Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KYTIČKY: K podobnému podobné (Lumír O.Hanuš)
 
12.6.
Krátkonohé kočičky - Munchkins (Marie Crossette)
11.6.
Kočičí výchova (Pavel Steiner)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Krátkonohé kočičky - Munchkins

Kočka munchkins s koťaty - z Internetu (10 kB) Plemeno krátkonohých kočiček munchkins (vyslov mančkins) opravdu existuje, není to žádná "internetová kachna" a možná o něm někteří čtenáři už i slyšeli. Já jsem se o munchkins prvně doslechla v americkém TV pořadu, už někdy začátkem devadesátých let a dívala jsem se tehdy na ty zvláštní kočky celá udivená.

Jejich krátké a pokřivené nohy není výsledek žádného zrůdného vyšlechtění, ale jde o zcela přírodní úkaz jako je tomu např. u jezevčíků, basetů nebo u milovaných psů anglické královny Alžběty II - Welsh Corgie. Zatím je ale tohle nové kočičí plemeno munchkin stále nejvíce známo v USA, kde je o koťata velký zájem, jak jsem se dočetla na internetových stránkách.
Jako "soutěžní rasa" je ale zatím uznáváno pouze jedinou organizací ušlechtilých koček. Především je to proto, že na munchkin-kočičku se dá vyšlechtit kterákoliv rasa kočky, dlouhosrstá i ta krátkosrstá.
Mourovatá kočička munchkin - z Internetu (9 kB)
Rozdílem mezi tou původní kočkou a kočkou munchkin pak jsou pouze ty krátké nožičky, jinak si munchkin kočka zachová vzhled a veškeré vlastnosti kočky z které byla vyšlechtěna. Není tedy snadné, ustálit se na přesném popisu plemene kočky - tedy na stavbě těla, vlastnostech a na barvě srsti a očí.
Jak jsem se dočetla, první zmínka o kočkách s krátkýma nohama byla již v roce 1944 v časopise Veterinary Record, kde dr.H.E.Williams-Jones píše o čtyřech generacích evropských krátkonohých koček. Během války ale tyto kočky zmizely, stejně jako mnoho dalších čistokrevných plemen.
Přestože občasná zmínka o těchto krátkonohých kočičkách byla již v letech 1970, širší veřejnost se o nich doslechla až začátkem osmdesátých let. Tehdy v americkém státě Louisiana paní Sandra Hochenedelová našla březí krátkonohou černou kočku, která dále předala polovině svých koťat tyto zvláštní geny. Tahle kočka jménem Blackberry a jeden z jejích synů (Toulouse, který byl darován jiné paní) se staly zakladateli kočičího plemene munchkin v USA.
Koťátko munchkin na piáně - z Internetu (11 kB)
Bylo také dokázáno, že tyto kočky nejsou přes svoje krátké nohy nijak náchylné k bolestem zad, problém, kterým prý naopak trpí plemena krátkonohých psů. To proto, že kočičí páteř je stavěna zcela jinak než psí a kočka i s krátkýma nohama může skvěle běhat i šplhat.
Pouze skok má oproti "normální" kočce omezen.
Munchkin koťátko - z Internetu (9 kB)
V TV pořadu, který jsem tehdy viděla, považovali majitelé munchkin koček tento nízky doskok naopak za přednost a velmi si to pochvalovaly. Pro svoji omezenou schopnost skoku jsou ale munchkin kočky drženy výhradně uvnitř bytu, nebo se pohybují venku jen pod přísným dohledem majitelů.
Osobně jsem se až dosud s žádnou munchkin kočkou nesetkala, ani jsem neslyšela o nikom v našem okolí, kdo by jí vlastnil. Chápu výhody tohoto zvláštního plemene a jejich oblíbenost jako kočky do bytů. Trochu se ale strachuji toho, že jestli se časem tohle plemeno stane díky svojí popularitě zcela běžné, budou pak venku běhat i tato nechtěná a opuštěná koťata, jako je tomu u ostatních "normálních" koček. Pak se kočičkám muchkins právě ty jejich vychvalované krátké a křivé nožičky stanou handicapem a ve volné přírodě asi moc šanci na přežití mít nebudou.
Paní Šnebergrová ve svém únorovém povídání o kočkách v Tunisku psala, že mezi tamními hladovými tulačkami byla i jedna kočka krátkonohá. Možná to zrovna byla právě manchkin kočička či kocourek a kdyby si jí byla paní Šnebergrová mohla přivézt s sebou, měla teď mít doma velmi "nezvyklou" kočičí rasu :-).

Marie Crossette, USA          

P.S.: Obrázky kočiček jsou přebrané z Internetu, pouze jedna (poslední) je z mé knížky - hádejte proč? :-)

Munchkin kočička - obrázek z mé knížky (14 kB)


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá sa trvalý domov pre jednu úžasnú mačku
Flóra odpočívá (14 kB) Týmto článkom by som chcela nájsť konečne trvalý domov pre jednu úžasnú mačku, ktorá sa ale asi nenarodila na šťastnej planéte - jmenuje sa Flóra.
Všechny informace o Flóře vyšly v úterý 10.6.2003 v Dumce.
Ak by sa u vás našlo miesto pre prítulnú a milú mourinku a ste si istí, že by ste jej dokázali poskytnúť už trvalý domov a hlavne lásku, moc by ste jej pomohli. Čaká na vás v Prahe na maile Sylvia_S@seznam.cz alebo na mobile 777 850 740. Sylvie
Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Hledám hodného páníčka či paničku
  pro tříbarevné koťátko (prostě celá Dumka - no ty barevné skvrny má přece jen trošku jinak...), má to ale jeden háček. Kočička je od pravé vesnické myšilovky (výborné - chytí i krysu nebo lasičku) po mamince bude mít určitě milou povahu a bude chytrá až vychytralá.
  To je tak, když se kočičky na vesnici nenechávají kastrovat a pak to takhle vypadá. A já lituju úplně každý zvířátko a malý kotátko, však si to dovedete představit! Jenže vysvětlujte tohle lidem, kteří podle této šablony žijí už léta. Koťata se topí a to jsem vždycky vnímala jako tragédii. Dodnes si pamatuju ty pocity, které jsem měla jako malá holka. Hrůza. Veterinář pro kočku - to neexistuje!!!
  Ale na toto téma jsem již četla několik článků v Dumce a tak přeju všem dobrým lidem, ať mají zdravý rozum a soucit s kočičkami. Protože kočky (aspoň ta naše, která nás má "na háku") jsou chytřejší, moudřejší než lidi.
  K odběru bude za 6 - 8 týdnů, narodila se minulou středu. Chce-li někdo kočičku na vesnici nebo má-li odvahu z ní udělat "domácí číču", ať se mi ozve na Dumku.
  Moc děkuji           Renata z Pardubic          
  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci