Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PES A KOČKA: Příhoda s opilcem (Pavel Steiner)
 
5.8.
Kočka pacientka (Jana Oščádalová)
17.7.
Nadváha nebo statnost? (Dagmar Milatová) / Liný Noe (Jan Grill) / Štíhlé léto a plnoštíhlá :-) zima (Adéla) / Masírováním tlapek proti nadváze (Pavla)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Kočka pacientka

Člověk si řekne: Taková kočka bytová – to ale musí být pohodlný život, takovému mazlíčku se přece nemůže nic stát. Neměli jsme Tači ještě ani čtrnáct dní, když se pokusila vyvést nás z omylu. Zničehonic začala srdceryvně kašlat :-(.

Než jsme si pořídili kotě, nakoupili jsme odborné knihy, abychom uměli reagovat na všemožné situace. Jedna z takových situací nastala, jak se nám zdálo, tak jsme zalistovali v kočičích chorobách a zjistili jsme, že to funguje u koček stejně jako u lidí, kteří si čtou v domácím lékaři. Opravdu měla všechny popisované choroby :-). Rozhodli jsme se na nic nečekat a pádili jsme k doktorovi...
Doktor Tači prohlédl, pochválil, jak je krásně zdravá, že má jen slabou alergii na chmýří z bříz, které nám rostou před oknem. Prý se to samo upraví – a taky upravilo, navíc se tyto příznaky víckrát neprojevily, takže Tači podezíráme, že se jen chtěla seznámit s naším (tedy jejím) příjemným panem doktorem :-).
Poněkud jiná situace nastala, když můj muž odnesl Tači ke kastraci...
Tači na své rozhledně (10 kB)
Když ji pan doktor po operaci manželovi předával, tvrdil, že bude ještě několik hodin spát, pak že bude trochu zmatená, ale jakmile začne jíst a pít, bude už všechno zase v normálu. Jenže právě v té chvíli se Tači probudila, což je pro ni typické, protože jí přece nebude nikdo vykládat, jak dlouho má spát :-/.
Doma se připotácela k misce s vodou, a když jsem přišla z práce, měla sice ještě roztažené zornice, ale jinak bych bezmála nepoznala, co má za sebou. Druhý den už zase lítala jako namydlený blesk, vůbec jí nepřekáželo, že se jí oholené bříško ježí stehy.
Po třech dnech jsme si však povšimli, že se v pelíšku objevily tmavé skvrny. Pochopitelně se nám to nelíbilo, a tak se manžel znovu vydal na veterinu. Pan doktor si ji tam nechal a později nám řekl, že ji musel reoperovat a použít jiné, nerozpustné šití, protože stehy, které se měly vstřebat po třech měsících, kdy už budou rány uvnitř zahojené, rozpustila Tači za tři dny.
Ona opravdu je hodně rozpustilá, takže jsme to vlastně měli očekávat...
Kvůli té druhé operaci měla Tači na bříšku dvakrát tolik stehů, což jí nejspíš připadalo neestetické, tak si je postupně začala vytahovat. Tentokrát jsme na veterinu pouze telefonovali, že se do třetice Tači operuje sama, ale pan doktor nás uklidnil, že kočka pozná, které stehy už nepotřebuje.
Tači s podezdřením pozoruje fotografa (7 kB)
Málem jsme ani nemuseli na kontrolu, protože na pana doktora moc práce nezbylo :-).
Nutno říct, že od té doby jediná zranění, která Tači utržila, jsou ta, co si způsobila sama, například když na sebe (a na koberec) strhne truhlík plný vlhké hlíny a čerstvě zasetých semínek, nebo když se mermomocí musí nasoukat ve skříni do police, kterou už před ní obsadil stojací ventilátor, rozložený na díly s ostrými konci :-/.
Pravda je, že nikdy ani nekvikne, následky odhalíme jen náhodou, když na jejím těle objevíme stroupek.
Kočky bytové jsou tedy nejspíš opravdu dobře chráněny před nebezpečím, pokud ve zdraví dokážou přežít nebezpečí, kterým jsou samy sobě.

Jana Oščádalová          

Upozorňuji čtenáře Dumky, že od pondělí 21.7. do pátku 1.8. Dumka z důvodů Ferdovy dovolené nevycházela (14 dní).
Pro čtenáře (hlavně ty novější)  zde byla útěcha v podobě archivů z let 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a letošní - 2003.


Paní Šmídová navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete hned 17.července 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Koťata hledají nový domov
Nový domov pro koťata nalezená ve sklepě hledá paní Blažková z Jirkova u Chomutova. Jedná se o tři devítitýdenní mourovaná koťátka, kocourka a dvě kočičky. Koťata mají za sebou odčervení a jsou též vakcinovaná. Zájemci se mohou obrátit na tel. 732 201 686.
Flóra odpočívá (14 kB)
Hledá sa trvalý domov pre jednu úžasnú mačku
ýmto článkom by som chcela nájsť konečne trvalý domov pre jednu úžasnú mačku, ktorá sa ale asi nenarodila na šťastnej planéte - jmenuje sa Flóra.
Všechny informace o Flóře vyšly v úterý 10.6.2003 v Dumce.
Ak by sa u vás našlo miesto pre prítulnú a milú mourinku a ste si istí, že by ste jej dokázali poskytnúť už trvalý domov a hlavne lásku, moc by ste jej pomohli. Čaká na vás v Prahe na maile Sylvia_S@seznam.cz alebo na mobile 777 850 740. Sylvie
Vojtíšek (5 kB)
Hledá se bílomourovatý kocour Vojtíšek
Od pátku 23.5. postrádáme bílomourovatého kocourka Vojtíška, který se nevrátil z procházky. Kocourkovi jsou asi dva roky, je plašší, kastrovaný, drobnější postavy s "cvikem" na pravém oušku. Čelákovice, Praha východ.
Pomozte prosím! Kontakt: 607 538 486 - Marcela, 728 127 477 - Pavel, marci_p@email.cz. Můžete se podívat i na větší fotografii Vojtíška.

Hledáme nový domov pro kočičky a kocoury
 • 2letá rezavá kočička s bílou náprsenkou
 • 2letá tříbarevná kočka (májovka)
 • 2letá mourinka
 • 2letý rezavý kocour
 • 10měsíční "van" kocour (bílý s několika rezavými skvrnkami)
 • 10měsíční bílorezavý kocour
  Tyto kočičky hledají nové bydlení proto, že jejich majitelka onemocněla rakovinou plic a uvěřila "zaručeným informacím" spoluvesničanů, že za to mohou právě kočky. Její dcera, která se teď o kočky stará, má na tento vrtoch svůj názor, nechce však matce v její nemoci odporovat. Kočky nechala naočkovat, kastrované nejsou.
  Pokud byste chtěli těmto "adeptům na útulek" pomoci a dát některému z nich nový domov, kontaktujte paní Žalskou (dcera) na tel. 732 139 829.
  Více informací najdete stránkách Libereckého mikroazylu pro kočky.

 •  

  Čiku (4 kB)
  Čiku hledá nový domov
  Jmenuji se Čiku (přikládám foto), jsou mi necelé 3 roky. Spokojeně jsem žila u svých páníčků, ale teď jejich 1,5 ročnímu mrňousovi našly u paní doktorky alergii na číči a rybičky a nějaká další zvířátka. Rybičky se dají pryč snadno (o to bych se i postarala :-)), ale já bych se ráda dostala k někomu hodnému. Jsem čistotná, přítulná, kastrovaná, čistě bytová kočka (panička někdy tvrdí, že jsem trochu víc na "chlapy"). Dostala bych s sebou prý kompletní kočičí výbavu. Páníčkové mne bohužel nemohou dát někomu v okolí.
  Ráda bych se dostala k nějakému kočkomilovi. Jinak budeme samozřejmě hledat nějaké bydlení i tady v okolí (mimo internet :-)).
  Za Čiku děkuje Petr Weissar, weissar@kae.zcu.cz          
  Hledá se nový domov
  pro asi !!! dvacetiletou kočku, která žije na jednom brněnském sídlišti a hrozí jí utracení. Informace na tel.čísle: 547 212 303 po-pá 8:00 - 14:00 nebo E-MAIL: helaza@msn.com
  Sv. František
  O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

   

   
      Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
  Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
    Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci