Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PTÁCI: Návrat kolibříků - část první (Marie Crossette)
 
2.10.
Mají kočky hudební sluch? (Jiří Doležal)
1.10.
Zalehnuté překvapení (Pavel Steiner) / Sandra je umístěná Alex stále domov hledá (Alice Oppová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Mají kočky hudební sluch?

Kočky mají bezpochyby výborný sluch, možná jeden z nejlepších ve zvířecí říši. Ale co opravdu vnímají, jak analyzují a interpretují slyšený zvuk, to se můžeme jen ztěží domýšlet. Jistě chápete, co chci naznačit, ale pro jistotu si dovolím uvést na ilustraci extrémní příklad rozdílu mezi pouhým slyšením a analýzou.

Pokud máte počítač připojen přes telefonní linku, nechte si zapnutý reproduktor modemu během přenosu dat. Chrčivý zvuk, který uslyšíte, neobsahuje žádnou složku, kterou by váš sluch nebyl schopen zachytit. Přesto vám jeho informační obsah zůstává utajen. Je to víc než pouhá neznalost cizí řeči.
I kdybyste se učili poslouchat datový přenos od kojeneckého věku po celý život, nebylo by vám to nic platné. Lidský sluch prostě na analýzu tohoto druhu není zařízen. Na druhé straně je možno uvést, že rozpoznávání plynulé řeči, pro nás naprosto přirozené, je pro počítače pořád ještě dost tvrdý oříšek (kdo používá takové programy, ví svoje...).
Harmonika e2 (8 kB)
Pokud jde o hudbu, zkušený hudebník je schopen zapsat i vícehlasou skladbu podle poslechu do not. Budete se možná divit, ale neexistuje (zatím) počítačový program, který by něco takového dovedl. Pozor, nemám na mysli elektronické nástroje s MIDI, u kterých to samozřejmě funguje už z principu, ale akustickou hudbu.
U jednohlasé melodie by to ještě jakž takž šlo, ale když vezmete orchestrální nahrávku z přirozeného prostředí, třeba České Filharmonie z Rudolfina, tak jsou počítače v koncích. Při tom i člověk bez hudebního vzdělání, který nikdy nehrál na nástroj a nezná noty, s velkou pravděpodobností pozná falešný tón nebo nesprávný akord v doprovodu, alespoň u jednodušší hudby.
Jakpak asi vnímají hudbu kočky? Dovedou ji vůbec rozlišit od běžného hluku? Když jsem kdysi hlídal kočku Kiki, tak byla její reakce na reprodukovanou hudbu nulová až poněkud negativní.
Konkrétně se jí nelíbila písnička "Pro Kiki" s Hanou Hegerovou. Tedy ne že bych kočku dlouho trápil, věděl jsem, že je zvyklá na ticho.
Zobcová flétna c3 (8 kB)
Naše venkovní kočičky (v době, o které píši, jich bylo 5) nikdy v životě neslyšely hudbu pořádně, zblízka. Nanejvýš jako součást pouličního ruchu, a to ještě zřídka. Jednou večer, když se všechny shromáždily, jsem jim zkusil zapískat na zobcovou flétnu. (Kdo to neví s určitostí, tak sopránová zobcová flétna je taková malá dřevěná píšťalka.) Jenom pár tišších tónů, abych nebudil venku pohoršení :-). Kočky předvedly reakce od údivu až pro naprostý úžas!! Kotě vyvalilo oči a úplně ztuhlo. Šedá kočka přišla blíž, píšťalku očichala a pak se dala na útěk - nevím, co ji tak vyděsilo.
Asi za měsíc jsem udělal stejný pokus s foukací harmonikou. A zase jsem se divil - vůbec nic!!! Nezájem! Málokterá kočka třeba jen pootočila hlavu.
Tak nevím, způsobil to rozdíl ve zvuku, nebo měly kočky ten den prostě jinou náladu a jiné kočičí starosti?
Určité vysvětlení se nabízí - zvuk flétny možná kočkám připomíná hlasy ptáků, zatímco zvuk harmoniky nemá v živé přírodě obdobu, takže si ho kočka zařadí někam mezi hluky aut a tramvají. Na druhé straně, krysařova píšťalka podle pověsti působí na zvířata, která ptáky neloví, tak to asi bude v něčem jiném. Že jsou tóny obou nástrojů opravdu hodně rozdílné, o tom se můžete přesvědčit na obrázcích.
Dumka na hudbu moc není, zato ráda spinká v taškách (9 kB)
Ještě bych to rád někdy zkusil se "samohrajkou" (keyboard), jestli by si kočky sáhly na klávesy. Ale to bych musel napřed koupit 6 velkých monočlánků, těch peněz, a dělat šaška na ulici... zatím jsem to nechal být.
Samozřejmě, ojedinělý pokus, prováděný za nereprodukovatelných podmínek, neznamená z vědeckého hlediska vůbec nic, a já taky nejsem vědec :-). Nicméně čtenáři Dumky, kteří mají kočky doma, o tom přece musí vědět daleko víc! Co třeba samotná Dumka?
Myslím, že by bylo zajímavé popsat reakce koček na hudbu, pokud vůbec nějaké jsou (ještě nikdy jsem o tom nečetl). Co říkají kočky na poslech reprodukované hudby? Má vliv kvalita aparatury, hlasitost, druh hudby? Co takhle opravdu pořádné basy? A co poslech živě hrané hudby?
Anebo dokonce aktivní provozování hudby na nástroje kočkám dostupné? :-)
Ozve se někdo? Své odpovědi, prosím, směřujte Dumce.

Jiří Doležal          

 
 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos zatím poslala povídání jen paní Klára a jmenoval se Kočičí chutě (a nechutě).

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 18.září 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Přijďte v neděli 19. října od 10 do 17 hodin do KC Zahrada v Praze 4
(od metra Chodov vás povedou šipky) na

16. Umisťovací výstavu koček z útulku

O Vaši pozornost se bude ucházet několik desítek opuštěných koťátek i dospělých koček z Kočičího Azylu PSOZ (Radlická 108, Praha 5). Sebemenší byt je větší, než přeplněný útulek… Prosíme, pomozte.

Vstupné na celou akci: KOČIČÍ KONZERVA

Akci pořádá Pražský spolek ochránců zvířat spolu s časopisem Naše kočky. Veškerý výnos půjde ve prospěch opuštěných a týraných koček.
Součástí 16. umisťovací výstavy bude i první ročník soutěže krásy domácích koček - MISS KOČKA. VŠE O SOUTĚŽI, VÝSTAVĚ A SPOLKU NAJDETE NA www.psoz.org.

Koťata k umístění do dobrých rukou (9 kB)
Nový domov u laskavých lidí hledá 22 kočiček,
o které se stará paní Blažková z Jirkova na chomutovsku. Kočičky, mezi nimiž je i mohutný "sibiřák", perská činčila a krásná dvouměsíční koťátka, jsou vakcinované, kastrované, zvyklé na domácí prostředí. Telefon na paní Blažkovou je 732 201 686, ale pozor, zlobí ji baterka, takže domluva může být složitější. Paní Blažková ocení i materiální, případně finanční pomoc.
Sandra už nový domov našla a Alex stále domov hledá - více se dozvíte a obrázky uvidíte ve středeční Dumce.
V Praze 6 na Hanspaulce se zběhla kočka
Stalo se to 21.7.2003. Je jí 8 let, váží kolem 3 kg. Je celá černá s malým bílým slintáčkem pod krkem, má hodně huňatý ocásek i celou srst. Je to kočka domácí, kteřá nechodí ven, takže nezná okolí a proto asi netrefí domů. Jmenuje se Jácinka, když chce tak na to i slyší. Má ráda olivy bez pecky, kukuřici a protože ostře sleduje televizní reklamy, tak taky Whiskas - ostatní kočičí krmivo pořádá s despektem, ale kyž je hlad... Kontaktní telefon 604 312 812. Děkuji!
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci