřejmě si je spojuje s jejím nedobrovolným přestěhováním do nového domova.


Místo písku mřížka

S Wanilkou nebyl vůbec žádný problém se záchůdkem. Byla, stejně jako všichni naši kočičáci, naučena ze svého původního domova chodit na misku s mřížkami. To je moc praktické. Nemusím kupovat stelivo a kočky nerozhrabávají písek.
Jůlinka v koši s jedním ze sourozenců (13 kB)

Symbolicky si na mřížkách zahrabou a s čistými pacičkami vyběhnou ven. Každá má svou misku, někdy si je ale prohazují. Misky se musí po každém použití vylít, propláchnout teplou vodou a občas použít na desinfekci třeba Domestos nebo Savo.
Uvědomila jsem si jak je to praktické po přečtení vyprávění o tom, jaké je obtížné odebírání kočičí moči. U nás to není vůbec žádný problém.
A tak si myslím, že spolužití s Wanilkou je pro nás i naše kocoury celkem dobré. Já jsem ráda, že ji mám, zvláště teď, když jsem přišla o Amádku, po které je mi stále moc smutno.

M.Šmídová          

P.S.: Trochu mě k tomu vyprovokoval článek o tom, jak vzít kocourovi moč. Chtěla jsem se podělit o svou zkušenost s kočičími záchůdky. Hodně lidí, které znám a kteří mají více koček, používají stejné mřížky jako já. Jedná se o umělohmotné mřížky ve tvaru čtverce, které se dají spojit a různě sestavovat. Používají se třeba do koupelen před vany. Je to docela praktické, protože odpadne kupování poměrně drahého písku, jehož spotřeba u většího počtu koček je značná. Naše kočky, i když měly ze začátku možnost použít i písek, dávaly přednost mřížkám. Doufám, že by to mohlo inspirovat i další majitele kočičích miláčků.

Protože zatím nemám další Wanillčiny fotky posílám kromě těch "miniatur" ještě zbylé fotky Jůlinky.


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Hledám hodného páníčka či paničku
  pro tříbarevné koťátko (prostě celá Dumka - no ty barevné skvrny má přece jen trošku jinak...), má to ale jeden háček. Kočička je od pravé vesnické myšilovky (výborné - chytí i krysu nebo lasičku) po mamince bude mít určitě milou povahu a bude chytrá až vychytralá.
  To je tak, když se kočičky na vesnici nenechávají kastrovat a pak to takhle vypadá. A já lituju úplně každý zvířátko a malý kotátko, však si to dovedete představit! Jenže vysvětlujte tohle lidem, kteří podle této šablony žijí už léta. Koťata se topí a to jsem vždycky vnímala jako tragédii. Dodnes si pamatuju ty pocity, které jsem měla jako malá holka. Hrůza. Veterinář pro kočku - to neexistuje!!!
  Ale na toto téma jsem již četla několik článků v Dumce a tak přeju všem dobrým lidem, ať mají zdravý rozum a soucit s kočičkami. Protože kočky (aspoň ta naše, která nás má "na háku") jsou chytřejší, moudřejší než lidi.
  K odběru bude za 6 - 8 týdnů, narodila se minulou středu. Chce-li někdo kočičku na vesnici nebo má-li odvahu z ní udělat "domácí číču", ať se mi ozve na Dumku.
  Moc děkuji           Renata z Pardubic          
  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci