Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  MEDVĚDI: Medvědi nevědí... (Ivana Jirková)
 
24.6.
Noční lov (Pavel Steiner)
19.6.
III. Znovu se rozrůstáme, aneb porevoluční kůň a kočičí populační exploze (Růža Vaništová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Noční lov

Na úvod tohoto příběhu a pro dokreslení celé situace musím nejprve nastínit současný stav u nás doma. Po dlouhé, téměř čtyřměsíční nemoci nám konečně propustili babičku z nemocnice do domácího ošetřování. Vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zpočátku rozhodně nebyla schopna se sama o sebe postarat, takže jsme ji prozatím vzali k nám. Zakoupil jsem bezdrátový zvonek, aby měla možnost nás kdykoliv v případě potřeby přivolat. To se hodilo zvláště v noci, protože my spíme v ložnici v patře a babička v obýváku v přízemí.

Jednou v noci, podle hodin už tedy spíše brzy k ránu, se na mém nočním stolku rozezněl zvonek. Babička potřebovala vyvenčit. Sešel jsem tedy dolů po schodech a chystal jsem se jí pomoct při této důležité činnosti.
Než jsem však stačil babičce odkrýt přikrývku, vkráčela do obýváku naše kočka Sally. Doprovázela svůj příchod velmi hlasitým mňoukáním s podezřelým přízvukem. Vzhledem k tomu, že znám naši kočku víc než dobře, hned jsem věděl, kolik uhodilo.
Sally loví schované krůtí stehno (13 kB)
Sally si přinesla do bytu živou myš a nebylo to poprvé. Po předchozích zkušenostech jsem už věděl, že nesmím dopustit, aby jí myš utekla.
Nechal jsem tedy babičku ještě chvíli ležet a doufal, že to vydrží. Sklonil jsem se ke kočce a v šeru jsem zahlédl, jak pokládá kořist na podlahu a jak se myška snaží najít nějaký úkryt. Aby mi nezmizela, raději jsem nejdřív rozsvítil.
Mezitím myška zaběhla ke dveřím do kuchyně a snažila se je podlézt. Naštěstí se jí to nepodařilo, dveře si za ta léta v pantech sedly a škvíra je příliš malá. Otočil jsem se tedy na kočku a vyzval ji, aby si ten svůj dáreček zase odnesla...
Ale kdepak Sally! Ta se posadila asi metr ode mě, dala hlavu na stranu a dobře se bavila :-). Tak naschvál, jestlipak páníček taky dokáže chytit myšku? Přesně takhle to nedávno zkoušela i na paničku. Došlo mi, že opravdu budu muset zasáhnout :-/.
Natáhnul jsem ruku, že ji chytím, ale myška samozřejmě nečekala a kousek odběhla. Do toho se ozvala babička, že by už opravdu nutně potřebovala na ten záchod...
Ač nerad, musel jsem jednat rychle.
Koťata hledají nový domov
Nový domov pro koťata nalezená ve sklepě hledá paní Blažková z Jirkova u Chomutova. Jedná se o tři devítitýdenní mourovaná koťátka, kocourka a dvě kočičky. Koťata mají za sebou odčervení a jsou též vakcinovaná. Zájemci se mohou obrátit na tel. 732 201 686.
Zul jsem bačkoru a uchopil ji za špičku. Pak jsem tuto provizorní zbraň aplikoval na nebohou myš...
Pokud jste někdo náhodou nezkoušel ve tři hodiny ráno ve ztichlém domě mlátit bačkorou do parket a pokoušet se zasáhnout kličkující myš, pak si nedokážete představit, co to způsobí.
První tři rány šly mimo, čtvrtou jsem konečně cíl trefil a pátou dorazil... Myš nejevila známky života a tak jsem ji odnesl do kuchyně do odpadkového koše.
To se ovšem nelíbilo Sally :-), že přišla o poctivě ulovenou kořist a tak začala hlasitě protestovat. Pokud někoho nevzbudily předchozí rány, pak kočičí nadávání určitě :-/.
Byla vzhůru Jana i obě děti, spící v patře. Vzbudila se také tchyně o poschodí níž, protože právě nad její hlavou jsem do té podlahy mlátil.
Konečně jsem mohl odvést babičku na záchod. Také Sally se naštěstí za chvilku s odebráním kořisti smířila a odběhla ven si ulovit další. V domě zase postupně zavládl klid. Babička to stihla a já si šel nahoru zase lehnout.
Jenom tchyně se na druhý den ptala, co že to bylo v noci za rány.
Jana jí krátce odpověděla, že jsem umravňoval kočku :-).
Nebylo to zas až tak daleko od pravdy...

Pavel Steiner          

Další povídání o Pifovi a kočce Sally najdete na stránkách Pavla Steinera.


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá sa trvalý domov pre jednu úžasnú mačku
Flóra odpočívá (14 kB) Týmto článkom by som chcela nájsť konečne trvalý domov pre jednu úžasnú mačku, ktorá sa ale asi nenarodila na šťastnej planéte - jmenuje sa Flóra.
Všechny informace o Flóře vyšly v úterý 10.6.2003 v Dumce.
Ak by sa u vás našlo miesto pre prítulnú a milú mourinku a ste si istí, že by ste jej dokázali poskytnúť už trvalý domov a hlavne lásku, moc by ste jej pomohli. Čaká na vás v Prahe na maile Sylvia_S@seznam.cz alebo na mobile 777 850 740. Sylvie
Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Hledám hodného páníčka či paničku
  pro tříbarevné koťátko (prostě celá Dumka - no ty barevné skvrny má přece jen trošku jinak...), má to ale jeden háček. Kočička je od pravé vesnické myšilovky (výborné - chytí i krysu nebo lasičku) po mamince bude mít určitě milou povahu a bude chytrá až vychytralá.
  To je tak, když se kočičky na vesnici nenechávají kastrovat a pak to takhle vypadá. A já lituju úplně každý zvířátko a malý kotátko, však si to dovedete představit! Jenže vysvětlujte tohle lidem, kteří podle této šablony žijí už léta. Koťata se topí a to jsem vždycky vnímala jako tragédii. Dodnes si pamatuju ty pocity, které jsem měla jako malá holka. Hrůza. Veterinář pro kočku - to neexistuje!!!
  Ale na toto téma jsem již četla několik článků v Dumce a tak přeju všem dobrým lidem, ať mají zdravý rozum a soucit s kočičkami. Protože kočky (aspoň ta naše, která nás má "na háku") jsou chytřejší, moudřejší než lidi.
  K odběru bude za 6 - 8 týdnů, narodila se minulou středu. Chce-li někdo kočičku na vesnici nebo má-li odvahu z ní udělat "domácí číču", ať se mi ozve na Dumku.
  Moc děkuji           Renata z Pardubic          
  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci