Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  VÁŽKY: Vážky horní Galileje (Lumír O.Hanuš)
 
9.7.
Kočičí potěšení (Jana Oščádalová)
8.7.
IV. Krásčina koťata (Růža Vaništová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Kočičí potěšení

Packa - portrét (10 kB) Abychom naší Tači co nejvíce zpříjemnili život, když už si nemůže přečíst dobrou knížku, zajít si do kina, nalít si skleničku kvalitního vína nebo vykouřit nezdravou cigaretu či doutník, zkrátka když je ochuzena téměř o veškerá potěšení, jimiž si my lidé kořeníme život, snažili jsme se jí dopřát aspoň kočičí neřesti.
Packa se zapletenýma nohama (11 kB)

Tači má ráda všechno heboučké, což určitě není žádná výjimka, tak jsme jí pořídili speciální měkkou deku, kterou hojně využívá na „šlapání“. Deka musí být neustále rozprostřena na opěradle sedačky, a když se uklízí a deka výjimečně není okamžitě zase na svém zcela konkrétním místě (i deset centimetrů vedle je naprosto špatně), vyčítavě nás pronásleduje :-), dokud nám to konečně nedojde a nezjednáme nápravu. To pak vrní jako traktor :-), v očích nepřítomný pohled, a šlape a šlape, dokud se neušlape k vyčerpání, pak si způsobně na dece lehne a tráví zážitek.
Tači je expert na vůně. Na rozdíl od Píši, kočky paní Milatové, která se naježí (samozřejmě Píša, ne paní Milatová :-)))), když panička použije parfém, Tači se okamžitě přižene a labužnicky očichává. Naježila se pouze jednou, když manžel vyzkoušel vzorek balzámu po holení proslulé značky, takže se honem musel pečlivě umýt a použít něco méně odporného :-).
Zdá se, že by Tači mohli s úspěchem zaměstnat ve voňavkářském průmyslu, jenže kočenky nejsou hloupé, říká se přece, že kočky nemluví jenom proto, aby nemusely pracovat :-).
Naše Tači však soustředěně studuje nejen vůně, které k tomu byly určeny, ale i ty, které se obvykle léčí v pračce, zejména pak pánské prádlo. Má také své oblíbené „voňavé“ hosty a někdy je tak neodbytná, až je přivádí do rozpaků :-).
Packa leží na křesle na zádech a hoví si (15 kB)
Můj velmi čistotný bratr nás zpočátku pokaždé zcela vážně ujišťoval, že si tu košili opravdu bral ráno čistou, ale zvykl si, a nyní už ho zájem našeho mazlíčka nijak nepřekvapuje :-).
Ještě jako malému koťátku jsme jí chtěli udělat radost kozlíkem lékařským, který jsem zašila do „myši“ (plátěného pytlíčku vycpaného vatou). Tači se na myš s vervou vrhla a tak vyváděla, že jsme se lekli, jestli nezešílela. Usoudili jsme, že dobrého raději pomálu, proto jsme napříště obyčejnou myš na hraní zavřeli do skleničky s kozlíkem, aby se „navoněla“, a předkládali jsme pak Tači kozlík „light:-).
Jenže kozlík ji po čase přestal bavit. Možná to byla jen kotěcí záliba, dnes si nanejvýš tak přičichne a jde dělat něco rozumnějšího, třeba vyhrabávat knížky z knihovny :-).
Po úmorném pátrání přes celou armádu botaniků se nám nakonec podařilo sehnat šantu. Nejprve nám pan bylinkář poslal na zkoušku sušenou. Vyrobila jsem další vatovou myš, která Tači opravdu velmi potěšila, přestože reakce nebyla tak bouřlivá jako při prvním setkání s kozlíkem.
Packa se na křesle labužnicky protahuje (17 kB)
Pak jsme dostali jednak semínka a jednak také rostlinku v květináči. Bohužel až na podzim, takže si jí moc neužila. Navíc byla rostlinka slabá, proto jsme ji chránili mezi truhlíky za oknem, aby ji Tači nespásla docela, jen tu a tam jsme jí utrhli lístek.
Tači zbožňuje různá koření, největší radost jí udělá sáček s majoránkou, proto raději kupuji vždycky dva, abych aspoň jeden stihla včas přesypat do kořenky, než se Tači s tím druhým dosyta vyřádí. Ale lístek šanty pouze pokaždé co nejrychleji slupla a pak jen seděla a hleděla pánubohu do oken :-).
Nevím, co se jí odehrávalo v hlavě a s kým telepaticky komunikovala, ale když se vytrhla ze zasnění, bývala vždycky nesmírně dlouho – někdy až půl hodiny – mazlivá a přítulná. To je u toho našeho čertíka opravdu výkon!
Doufáme, že se nám podaří šantu (na jaře) vypěstovat ze semínek, ale spíš kvůli nám než kvůli Tači :-), abychom si s ní toho mazlení konečně taky trochu užili.

Jana Oščádalová          

P.S.: Dostal jsem nedávno zprávu od pana Tomáše Novosada, že objevil stránky botanické zahrady, která prodává nepetu x mussini (čili šantu kočičí) - viz http://www.kouzlozahrad.cz/nabidka_2003.htm. Je tam kontakt i e-mail.
P.P.S.: Dnešní povídání doplnily fotky protahujícího se Packy, které mi před pár měsíci poslal (bez příběhu) George Švehla. Ferda


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá se trvalý domov pro dvě kočičky
Boženka (7 kB) Boženka (5 kB)
Boženka (7 kB)
Boženka (6 kB)
Boženka
polodlouhosrstou bílomourovanou kočičku majitel vysadil na parapet v třicetistupňových vedrech a zavřel okno. Boženka měla odřený čumáček, jak se dobývala zpátky dovnitř. Policie odmítla otevřít byt, pro požárníky zase bylo první patro moc nízko, aby zachraňovali kočku. Boženka je očkovaná, čistotná, velmi komunikativní a "povídavá", přítulná a hledá nový domov v bytě nebo domku se zahradou. Snesla by se i s dalšími kočkami.
Šklíba (6 kB) Šklíba (7 kB)
Šklíba (7 kB)
Šklíba (5 kB)
Šklíba
už se Dumce jednou objevila pod jménem Nikita, umístili jsme jí, ale její nový majitel si jí nemůže nechat, protože se tahle čistokrevná bílá britka absolutně nesnese s dalšími zvířaty. Lidi má moc ráda, je velmi způsobná, naprosto čistotná, důstojná a milá. Předtím byla u chovatelů, ale nemohla rodit koťata (prodělala císařský řez a další problémy, jak jsme zjistili při kastraci), tak jí vyhodili na ulici. Šklíbu postihl osud téměř všech bílých koček - téměř neslyší, proto je vhodná výhradně do bytu.
Petra          
Koťata hledají nový domov
Nový domov pro koťata nalezená ve sklepě hledá paní Blažková z Jirkova u Chomutova. Jedná se o tři devítitýdenní mourovaná koťátka, kocourka a dvě kočičky. Koťata mají za sebou odčervení a jsou též vakcinovaná. Zájemci se mohou obrátit na tel. 732 201 686.
Flóra odpočívá (14 kB)
Hledá sa trvalý domov pre jednu úžasnú mačku
ýmto článkom by som chcela nájsť konečne trvalý domov pre jednu úžasnú mačku, ktorá sa ale asi nenarodila na šťastnej planéte - jmenuje sa Flóra.
Všechny informace o Flóře vyšly v úterý 10.6.2003 v Dumce.
Ak by sa u vás našlo miesto pre prítulnú a milú mourinku a ste si istí, že by ste jej dokázali poskytnúť už trvalý domov a hlavne lásku, moc by ste jej pomohli. Čaká na vás v Prahe na maile Sylvia_S@seznam.cz alebo na mobile 777 850 740. Sylvie
Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci