Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  BOBŘI: Bobr dřevorubec, stromů bořitel, ale hlavně tesař, architekt a tvořitel (Lumír O.Hanuš)
 
17.7.
Nadváha nebo statnost? (Dagmar Milatová) / Liný Noe (Jan Grill) / Štíhlé léto a plnoštíhlá :-) zima (Adéla) / Masírováním tlapek proti nadváze (Pavla)
16.7.
Naši raubíři a jejich míry a váha (Roman Dubravský)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Jako poslední povídání před dovolenou si přečtete poznámky k mým steskům nad Dumčinou nadváhou, které Dumka dostala od Vás, čtenářů.

Ferda          


Nadváha nebo statnost?

Noe odpočívá (5 kB) Vidím, že máme s Ferdou více společného než by se zdálo :-). Kromě neutuchající lásky ke kočkám (a všem dalšímu tvorstvu) mají naše micky 5 let a nadváhu. Dovoluji si to tak napsat, protože Piškvorka je daleko a nevidí to, ani to neslyší, ba dokonce nemá (snad) možnost to vnímat telepaticky :-). My o ní doma také říkáme, že je statná.

Dumka má alespoň z estetického hlediska trochu výhodu - je Noe napasovaný v košíku (6 kB) polodlouhosrstá a jak by řekl dobrý kočičí vizážista, kvalitní kožich leccos zakryje. Náš "drobeček" má kožíšek krátký a tudíž nemůže předstírat, že vystouplé, k zemi se blížící bříško, je tvořeno pouze dlouhými chlupy...
Noe obsadil volné místečko ve skříňce (7 kB)
Odkládám každou návštěvu veterináře až na tu nejzašší mez, protože se stydím, ne za Píšu, ale za sebe, že s tím nejsem schopna nic udělat. Piškvorčí hmotnost se limitně blíží k 7 kilogramům.
Mám tak trochu štěstí, protože náš pan veterinář má doma podobný exemplář :-), takže nedostanu vyhubováno, jen si společně povzdychneme...
Píšiny stravovací návyky jsou velmi podobné Dumčiným: přes den má k dispozici Noe na televizi (5 kB) odměřené množství dietních granulí Hills, které doplňujeme necelou konzervičkou PETRET (rýže + krevety - nic jiného v podstatě nejí). Celý obsah váží 85 g, ale Píša pečlivě oddělí zrno od plev, tj. krevety od rýže, a trochu pozře.
A přitom nehubne a nehubne... :-(((
Noe pozoruje z knihovny (6 kB)
Paradoxní je, že pokud s námi pobýval její bratr Humoš, byla malá, droboučká, mrštná kočička. V okamžiku, kdy přesídlil a začal žít nadivoko v sídlišti, Píša začala nabírat na váze při stejně velkém objemu snězené stravy :-/. O lidské jídlo nejeví příliš zájem, takže jednou za pár dní lžčka jogurtu nebo plátek uzeniny určitě její tloušťku neumocní.
Noe spící v klubíčku na posteli (4 kB)
I já vidím hlavní problém v minimálním fyzickém vyžití. U nás doma už nejsou ani malé děti, které by ji prohnaly, takže se bytem vine líně jakou kouř za bezvětří. Jen občas ji přistihnu, jak vášnivě loví drátky (takové ty, které když si koupíte nový elektrospotřebič, je s ním upevněna přívodní šňůra) - je vidět, že je kočka moderního věku, která se přece nebude honit za něčím tak zastaralým jako je plyšová myš :-).
Noe pozoruje z knihovny (6 kB)
V posledním roce už ani na chatě, kam ji sebou bereme, nepořádá žádné velké výpady do přírody.
Moc jsem s Dumčinou nadváhou nepomohla, ale aspoň jsem si postěžovala. Třeba nám některý z čtenářů poradí, jak vybudit ty naše lenošky k větší aktivitě.

Dagmar Milatová          


Liný Noe

Ta fotka s Dumkou na židli je krásná, takový rozespalý vyčítavý pohled. S tloustnutím je to zvláštní a je vidět, jak je každé kočičí zvíře úplně jiné. Náš kočičák - Noe -, který je extrémně mlsný, neztloustne ani náhodou.

Má svých 4,5 kila, kůže je mu volná, že by se do ní vešel ještě jeden stejný, ale přitom takhle vypadá celý svůj dospělý kočičí život, pořád stejně. Žere jen granule, poslední dobou mícháme Kitekat a Propesko 1:1, výjimečně si dá tak 1 cm krychlový syrového kuřecího masa nebo olízne víčko od jogurtu či prst od tvarohu.
Líný je jak lev na Sahaře :-), převážnou část dne prospí (literatura o kočkách uvádí asi 16 hodin spánku během dne), teď v až nepříjemných vedrech, která nám v podkrovním bytě panují, zaleze pod postel do nejstudenějšího kouta a tam je celý den.
Kočka paní Adélky odpočívá na okně (9 kB)
Ožívá večer, projde se bytem, sežere granule z misky a napije se z fontánky nebo si k napití vyžádá puštění malého proudu v bidetu a odebere se opět ke spánku...
Ráno také, obvykle vstane s námi, přepočítá nás a po snídani odchází spát. Snídá až po nás, je to šelma rourovitá a okamžitě po snídani směřuje k záchodu, který máme v kuchyni, tak si musí na svou snídani počkat.
Žije zřejmě v noci, ale moc neškodí, tak jen občasné rány dokazují jeho noční aktivitu.

Jan Grill          

Kočka paní Adélky se vyhřívá na topení (12 kB)

Štíhlé léto a plnoštíhlá :-) zima

Jsem stálá čtenářka Dumky, od začátku, takže jsem sledovala její vývoj od malička, rovněž mám doma kočičku. Moje původní kočičky mi umřely - kocourek v 17 a půl roce, kočička v 18 letech. Dumka je po dlouhosrsté mamince a tyto kočky jsou zavalitější, než kočky krátkosrsté, navíc je vykastrovaná a proto ty problémy s nadváhou.

Moje kočičky na léto hubly (bez jakéhokoliv mého úsilí) a na zimu byly, jako kuličky, aby zase na léto hubly. Totéž se děje s krátkosrstým kocourem, kterého má můj otec na venkově a kocour je celý rok velku. Teď je krásně štíhlí, na zimu byl jako kulička :-).
Kočka paní Adélky spí na třech podložkách (12 kB)
Píši proto, že mám problém zcela opačný, moje nová kočička - opět s průkazem původu, dlouhosrstá - téměř nejí a je hubená, přitom veterinář na ni nevidí žádnou nemoc nebo vadu, je pravidelně očkovaná, odčervovaná a přesto je hubená. Je normálně čilá, ale žere hrozně málo.
Kapcička pro kočičky, doporučovaná jako jedna porce, ji stačí na 4x a to ještě vyhazuji oschlé zbytky :-/. O mléčné výrobky rovněž nestojí, to ani neochutná, kučecích prsíček sní dva malinké kousky a jde pryč. Neloudí, nekrade žádné lidské jídlo, neojídá rohlíky zapomenuté na stole, prostě hodná, úsporná kočička.
Je jí rok a půl, takže by ještě měla být v období kočičí žravosti.
Ty původní čičiny přestávaly pořádně žrát asi tak po desátém roce věku a byly potom spíše hubené, přestože předtím taky byly občas jako kuličky, tak vydržte ještě pět let a Dumka bude štíhlá :-) a nic si z toho nědělejte, že je trochu vykrmená, na obrázcích mi nepřipadá tlustá, má postavu po peršankách a ty jsou zkutečně kostrou zavalitější.
Zkoušela jsem svoji novou kočičku krmit vším možným, po dvaceti letech soužití s kočkama už víte, jak jim co nabídnou, na tuhle neplatí nic, ani prsty nelíže, ona ani neloudí, kdyby mi to někdo líčil, nebudu tomu věřit. Mám možnost nakupovat přes vekoobchod se zvířecím krmivem, takže se jí sem tam koupí skutečně drahé konzervičky pro ty nelmlsnější kočky, otevřu konzervu s voňavým rybým masíčkem, jsou to kousky, nic mletého, nebo drceného, v takovém tom rosolu, ona k tomu někdy ani nečuchne, někdy olíže rosol a ty kousky tam zůstanou, dokud úplně neoschnou a já to nevyhodím, o lidské jídlo nejeví zájem.
Kočka paní Adélky odpočívá (10 kB)
Vím, že by bylo řešení pořídit si ještě jednu kočku, ať má potravní konkurenci, ale nějak nemám už chuť na dvě kočky, obdivuji ty kočkomily, co jich mají doma několik. Protože jsem měla chovný pár a čas od času pobíhaly po bytě dvě velké kočky (kočka a kocour) + 1 - 5 koťat po dobu tří až šesti měsíců.
Tak si vychutnávám soužití s jednou kočičkou, která je takříkajíc úsporná a mimořádně hodná, k mé lítostí se mnou ani nechce spát v posteli, bohužel není moc mazlící, ale čeká na mě až přijdu z práce a je vidět, že je ráda, že mě má doma.

Adéla z Hodonína          


Masírováním tlapek proti nadváze

Kočka paní Adélky v detailu hlavy (8 kB) Dumce byste mohl masírovat tlapičky, tj. hladit a mačkat různé body umístěné zespod na "chodidlech", podle zásad reflexní terapie pana Janči (existují knihy - např. Reflexní terapie nohou - příp. Reflexní terapie rukou - od Jiřího Janči). Na pacičce (stejně jako na lidské noze) existují v místech nervových zakončení malé plošky nebo body, které přímo ovlivňují funkci určitého orgánu (jater, ledvin) nebo části těla.

Je to stejné u koček i u lidí. Možná, že Dumka trochu ožije a zhubne, a i když třeba nezhubne, rozhodně jí tím podpoříte látkovou výměnu a zlepšíte zdraví. Své kočce kromě pacek masírujeme i záda po obou stranách páteře (bohužel pouze když nám to občas dovolí).

Pavla          

P.S.: Čtenářské poznámky oživily kocoura obrázky Noa od Jana Grilla a kočičky paní Adélky, když byla čtyřměsíční kotě.


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete hned 17.července 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Koťata hledají nový domov
Nový domov pro koťata nalezená ve sklepě hledá paní Blažková z Jirkova u Chomutova. Jedná se o tři devítitýdenní mourovaná koťátka, kocourka a dvě kočičky. Koťata mají za sebou odčervení a jsou též vakcinovaná. Zájemci se mohou obrátit na tel. 732 201 686.
Flóra odpočívá (14 kB)
Hledá sa trvalý domov pre jednu úžasnú mačku
ýmto článkom by som chcela nájsť konečne trvalý domov pre jednu úžasnú mačku, ktorá sa ale asi nenarodila na šťastnej planéte - jmenuje sa Flóra.
Všechny informace o Flóře vyšly v úterý 10.6.2003 v Dumce.
Ak by sa u vás našlo miesto pre prítulnú a milú mourinku a ste si istí, že by ste jej dokázali poskytnúť už trvalý domov a hlavne lásku, moc by ste jej pomohli. Čaká na vás v Prahe na maile Sylvia_S@seznam.cz alebo na mobile 777 850 740. Sylvie
Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci