Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PTÁCI: Návrat kolibříků - část druhá (Marie Crossette, USA)
 
15.10.
Packa v kleci (George Švehla)
14.10.
Kočičky v/z útulku (Jana Zárubová) / Zooexpo skončilo pro podbrdsko úspěchem (Olga Řeháková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Packa v kleci

Packa v přepravce se rozhlíží (13 kB) Máme tu teď australskou zimu a náš devítiměsíční kocour Packa se rozstonal. V kočkolitu bylo v mokrých hromádkách moče čím dál méně, Packa chodil čůrat často a strávil při tom dlouhý čas. Měl zjevné potíže a asi taky bolesti :-(.

Proto se jedno odpoledne stavila moje žena Míla u místního veterináře s dotazem co dělat. Dostala malou plastovou nádobku s uzávěrem a injekční stříkačku bez jehly s požadavkem donést druhý den jak kocoura, tak i vzorek jeho moči.
Packa otáčí hlavu (12 kB)
Také návod jak je nejlepší ten vzorek obdržet...
Packa se vyznamenal, do prázdné bedýnky bez kočkolitu se promptně vyčůral a tak to stačilo jen odsát stříkačkou a "uložit" do nádobky. No, moc zdravě ten vzorek nevypadal. Byl hodně tmavý, tedy koncentrovaný a se stopami krve :-/.
Packa se snaží vylézt otvorem (12 kB)
Také návod jak je nejlepší ten vzorek obdržet...
Tak jsme druhý den s mojí ženou Mílou milého Packu šupli do přepravky a zajeli k milému veterináři. Že Packa nebyl ve své kůži bylo už poznat podle toho že jako obvykle hlasitě neprotestoval.
Packa se chce z přenosky vykroutit (13 kB)
Pan veterinář udělal rozbor moče a pod mikroskopem nám ukázal krystalky co se v moči vytvořily. Krev v moči také potvrdil, Packu pečlivě prohmatal a poslechl. Navíc nám bylo oznámeno, že to je u vykastrovaných kocourků dosti běžné. Mají velice uzoučkou močovou trubici a lehko se ucpává a stává se těžko průchodná. Kdyby se ucpala úplně, tak by to bylo fatální...
Packa se pro tentokrát vzdává (10 kB)
Měli jsme delší pohovor co je asi špatného. Kolik Packa pije a co žere. Doporučil nám dávat Packovi vlhkou stravu místo suché a hodně pití - nejlépe vodu ochucenou trochou mléka a nebo co má kocour rád. Také jsme si odnesli balíček antibiotik, kterými pak Míla Packu kurýrovala.
Měl navíc zřejmě i zánět, to podle té krve. A za týden prý na kontrolu.
Packa zalézá do přenosky (11 kB)
A tak si Packa týden pochutnával na fajnových rybích konzervách, pití měl jako v hotelu Grand a docela ochotně polykal antibiotika s vitaminem C, co pomáhá rozpouštět krystaly v moči.
Ze začátku to bylo stále vážné a v moči bylo dost krve. Ale za pár dnů už čůral na jedničku :-). Hodně a bez problémů. Takže když moje žena Míla za týden brala vzorek moči, tak byl pořádný "depozit" v prázdném koši na prádlo a Packa trochu konsternován, kde že je jeho Kočkolit :-).
Packu jsme vměstnali opět do přepravky a hajdy k panu doktorovi. Po rozboru moče a pečlivé kontrole byl Packa prohlášen za zdravého a také se podle toho choval...
V přepravce hlasitě protestoval a po příjezdu domů, kde byl na chvíli v přepravce odložen v předzahrádce na trávník vykukoval co se to děje po okolí.
Takže kocour je už v cajku a teď nastane boj. Ubrat z jeho diety fajnové konzervy a přidat nějaké ty granule. Kdyby odmítal žrát, tak mu mírná dieta neuškodí, pod kůží má zásob bohatě :-).

George Švehla, Austrálie, 29/8/2003          

 
 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), zatím poslední bylo od paní Evy B..

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 18.září 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Umístění dvou kocourků - spolu nebo i jednotlivě
Narodili se 13. srpna, jsou klasicky mourovatí a tak koncem listopadu budou k odběru. Pokud by ale někdo spěchal, myslím, že už jsou dost samostatní (záchudek zvládají oba dva). Jsou zvyklí v bytě, takže nejsou určení někam na chalupu nebo do cizího prostředí k baráku, ale spíš jako domací mazlíci. Kontakt je paní Jarka Trnková, mobil 606 463 983, Praha 5. Mouratí kocouři (10 kB) Mouratí kocouři (10 kB)
Nový domov v klidnější domácnosti hledá kočička Muška,
Ostražitá Muška na koberci (10 kB) asi čtyřletá statná kočičí dáma s výraznou tečkovanou kresbou a s nádhernýma, podmanivýma očima. Kočička je vakcinovaná, kastrovaná, uvyklá životu v bytě, nikdy nebyla venku. Vzorně chodí na kočičí WC, má klidnější povahu a ráda se mazlí. Zpočátku bude potřeba trpělivosti - Mušce zemřel páníček, na kterého byla zvyklá, takže je teď velmi smutná. Muška je aktuálně "na hlídání" u hodné paní ve Vsi u Frýdlantu, tam však nemůže zůstat napořád (a umístění do útulku, mezi desítky dalších zvířat, by pro ní bylo velmi kruté). Kočičku je možné dovézt ji do Liberce nebo do Prahy. Kontakt na Muščinu dočasnou pečovatelku - tel. 728 757 934 (paní Holečková). Mušku si můžete prohlédnout na webu libereckého Mikroazylu pro kočky.
Zuzana S. Fenclová          
Opuštěné kočky v Plzni
Dva týdny před konáním propagační a umísťovací výstavy v Ústí nad Labem (viz vlevo) si přijdou na své i příznivci koček v Plzni - Svoboda zvířat, sekce na ochranu koček, pořádá v sobotu 18. října 2003 1. umísťovací výstavu opuštěných koček v Plzni. (Informace o výstavě.)
Zuzana S. Fenclova          
Umisťovací výstava v Ústí n/L.
1. listopadu se koná v Ústí nad Labem propagační výstava ušlechtilých koček spojená s umísťovací výstavou koček opuštěných. Na své si tedy přijdou jak milovníci luxusních krásek, tak ti, kteří chtějí pomoci opuštěným čičinám. Pokud jste z regionu, přijďte se určitě podívat!
A pokud máte u sebe nějakého nalezence, můžete se ho tam pokusit umístit (vakcinace, odčerveni atd. jsou podmínkou účasti) - nabídka samozřejmě platí pro nalezené kočičky a podobné případy, ne pro lidi, kteří si kočky úmyslně namnožili. Podrobnější informace o ústecké výstavě.
Zuzana S. Fenclova          

Přijďte v neděli 19. října od 10 do 17 hodin do KC Zahrada v Praze 4
(od metra Chodov vás povedou šipky) na

16. Umisťovací výstavu koček z útulku

O Vaši pozornost se bude ucházet několik desítek opuštěných koťátek i dospělých koček z Kočičího Azylu PSOZ (Radlická 108, Praha 5). Sebemenší byt je větší, než přeplněný útulek… Prosíme, pomozte.

Vstupné na celou akci: KOČIČÍ KONZERVA

Akci pořádá Pražský spolek ochránců zvířat spolu s časopisem Naše kočky. Veškerý výnos půjde ve prospěch opuštěných a týraných koček.
Součástí 16. umisťovací výstavy bude i první ročník soutěže krásy domácích koček - MISS KOČKA. VŠE O SOUTĚŽI, VÝSTAVĚ A SPOLKU NAJDETE NA www.psoz.org.

Koťata k umístění do dobrých rukou (9 kB)
Nový domov u laskavých lidí hledá 22 kočiček,
o které se stará paní Blažková z Jirkova na chomutovsku. Kočičky, mezi nimiž je i mohutný "sibiřák", perská činčila a krásná dvouměsíční koťátka, jsou vakcinované, kastrované, zvyklé na domácí prostředí. Telefon na paní Blažkovou je 732 201 686, ale pozor, zlobí ji baterka, takže domluva může být složitější. Paní Blažková ocení i materiální, případně finanční pomoc.
Sandra už nový domov našla a Alex stále domov hledá - více se dozvíte a obrázky uvidíte ve středeční Dumce.
V Praze 6 na Hanspaulce se zběhla kočka
Stalo se to 21.7.2003. Je jí 8 let, váží kolem 3 kg. Je celá černá s malým bílým slintáčkem pod krkem, má hodně huňatý ocásek i celou srst. Je to kočka domácí, kteřá nechodí ven, takže nezná okolí a proto asi netrefí domů. Jmenuje se Jácinka, když chce tak na to i slyší. Má ráda olivy bez pecky, kukuřici a protože ostře sleduje televizní reklamy, tak taky Whiskas - ostatní kočičí krmivo pořádá s despektem, ale kyž je hlad... Kontaktní telefon 604 312 812. Děkuji!
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci