Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  BOBŘI: Bobr dřevorubec, stromů bořitel, ale hlavně tesař, architekt a tvořitel (Lumír O.Hanuš)
 
16.7.
Naši raubíři a jejich míry a váha (Roman Dubravský)
15.7.
Damián - náhoda nebo osud? / Kočky a onemocnění (M.Šmídová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Naši raubíři a jejich míry a váha

Po třiceti letech tajného přání, třech letech přemlouvání, a třech měsících vybírání mám konečně kočku. Tedy, máme.

Shodli jsme se, že TO nemá být příliš chlupaté, TO nemá přinést domů koťata, TO nemá být pouliční ale TO taky nemá být příliš drahé. Všechno jsme do detailu probrali, knížky a internet přečetli, rozumy sbírali, obrázky prohlíželi. A pak jsme prostě uviděli houf koček a bylo to jasné.
Za tři dny putovali dva kocourci - dobrovolně - do přepravky a pak - za hlasitého stěžování - do služby. A že to byla zpočátku služba náročná :-).
Jen si představte, celé noci hlasitě mňoukat, aby všichni sousedé věděli že noví nájemníci museli nechat celou smečku doma. I když, normální "mňau" jsme od nich snad ještě neslyšeli :-). Zato mají nepřebernou škálu zvuků jako chroptivé vřeštění, bublání, chrochtání, vrčení, mručení.
No jo, vždyť já jsem zapomněl napsat, že jsou to kocouři siamští, jak dí příručky plemeno společenské a komunikativní. Občas až příliš :-/, třeba když některému z nich probouzející se hormony velí celé noci u pootevřeného okna upozorňovat kočky z širokého okolí že by jej eventuelně nemusely dlouho přemlouvat :-).
Siamští kocouři Filip a Forest v posteli (8 kB)
Jak jsem již napsal, jsou to kocouři siamští seal-point, modroocí, bytoví, očkovaní, odčervení, řádně krmení a mimořádně rozmazlení :-). V sedmi měsících vážili každý 3,5 kg a měřili... tak akorát na polštář.
Přestože na první pohled nejsou od sebe k rozeznání, liší se velice zejména v povaze. Forrest je vyšší a štíhlejší, a tak jaksi "siamštější". Mnohem upovídanější ale taky rezervovanější a samostatnější. Je pod jeho úroveň zkoumat jestli by se na stole nenašlo něco dobrého :-). Hrdě zbaští co je v misce a elegantním krokem se vzdálí.
Filip trošku více připomíná evropskou kočku. Je kulatější, má jemnější srst a je veliký mazel a mlsoun. A taky pejsek - kouše a trhá co najde a k lidem se lísá po psím způsobu.
Jako řádné siamky absolvují Filip a Forrest vycházky na vodítku. Ovšem pozor, na rozdíl od psů běhajících radostně ve smečce si nemůžete představovat, že dvě kočky dokáže venčit jeden člověk...
Několik vteřin po vypuštění šelem se kočkovod ocitá v nedůstojné pozici semaforu, kdy v každé z rozpažených rukou svírá jeden naviják napjatého vodítka, na konci se zmítajícím se zvířetem snažícím se dostat co nejdále od svého sourozence.
Siamští kocouři Filip a Forest se venčí na zahradě (12 kB)
Pozor, mrštná kočka se i z pevně utaženého postrojku dokáže vyvléknout, a pak teprve nastávají ty správné dostihy :-/.
Skočí dřív člověk po prchající kočce nebo kočka pod projíždějící auto?
Kočičí dostihy jsou vůbec téma samo pro sebe. Nejlépe se provozují okolo druhé hodiny v noci a musí být samozřejmě překážkové. A co je lepší překážka než postel se spícím člověkem :-).
Jak je nejen u koček obvyklé, po sportovním utkání následuje rvačka. Pak si navzájem umyjí hlavy a je čas hlasitým "mrrrauuu" přivolat obsluhu aby napravila nedostatky v přísunu potravy. Pokud náhodou číšník není dost rychlý, popoženeme jej kousnutím do nohy...
Po první snídani si zdřímneme a v šest ráno se divíme nevyspalému člověku.

Připojuji se k celosvětovému měření kočičí populace :-) s údaji o našich dvou siamských kocourech. Jsou to bratři z jednoho vrhu, nyní ve věku 7 měsíců. Bydlí převážně doma, občas se dostanou na zahradu, kde jako správné siamky chodí na vodítku (viz výše).
Forest: tělo 40 cm, ocas 29 cm, váha 3,4 kg
Filip: tělo 43 cm, ocas 31 cm, váha 3,5 kg

Roman Dubravský          


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete hned 17.července 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Koťata hledají nový domov
Nový domov pro koťata nalezená ve sklepě hledá paní Blažková z Jirkova u Chomutova. Jedná se o tři devítitýdenní mourovaná koťátka, kocourka a dvě kočičky. Koťata mají za sebou odčervení a jsou též vakcinovaná. Zájemci se mohou obrátit na tel. 732 201 686.
Flóra odpočívá (14 kB)
Hledá sa trvalý domov pre jednu úžasnú mačku
ýmto článkom by som chcela nájsť konečne trvalý domov pre jednu úžasnú mačku, ktorá sa ale asi nenarodila na šťastnej planéte - jmenuje sa Flóra.
Všechny informace o Flóře vyšly v úterý 10.6.2003 v Dumce.
Ak by sa u vás našlo miesto pre prítulnú a milú mourinku a ste si istí, že by ste jej dokázali poskytnúť už trvalý domov a hlavne lásku, moc by ste jej pomohli. Čaká na vás v Prahe na maile Sylvia_S@seznam.cz alebo na mobile 777 850 740. Sylvie
Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci