Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Za Pifem / Bleší cirkus (Pavel Steiner)
 
8.10.
K Sedmě a Tygříkovi se našel se Čertík (Jan Ducháček)
7.10.
Kočičí chutě Matýska a Mišule (Eva B.)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

K Sedmě a Tygříkovi se našel se Čertík

Sedma a Tygřík na monitoru (12 kB) Už dlouho jsem do Dumky nic neposlal, částečně proto, že nebyl čas, a taky proto, že naše kočky - Sedmá z Devíti a Tygřinka - si donedávna bez problémů žily v bytě v Praze. Nicméně pár věcí se přece jen stalo.

Obě jsou už vykastrované, nádherné, zdravé mourovaté kočičí dámy. Kastroval jsem je proto, že jsme se v srpnu stěhovali do velkého domu v Novém Jičíně. Tam se, samozřejmě, jim líbí mnohem více, mohou zkoumat celou zahradu a lovit. Sedmá, ta měla asi, chudinka, velice špatné a drsné rané dětství, tak loví spíš jen mouchy a svůj oblíbený balónek, zatímco Tygr (Tygřinka) je opravdu lovec.
Loví hlavně všelijaké ptáky a ještěrky, ovšem před několika dny ulovila nějakého hlodavce. Je to potvora :-), protože svou kořist hned nezabije, ale běží s ní v tlamičce za šíleného mňákání (to není obyčejné mňoukání, to jsou strašidelné zvuky) domů, kde tu kořist polomrtvou ukazuje a má šílenou radost když se úlovek mrská a hýbe.
Ovšem, co se nestalo, přítelkyně Vendulka přinesla jedno úterý z práce kotě, malinkaté, asi 6-ti měsíční. Celé černé, s bílými tlapkami, čumáčkem a náprsenkou. Mělo chudák zhnisané očička a průjem. Hned jsme osedlali svých asi 44 koní (auto Renault Clio) a vyrazili k veterináři.
(Pan veterinář, který se specializuje mimo jiné i na koně, měl velice svébytný smysl pro humor: Přinesli jste fretku, nebo nějakého hlodavce?)
Nakonec konstatoval, že to je maličký kocourek a dal mu injekci, do tlamičky pastu proti parazitům a mastičku na očička. Nakonec se zeptal na jméno - a tak jsme se rozhodli, že se bude jmenovat Čertík. Je chudák tak malý, že se ani sám o sebe nedokáže postarat, a tak ho musíme také mýt a čistit, teda hlavně já.
Sedma a Tygřík na gauči (13 kB)
Dlouho jsme přemýšleli, co s ním. Přece bychom nenechali bezbranné stvoření na ulici, kde by ho asi zajelo auto nebo mu nějaký cynický občan zlomil vaz a hodil do popelnice. Ovšem, už 2 kočky máme a nejsme nějaký útulek. Ovšem, dát ho do útulku, to by bylo jako odsoudit k smrti, tam je život často bolestný a krátký.
Hned jsem vyvěsil letáčky s naším telefonním číslem, ale kdo by se zajímal o opuštěné kotě? Obvolali jsme známé a navštívili sousedy, ale asi ho nikdo nechce. Samozřejmě, Sedmá i Tygřina na malé kotě jen syčí a zatím ho nemají rády :-/, ale určitě se také s ním skamarádí.
Proto moc prosím všechny "kočkymilovné" lidi z Nového Jičína a okolí, kteří by si vzali malé kotě do vlastní péče. Jednou z něj bude určitě veliký kocour, který pochytá všechny obtížné hlodavce a jiné škůdce. Jestli by měl někdo zájem, ať napíše na Jan.Duchacek@seznam.cz
Děkuji mockrát. Přeji všem kočkám i lidem, kteří je mají rádi, jen to nejlepší.

Jan Ducháček          

 
 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), zatím poslední bylo od paní Evy B..

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 18.září 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Opuštěné kočky v Plzni
Dva týdny před konáním propagační a umísťovací výstavy v Ústí nad Labem (viz vlevo) si přijdou na své i příznivci koček v Plzni - Svoboda zvířat, sekce na ochranu koček, pořádá v sobotu 18. října 2003 1. umísťovací výstavu opuštěných koček v Plzni. (Informace o výstavě.)
Zuzana S. Fenclova          
Umisťovací výstava v Ústí n/L.
1. listopadu se koná v Ústí nad Labem propagační výstava ušlechtilých koček spojená s umísťovací výstavou koček opuštěných. Na své si tedy přijdou jak milovníci luxusních krásek, tak ti, kteří chtějí pomoci opuštěným čičinám. Pokud jste z regionu, přijďte se určitě podívat!
A pokud máte u sebe nějakého nalezence, můžete se ho tam pokusit umístit (vakcinace, odčerveni atd. jsou podmínkou účasti) - nabídka samozřejmě platí pro nalezené kočičky a podobné případy, ne pro lidi, kteří si kočky úmyslně namnožili. Podrobnější informace o ústecké výstavě.
Zuzana S. Fenclova          
Kočička bez ocásku hledá domov
Ráda bych poprosila čtenáře Dumky o pomoc. Minulý pátek jsme před dveřmi do bytu našli asi pulroční kotátko s poraněným ocáskem - kus ho chyběl a pahýlek mělo krvavé mokvavý. Sháněla jsem pomoc u městské policie, která v Brně provozuje útulek, ale hlídka přijela jen proto, aby mi řekli, že berou jenom psy, protože kočky nejsou nebezpečné :-/ (i když na stránkách městského útulku píšou, že se starají o všechna zvířata).
Pomoc jsem našla v soukromém útulku v Brně - Lesné, kde v sobotu kotě ošetřili a zatím umístili, ve čtvrtek mu byl ocásek odstraněn a bude to bobtailek. Je to hezká kočička, mourek s bílou špičkou na čumáčku a jantarovýma očima. Je přítulná, mazlivá, na lidi zvyklá, naučená na písek. Nejspíš si ji někdo přivezl z prázdnin a teď vyhodil :-(.
Je mi jí hrozně líto, protože z oší jí kouká důvěra v lidi a někdo ji takto zradil :-(((. Hledám někoho, kdo by se jí ujal. Já bych si ji nejraději vzala sama, ale máme doma osmiletého kocoura, který byl z přítomnosti další kočky téměř nepříčetný a nemluví s námi doteď.
Pokud by se našel někdo, kdo by se kočičiky ujal, ať mě kontaktuje na mail JMalanikova@seznam.cz, já už bych mu dala kontakt na útulek. Nebo mi alespoń poraďte, jak zařídil, aby si ten náš kocour na kotě zvykl.
Předem děkuji za jakoukoliv pomoc.
Jitka Maláníková          

Přijďte v neděli 19. října od 10 do 17 hodin do KC Zahrada v Praze 4
(od metra Chodov vás povedou šipky) na

16. Umisťovací výstavu koček z útulku

O Vaši pozornost se bude ucházet několik desítek opuštěných koťátek i dospělých koček z Kočičího Azylu PSOZ (Radlická 108, Praha 5). Sebemenší byt je větší, než přeplněný útulek… Prosíme, pomozte.

Vstupné na celou akci: KOČIČÍ KONZERVA

Akci pořádá Pražský spolek ochránců zvířat spolu s časopisem Naše kočky. Veškerý výnos půjde ve prospěch opuštěných a týraných koček.
Součástí 16. umisťovací výstavy bude i první ročník soutěže krásy domácích koček - MISS KOČKA. VŠE O SOUTĚŽI, VÝSTAVĚ A SPOLKU NAJDETE NA www.psoz.org.

Koťata k umístění do dobrých rukou (9 kB)
Nový domov u laskavých lidí hledá 22 kočiček,
o které se stará paní Blažková z Jirkova na chomutovsku. Kočičky, mezi nimiž je i mohutný "sibiřák", perská činčila a krásná dvouměsíční koťátka, jsou vakcinované, kastrované, zvyklé na domácí prostředí. Telefon na paní Blažkovou je 732 201 686, ale pozor, zlobí ji baterka, takže domluva může být složitější. Paní Blažková ocení i materiální, případně finanční pomoc.
Sandra už nový domov našla a Alex stále domov hledá - více se dozvíte a obrázky uvidíte ve středeční Dumce.
V Praze 6 na Hanspaulce se zběhla kočka
Stalo se to 21.7.2003. Je jí 8 let, váží kolem 3 kg. Je celá černá s malým bílým slintáčkem pod krkem, má hodně huňatý ocásek i celou srst. Je to kočka domácí, kteřá nechodí ven, takže nezná okolí a proto asi netrefí domů. Jmenuje se Jácinka, když chce tak na to i slyší. Má ráda olivy bez pecky, kukuřici a protože ostře sleduje televizní reklamy, tak taky Whiskas - ostatní kočičí krmivo pořádá s despektem, ale kyž je hlad... Kontaktní telefon 604 312 812. Děkuji!
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci