Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  MEDVĚDI & JELENI & DANĚK: Zahnaný medvěd a hájený jelen (Ivana Jirková)
 
1.7.
Co je nového v polovině června (Ivana Jirková)
26.6.
Květnové povídání (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Co je nového v polovině června

Majka na židli a Šimon na stole (10 kB) Říká se, že jaká zima, takové léto. Tak letos to opravdu platí. Zima byla tvrdá, léto ještě nezačalo, a už všichni padáme vedrem. Někdo doslova. Například Šimon jde po bytě a najednou prostě padne... Nelehne si, ale překotí se jako pytel brambor a kam padnul, tam zůstane rozplácnutý jako kus hadru a jen oddychuje. Nikdy mu to ale nevydrží dlouho :-).

Markétka totiž ho nehodlá nechat odpočívat dlouho :-))). Začne kolem něho kroužit, obchází ho kolem dokola a provokuje. Když se jí podaří ho donutit k pranici, za chvilku vidím jen chumel dvou koček, které se vzájemně "rasují".
Pokud ale její obcházení Šimona nevyprovokuje dost rychle, nasadí malá silnější zbraň. Postaví se k němu zády, rozkročí se a ...sedne si na něj :-))). To už nevydrží ani sebeunavenější kocour a už se perou.
Jenže Šimiša vydá za dvě Markétky, takže má vrch, což v praxi znamená, že jí zalehne, a už je vidět jen chumel koček, ze kterého tu a tam vyklouzne nějaká packa nebo mrskající se ocásek. Když už toho má Majčinka dost, vysmekne se mu, lehne si vedle na záda a nasadí tak mazlivý výraz, že Šimon neodolá, a už jí meje na usmířenou :-).
Stejnou metodu používá malá i na mne. Když něco provádí a já jí okřiknu, lehne si přesně stejně, nasadí mazlivý výraz té nejhodnější kočičky ve střední Evropě :-) a neodolám ani já a začnu jí hladit. Zkuste pak takového mazla za předchozí lumpárnu potrestat :-/. To prostě nejde.
Majka a Šimon odpočívají na gauči (16 kB)
Po tom, co se odstěhovali mladí se svým zvěřincem, je Šimon jako vyměněný. Obživl a je jasně spokojený. Má asi radost, že zmizel pes... Nechala jsem číčám otevřené všechny dveře, takže občas vidím jen, jak se kolem řítí Majka, a za ní Šimon nebo naopak :-).
Náš lenivý Šimon se s ní honí jako kotě, hraje si s hračkami. A jde mu to k duhu, jak se zdá. Jenže mně se teď byt, ve kterém jsou - kromě mne - jen dvě kočky, zdá prázdný, tak uvažuju o další číče do smečky :-).
Už jsem i podnikla nějaké akce, ale nějak jsem neměla štěstí a vybraná zvířátka už nebyla k mání, což je na druhé straně dobře, protože je vidět, že se zájemci o kočičky najdou nejen v době výstavy. Teď jsem ale dostala nabídku, která by mohla vyjít, jedná se o problémovou kočičku, tak možná bude brzy zas o čem (nebo spíš o kom) psát.

Nemocniční kočičky jsou, jak se zdá, docela v pohodě, jen Mína se mi nelíbí. Roste jí bříško. Normálně bych si myslela, že "motyka spustila", ale ona je přece kastrovaná! Jenže už není z nejmladších a nedávno byla po drobné operaci nějakou dobu v kočičí nemocnici, tak by tam snad přišli na případnou nějakou zradu :-(((. A tak nezbývá, než počkat, co bude dál...

Baští ale vesele, a nevypadá, že by měla nějaké problémy.

Majka na akvárku s kytkama, Šimon na skříňce pod ní (12 kB) Nejopuštěnější kočka, to je jedna z upoutávek na útulkové kočičky, na
Kočkách-online. Tak, to do nedávna byla Lízinka. Celou její rodinku jsme s Bárou Kolmanovou odchytily a všichni dostali svého člověka, jen Líza ne. Byla v útulku jasně nešťastná. Spokojená je až po návratu zpět do "svého" prostředí. Po tom, co Čumák nasadil trend "já jsem tady pán", byla Lízinka i tady utlačená.
Po Čumáčkově odchodu, přišla velice rychle na to, že se podmínky změnily a ona je zas pánem svého území. Zůstal tam sice Sášenka, ale toho Líza plácla packou, a bylo vyřízeno :-).
Navíc Sášenka je hrozně hodný a nepere se. Takže dneska je situace taková, že Líza a Sáša jsou nejlepší kamarádi, třou se o sebe, dlabou z jedné misky a Lízinka (a tím i Sáša) má společnost. Oběma to vyhovuje.
Moureček, který na mne čekával u domu, zmizel. Pán z protějšího domu, majitel nevlídného jezevčíka Báry, mi nedávno říkal, že tam přejelo auto mourovatou kočku :-(, obávám se, že to byl ten kocourek :-(((.
Majka a Šimon napasovaní mezi ručníky (11 kB)
Zato drobná černá kočička, nebo kocourek, u sklepního okénka, mne teď nechává se víc přiblížit. Škoda, že v tom sklepě nebydlí, místa by tam měla dost. Vídám ji (nebo jeho) přicházet směrem od Moráně, nebo tam naopak odcházet.
Když jsem u Lízy a Sášenky, přiblíží se černá kočička, o níž jsem přesvědčená, že je to ona. Dostane něco málo k jídlu, to sní a jde dál směrem k Emauzům nebo naopak k Moráni.
Navíc jsem zjistila, že nás zpoza křoví pozoruje další černý "stín", jen oči mu svítí. Takže teď dávám trochu jídla i tam. Neodmítne, naopak po mém odchodu většinou přijde dorazit, co po Líze a Sášovi zbylo. Takže mám zas čtyři pouliční strávníky a nemusím se bát, že bych neměla koho krmit...
Kolem šmejdí něco ježků, ale zatím je asi dost různých jiných pamlsků, tak se na kočičí menu nevrhají. To až zas na podzim. Jeden z nich je legrační, protože má obě přední packy bílé, takže mu svítí ve tmě.
Když chodím s kočičí večeří, začínají už zpívat ptáci. Hlavně kosy je slyšet. A mezi tím slýchám cvrlikání, podobné známému "pět peněz, pět peněz". To už vím, že není žádný pták ale kuna, která si takhle "cvrliká" pro sebe. Vždycky jí někde zahlédnu. Vlastně je, protože jich tam běhá několik, z toho jedna (nebo spíš asi jeden) velká skoro jako kočka. Ta nedávno pěkně prohnala Lízu, která mi od té doby chodí naproti jen kousek, dobře si to pamatuje.
Tyhle moje večerní procházky by mi moc chyběly...

Ivana Jirková          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá se trvalý domov pro dvě kočičky
Boženka (7 kB) Boženka (5 kB)
Boženka (7 kB)
Boženka (6 kB)
Boženka
polodlouhosrstou bílomourovanou kočičku majitel vysadil na parapet v třicetistupňových vedrech a zavřel okno. Boženka měla odřený čumáček, jak se dobývala zpátky dovnitř. Policie odmítla otevřít byt, pro požárníky zase bylo první patro moc nízko, aby zachraňovali kočku. Boženka je očkovaná, čistotná, velmi komunikativní a "povídavá", přítulná a hledá nový domov v bytě nebo domku se zahradou. Snesla by se i s dalšími kočkami.
Šklíba (6 kB) Šklíba (7 kB)
Šklíba (7 kB)
Šklíba (5 kB)
Šklíba
už se Dumce jednou objevila pod jménem Nikita, umístili jsme jí, ale její nový majitel si jí nemůže nechat, protože se tahle čistokrevná bílá britka absolutně nesnese s dalšími zvířaty. Lidi má moc ráda, je velmi způsobná, naprosto čistotná, důstojná a milá. Předtím byla u chovatelů, ale nemohla rodit koťata (prodělala císařský řez a další problémy, jak jsme zjistili při kastraci), tak jí vyhodili na ulici. Šklíbu postihl osud téměř všech bílých koček - téměř neslyší, proto je vhodná výhradně do bytu.
Petra          
Koťata hledají nový domov
Nový domov pro koťata nalezená ve sklepě hledá paní Blažková z Jirkova u Chomutova. Jedná se o tři devítitýdenní mourovaná koťátka, kocourka a dvě kočičky. Koťata mají za sebou odčervení a jsou též vakcinovaná. Zájemci se mohou obrátit na tel. 732 201 686.
Flóra odpočívá (14 kB)
Hledá sa trvalý domov pre jednu úžasnú mačku
ýmto článkom by som chcela nájsť konečne trvalý domov pre jednu úžasnú mačku, ktorá sa ale asi nenarodila na šťastnej planéte - jmenuje sa Flóra.
Všechny informace o Flóře vyšly v úterý 10.6.2003 v Dumce.
Ak by sa u vás našlo miesto pre prítulnú a milú mourinku a ste si istí, že by ste jej dokázali poskytnúť už trvalý domov a hlavne lásku, moc by ste jej pomohli. Čaká na vás v Prahe na maile Sylvia_S@seznam.cz alebo na mobile 777 850 740. Sylvie
Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci