Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  HMYZ: Jak jsem si užívala (Ivana Jirková)
 
30.9.
Pracovní den (Věra Ĺuptáková)
25.9.
Překvapení ve skleníku (Pavel Steiner)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Pracovní den

Tohle je Jaffa (8 kB) 3/4 roku slouží naše rodina jednomu malému otrokáři a dokonce mě donutil k psaní kočičích příhod :-). A abych nepsala jen pro sebe :-), jednu Jaffovu zprávu posílám Dumce.

Je to 11.měsíční krémový briťáček, uličník a vedoucí, který dokázal zpacifikovat i dva dospělé dalmatiny (!) a mého manžela :-), všichni žijí jen pro něj :-)).

Věra Ĺuptáková          

Něco ze života kocoura Jaffíka

Tak jsem se dost dlouho neozval. Důvodem je to, že mám stále strašně práce. Nevěřili byste, kolik práce musí kocour doma zastat!
Jaffa na modrém gauči (9 kB)

Ale vezmu to pěkně od rána. Takže kolem půl páté musím zkontrolovat rodinu, jestli jsou všichni v postelích a pelíšcích :-). Většinou se ale ozve jen panička, někdy vstane, jde mi říct, že se mám najíst a pustí ven naší psí smečku, holky dalmatinky. Potom se zase zapeleší do peřin a já zkoumám, jestli spí :-).
Lehnu si k ní a když hladí, vím že nespí, ale když přestane, to si potom vyskočím na okno a pozoruji. V létě, co bylo to horko to bylo celkem dobré, protože v okně je síť proti komárům a mě se líbí ten jitřní chládek.
No to Vám ale musím říct, že síť je tam hlavně kvůli mě, protože jsem už 4x vyskočil ven! To byla mela, hlavně naposledy. To okno vede k sousedovi do zahrady a já tam potkal jednoho dost zlého psa. Jmenuje se Alf, má barvu jako já, velký je taky asi tak jako já, ale je to nejprotivnější pes ve vesnici, napadá kolisty, chce kousat i auta a všechny kočky široko daleko se ho bojí :-/.
A toho jsem tam potkal. Nejdřív jsem se trochu leknul, protože na mě vycenil zuby a protivně štěkal, ale já se umím taky pěkně naštvat. Tak jsem to udělal. Začal jsem na něj prskat a syčet, naježil jsem se, taky jsem zvedl ocásek a byl jsem hned vyšší než on. A taky jsem začal strašně křičet!
Jaffa na trávníku (5 kB)
Trochu ze strachu, ale víc do útoku. Cenil jsem taky zuby, to se ví, vždyť se píše v odborné kočičí literatuře, že briťák se nebojí ani Irského vlkodava, tak proč bych měl nahnáno z nějakého pařezovského ořecha :o).
No a tak jsme tam proti sobě stáli, neustoupil jsem ani o centimetr, kluk toho hloupého psa byl za plotem a křičel: „Alfe domů!“ nebo „Alfe k noze“, ale ten rošťák ho ani trochu neposlechl. A já slyším, jak křičí moje mladší panička a skočila přes plot a už byla u mě.
Křičela fakt ostře a zle, tak se ten pes dal na útěk :-). Mě potom chovala a chválil mě každý, kdo stál za plotem, protože to prý ještě žádná kočička neudělala a tak jsem hrdina!
Ale to jsem odbočil. Zpět k mým pracovním povinnostem.
Potom, když už je skutečně ráno i pro lidi, tak vstávají, myjí se a snídají. Snídani dělá většinou páník, ale co on mi jednou provedl. Když jde do ledničky panička, nikdy nezapomene ne mojí šunku a já už si čekám na židličce. Dneska čekám, páník přinesl krabičky a pytlíčky, ale já čekal marně. Moje šunka zůstala v lednici :-(.
To jsem se tedy ozýval, to mi věřte!
Jaffa na procházce (11 kB)
Když naši odejdou a není horko, bývám v dílně a na půdě. Tam mám celý den spoustu práce s lezením, hlídáním (sedám na okně a koukám na silnici, aby k nám nikdo nešel), chytám ty hrozné mouchy masařky a vosy, taky chytám motýlky, to mi lidi hubují, ale co můžu dělat, když oni mě tak lákají.
Při této činnosti trénuji skoky, udržuji se ve formě. Jen teď v těch vedrech mě na půdu nepouštějí. To chodím ven na zahradu až navečer, tam se plížím, chytám luční koníky a tak a taky se tam vyřádím. Jo a musím denně kontrolovat několik myších děr. Jedna je u plotu, jedna pod dřívím a vedle verandy nám bydlí ropucha. Tu občas hlídám a sahám jí do nory. Zatím mě ještě nepošpíchala.
Někdy, když panička něco dělá a já utíkám a nejsem v dohledu, mě zavřou do traktoru. A tam se mi taky moc líbí. Z volantu mám prolézačku, ležím si na sedadle, mám pěkný rozhled a který z mých příbuzných se může pochlubit tím, že je traktorista?
Jaffa v narciskách (14 kB)
A skoro bych zapomněl, hlídkuji u ohrady s drůbeží. Máme tam slepice a kohouta, kačera, kachny a kachňata a perličky. Vždycky navečer je chodím s paničkou krmit a přepočítat. A tuhle mě tam zavřela, protože jsem se proplížil, ona nevěděla že jsem pod boudou :-) a potom jsem to tam honil, až peří lítalo :-))). Jen tem kohout, ten si na mě dovoluje, roztahuje křídla a křičí, tak ho asi raději nebudu pokoušet, co kdyby...!?
Léto bylo opravdu prima. Jsem moc rád, že jsem Vám mohl zase něco napsat, a doufám, že si taky užíváte. Jenom dávejte pozor co děláte, protože já jsem v létě provedl něco hrozného. Zabil jsem užovku. Malou, tenkou, vlastně ještě mimino :-/. A můj páníček se děsně naštval.
Ale řekněte, co se s tím dá dělat, mám to prostě vrozené. Vždyť i ten ptáček, co jsem ho nedávno uštval na půdě byl asi pro mě určený, protože kdyby nebyl, nechytil bych ho. Někdo si myslí, že kočičky mají chytat jen myši, ale když zrovna na žádnou nenatrefím? Ale až jí potkám, určitě jí domů přinesu.
Tak hezký podzim a zdravím všechny kocouře.

Jaffa z Pařezova          

 
 
 

Přijďte v neděli 19. října od 10 do 17 hodin do KC Zahrada v Praze 4
(od metra Chodov vás povedou šipky) na

16. Umisťovací výstavu koček z útulku

O Vaši pozornost se bude ucházet několik desítek opuštěných koťátek i dospělých koček z Kočičího Azylu PSOZ (Radlická 108, Praha 5). Sebemenší byt je větší, než přeplněný útulek… Prosíme, pomozte.

Vstupné na celou akci: KOČIČÍ KONZERVA

Akci pořádá Pražský spolek ochránců zvířat spolu s časopisem Naše kočky. Veškerý výnos půjde ve prospěch opuštěných a týraných koček.
Součástí 16. umisťovací výstavy bude i první ročník soutěže krásy domácích koček - MISS KOČKA. VŠE O SOUTĚŽI, VÝSTAVĚ A SPOLKU NAJDETE NA www.psoz.org.


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 18.září 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Koťata k umístění do dobrých rukou (9 kB)
Nový domov u laskavých lidí hledá 22 kočiček,
o které se stará paní Blažková z Jirkova na chomutovsku. Kočičky, mezi nimiž je i mohutný "sibiřák", perská činčila a krásná dvouměsíční koťátka, jsou vakcinované, kastrované, zvyklé na domácí prostředí. Telefon na paní Blažkovou je 732 201 686, ale pozor, zlobí ji baterka, takže domluva může být složitější. Paní Blažková ocení i materiální, případně finanční pomoc.


Sandra a Alex hledají domov - více se dozvíte a obrázky uvidíte ve středeční Dumce.

V Praze 6 na Hanspaulce se zběhla kočka
Stalo se to 21.7.2003. Je jí 8 let, váží kolem 3 kg. Je celá černá s malým bílým slintáčkem pod krkem, má hodně huňatý ocásek i celou srst. Je to kočka domácí, kteřá nechodí ven, takže nezná okolí a proto asi netrefí domů. Jmenuje se Jácinka, když chce tak na to i slyší. Má ráda olivy bez pecky, kukuřici a protože ostře sleduje televizní reklamy, tak taky Whiskas - ostatní kočičí krmivo pořádá s despektem, ale kyž je hlad... Kontaktní telefon 604 312 812. Děkuji!
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci