Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  VOSY: Obrovská vosa (Lumír O.Hanuš)
 
15.7.
Damián - náhoda nebo osud? / Kočky a onemocnění (M.Šmídová)
10.7.
Jak si mne vybral Filip / Za Mínou (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Damián - náhoda nebo osud?

Princ - Bobánek (11 kB) Budu Vám povídat pohádku o malém strakatém koťátku. Přesně tak bych mohla začít, ale to co Vám chci vyprávět není žádná pohádka, ale skutečný příběh. Je to příběh o smrti a o životě a jednom zvláštním shledání...

Když jsem si pořídila před léty svého prvního perského kocoura, tak jsem se ve svazu chovatelů seznámila s Janou, se kterou se od té doby přátelíme. Jana měla v té době krásného modrobílého perského kocoura, vítěze mnoha výstav, který mi učaroval.
Když já jsem Prince, podomácku Bobana, poznala byl již kastrovaný a velmi milý kocourek, nebo spíše kocour, protože byl velký a mohutný. Dříve prý býval občas i agresivní, zle pokousal Janinu maminku. To se po kastraci ovšem změnilo.
Jana s Malvínkou (8 kB)
Janinou slabostí byly vždy perské kočky a tak, když Boban stárl, pořídila si k němu ještě perskou tříbarevnou kočičku Pusinku. Bobánek Janě po čase zemřel a zůstala jí jenom Pusinka. V té době měla naše Kissinka svá první koťátka. Protože jsem věděla, že u Jany se mají zvířata jak v bavlnce, nabízela jsem jí našeho malého Amíčka.
Jana to odmítla s tím, že z Pusinky se stal hýčkaný jedináček a že by kotě asi nepřijala. A tak Amíček zůstal u nás. Nechtěla jsem ho dávat nikomu cizímu.
Jana svého rozhodnutí často litovala. Amíčka má moc ráda a těší se vždy na naši dovolenou, protože, pokud sama nemá v té době něco domluveno, bere si Amíčka k sobě.
Pusinka s druhýma a zároveň posledníma koťatama (19 kB)
Pusinka s Janou žila velmi dlouho. Dožila se třinácti let. Minulý rok koncem léta ale Janě zemřela...
Měla stejně zákeřnou chorobu jako naše Kissinka. Jana si stále vyčítala, že onemocněla proto, že ji nenechala kastrovat a proto se rozhodla, že takovou chybu již více neudělá...
Volala mi po smrti Pusinky a byla moc nešťastná. V té době čekala naše Ajdička svá poslední koťátka. Slíbila jsem Janě, že pokud bude mít kočičku tak ji nechám pro ni. Jana měla domluveno, že pojede na chatu ke své přítelkyni a po návratu slíbila, že se mi ozve.
Když se vrátila, tak zatelefonovala a moc se omlouvala. Přivezla si od své kamarádky nové perské koťátko, které si ji prý samo vybralo. Byla to roztomilá želvovinová kočička Malvínka. Ajdičce se narodila mezitím koťátka a mezi nimi byla maličká Julinka. Tu si nakonec vzala moje kolegyně Martina. Janě Malvínka rostla a dělala jí radost. Jen nechtěla udělat tu samou chybu jako s Pusinkou, proto když byl Malvínce jeden rok, tak ji objednala na kastraci.
Malvínku veterinář kastroval v pátek a ještě téhož dne večer mi Jana volala, že je Malvínka po kastraci a už se probudila z narkózy. Pak se Jana asi čtrnáct dnů neozvala...
Jana a já s Malvínkou (13 kB)
Po čtrnácti dnech mi zavolala a oznámila smutnou zprávu, že jí Malvínka třetí den po kastraci zemřela :-(. Prý měla slabé srdíčko a špatné ledviny a tak nevydržela narkózu :-(((. Ani kastrace není bez rizika a tak další výčitky, zda udělala pro kočičku to nejlepší.
Řekla mi ale, že má nového kocourka.
Byla prý tak smutná a tolik plakala, že se její manžel na to nemohl déle dívat. Odvezl ji do útulku a tam si prý vybrala krásného mourovatého kocourka s bílými ponožkami, podkolenkami a náprsenkou. Právě ho tam přivezla mladá žena, která se o něho už dále nemůže starat, protože se musí léčit z nějakých vážných psychických problémů. Prosila, zda by si kocourka někdo nevzal asi tak na půl roku.
To Jana odmítla, řekla, že když si ho vezme tak napořád. Mladá žena nejdříve nechtěla a pak jí ho se slzami v očích dala. Zřejmě viděla, že u Jany se bude mít moc dobře, určitě lépe, než kdyby ho nechávala v útulku...
Kocourek byl v naprostém pořádku, krásný a milý. Jana k němu dostala i očkovací průkaz, vše bylo tak jak má být. Kocourek se jmenuje Damián.
Toto vše mi Jana vyprávěla. V té chvíli mě ještě nic nenapadlo...
Damiánek u Jany (14 kB)
Pak jsem ale o celé věci začala trochu přemýšlet. Dávala jsem si dohromady všechny souvislosti. Jméno, stáří vybarvení. Znovu jsem volala Janě a ta slíbila, že ke mně přijde a přinese fotografie svého nového kocourka. Řekla jsem jí o svém podezření, že se jedná o mé koťátko...
O jednoho kocourka ze zimních koťátek naší Ajdičky. Jana tomu nechtěla zprvu ani uvěřit. Vždyť to by byla opravdu neuvěřitelná náhoda. Dvakrát jsem jí nabízela koťátko a pokaždé ho odmítla. Nyní by se takovouto oklikou k ní přeci jen jedno moje koťátko dostalo :-).
Znovu jsem si nechala vše vyprávět. Jak ta mladá žena vypadala. Všechno souhlasilo i jméno. Zvláštní osud, prý se rozešla se svým přítelem a zřejmě to psychicky nezvládla a tak se musela rozloučit i se svým kocourkem :-(.
Dala ho ale opravdu do dobrých rukou. Snad se vyléčí a potká ji zase trochu štěstí...
Když mě Jana navštívila, tak jsem si v očkovacím průkazu ještě překontrolovala fotografii kocourka a datum jeho narození. Ano, všechno bylo tak jak jsem doufala. Byl to můj kocourek a dostal se k mé přítelkyni Janě.
Neuvěřitelné, jak si osud s námi zahrává...
Její kočička Malvínka musela zemřít, aby se k ní dostal můj Damiánek. Jméno dostal podle našeho Damiána, který se tehdy mladé ženě a jejímu příteli moc líbil. Jana má kocourka moc ráda a i když byla zvyklá na perské kočky, přišla na to, že i obyčejný kocour domácí je krásný.


Kočky a onemocnění

Musím ještě reagovat alespoň krátce na červnovou nabídku většího počtu koček, jejichž majitelka údajně onemocněla rakovinou právě proto, že je měla doma :-/.
Damiánek už u Jany (15 kB)

Podělím se s čtenáři Dumky o vyprávění své kolegyně.
Moje kolegyně žije v domku se zahrádkou a tak vždy měly nějaké kočky. Jejich stará kočička Miňona, měla asi před třemi roky koťátko, kocourka celého černého jako byla sama. Kocourek byl pěkný milý a velmi čilý. Její kamarádka se s ní domluvila, že by si od ní kocourka vzala pro svého manžela, který byl v té době těžce nemocný. Onemocněl rakovinou a jeho stav byl velmi vážný.
Protože měl vždy rád kočičky, chtěla mu udělat ještě radost. Kocourek se přestěhoval do nového domova a svému novému páníčkovi dělal společnost. A začaly se dít věci...
Snad to je vše jenom shoda náhod a nebo opravdu blahodárný vliv kocourka, ale stav nemocného se začal viditelně zlepšovat a zdá se v současné době, že už je zdráv. Zato kocourek začal chřadnout. Sám onemocněl a jeho stav se rychle horšil :-(.
Veterinář dělal vše co bylo v jeho silách, kocourek byl prý i pod nějakým kyslíkovým stanem, ale nepodařilo se ho zachránit. Zatím co jeho pán se vyléčil, kocourek zemřel.
Jak moje kolegyně, tak i její kamarádka to přičítají tomu, že nemoc jejího manžela přešla na kočičího kamaráda. Zní to možná neuvěřitelně, ale tak mi to vyprávěla moje kolegyně a ona i celá rodina její kamarádky, zkrátka všichni, kteří to sledovali od samého počátku, jsou o tom přesvědčeni...
Ne nadarmo se říká, že kočky mají na své majitele blahodárný účinek a že pomáhají i při léčbě různých chorob.

M.Šmídová          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Koťata hledají nový domov
Nový domov pro koťata nalezená ve sklepě hledá paní Blažková z Jirkova u Chomutova. Jedná se o tři devítitýdenní mourovaná koťátka, kocourka a dvě kočičky. Koťata mají za sebou odčervení a jsou též vakcinovaná. Zájemci se mohou obrátit na tel. 732 201 686.
Flóra odpočívá (14 kB)
Hledá sa trvalý domov pre jednu úžasnú mačku
ýmto článkom by som chcela nájsť konečne trvalý domov pre jednu úžasnú mačku, ktorá sa ale asi nenarodila na šťastnej planéte - jmenuje sa Flóra.
Všechny informace o Flóře vyšly v úterý 10.6.2003 v Dumce.
Ak by sa u vás našlo miesto pre prítulnú a milú mourinku a ste si istí, že by ste jej dokázali poskytnúť už trvalý domov a hlavne lásku, moc by ste jej pomohli. Čaká na vás v Prahe na maile Sylvia_S@seznam.cz alebo na mobile 777 850 740. Sylvie
Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci