Dumka (Kočky a koťata)
Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI Ferda v roli bubáka (George Švehla)
 
4.11.
Kamarádky straky (Pavel Steiner)
16.10.
Co všechno zavinil jeden kocour - část druhá (Marie Crossette)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Kamarádky straky

Sally si brousí drápky na stromě (12 kB) Na jaře si straky zbudovaly hnízdo na vysokém smrku v sousedovic zahradě. Už při tom, jak se zabydlovaly, poletovaly po okolí a pokřikovaly hlasitě na všechno živé. Jedna z nich si oblíbila hru na honěnou s naší kočkou. Sally se nejprve pokoušela straku ulovit, ale kdepak! Ani vynalézavost naší kočky nestačila na stračí drzost.

Sally běhala po meruňce jako o závod, pokoušela se chytit straku na střeše garáže, číhala na ni pod keříčkem rybízu, všechno marně. Straka vždycky přilétla, usedla provokativně tak půl metru od Sally a cosi na ni křičela. Když se kočka snažila přiblížit, straka kousek poodlétla a dál provokovala.
A stračina drzost šla ještě dál.
Postupně zkracovala bezpečnou vzdálenost, že byla někdy skoro na dosah kočičí tlapky. Ale jakmile po ní Sally natáhla tlapku, straka uhnula a hned se jí hlasitě vysmála. Sally se nakonec smířila s tím, že tohohle ptáčka tedy neuloví a už se o to dál nepokoušela.
Jednou ráno šla Jana venčit Pifa a Sally se k nim připojila. Běžela s Pifem po chodníku, když ji zahládla straka. Hned přilétla blíž, poletovala ve vzduchu a křičela na celé okolí. Šli tedy na procházku všichni společně, Jana venčila psa, kočku a straku najednou :-))).
Jak šel čas, Sally už drzé ptáky ignorovala, ale v skrytu své malé kočičí dušičky současně kula pomstu. Straka snesla do hnízda vajíčka a za pár týdnů se ze smrku začalo ozývat pískání mláďat. Malé straky se zatím z hnízda neodvažovaly a ani naše kočka si na smrk netroufla.
Až za nějaký čas.
Nevím přesně jak se to seběhlo, ale jednoho dne, krátce po mém návratu z práce se na zahradě za domem ozval šílený ryk. Vykoukl jsem z okna, co se to tam děje. Uprostřed trávníku seděla Sally a něco malého přidržovala tlapkou. Nad ní létaly obě straky, křičely a prováděly na ni prudké nálety.
Asi jim Sally chytila mládě. Vypadalo to zle. Budu muset zasáhnout, jinak straky za chvíli uloví naši kočku. Vtom se na zahradě objevila dcera Helena s kamarádkou. Neohroženě se vrhly Sally na pomoc. Straky na chvilku zaváhaly, Sally pustila mládě a Helena hned kočku chytla a běžela s ní domů...
Sally se ani moc nebránila.
Pifův nástupce (10 kB)
Raději jsme kočku zavřeli na chvíli doma, než se situace uklidní. Stračí mládě lov přežilo a rodiče si ho odvedli. Straky se poté už na naší zahradě moc neobjevovaly a pokud ano, Sally si už raději nevšímaly. Ostatně, naše kočka už s nimi také nechtěla mít nic společného. Tak skončilo jedno krátké kočko-stračí soužití.

Pavel Steiner          

Další povídání o Matějovi, Pifovi a kočce Sally najdete na stránkách Pavla Steinera.
P.S.: Začátkm října jsme si přivezli nového pejska z útulku (Pif nám odešel do psího nebe), takže už je doma zase veselo. Seznamování s kočkou po počátečních komplikacích nakonec dobře dopadlo, dneska už se spolu mazlí. Králíka zatím považuje za lovnou zvěř, musíme se mít na pozoru. Pejsek je milý, klidný a přítulný, proti Pifovi ovšem poloviční váhová kategorie. Učíme ho na procházkách přecházet ulici, bude to chtít nějaký čas, než bude běhat volně. Přikládám první obrázek, časem snad napíšu i nějaké povídání. Definitivní jméno ještě nemá, návrhů bylo několik, nějak se nemůžeme shodnout na jednom :-).

Omlouvám se čtenářům Dumky, že Dumka minulých 14 dní nevycházela - měl jsem nemocný počítač :-(. Z nezjištěného důvodu se mi smazal systémový disk a já tak přišel o část archivů Dumky a PET, které jsem se teď přes 14 dní snažil (se střídavými úspěchy) obnovit a zachránit. Potřeboval jsem taky uvést do chodu počítač a všechny používané programy. Pro jistotu jsem si koupil i Antivirus, takže doufám, že už vše bude v pořádku a Dumka začne zase vycházet... Ferda 

 

 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), zatím poslední bylo od paní Evy B..

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 18.září 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Umístění dvou kocourků - spolu nebo i jednotlivě
Narodili se 13. srpna, jsou klasicky mourovatí a tak koncem listopadu budou k odběru. Pokud by ale někdo spěchal, myslím, že už jsou dost samostatní (záchudek zvládají oba dva). Jsou zvyklí v bytě, takže nejsou určení někam na chalupu nebo do cizího prostředí k baráku, ale spíš jako domací mazlíci. Kontakt je paní Jarka Trnková, mobil 606 463 983, Praha 5. Mouratí kocouři (10 kB) Mouratí kocouři (10 kB)
Koťata k umístění do dobrých rukou (9 kB)
Nový domov u laskavých lidí hledá 22 kočiček,
o které se stará paní Blažková z Jirkova na chomutovsku. Kočičky, mezi nimiž je i mohutný "sibiřák", perská činčila a krásná dvouměsíční koťátka, jsou vakcinované, kastrované, zvyklé na domácí prostředí. Telefon na paní Blažkovou je 732 201 686, ale pozor, zlobí ji baterka, takže domluva může být složitější. Paní Blažková ocení i materiální, případně finanční pomoc.
Sandra už nový domov našla a Alex stále domov hledá - více se dozvíte a obrázky uvidíte ve středeční Dumce.
V Praze 6 na Hanspaulce se zběhla kočka
Stalo se to 21.7.2003. Je jí 8 let, váží kolem 3 kg. Je celá černá s malým bílým slintáčkem pod krkem, má hodně huňatý ocásek i celou srst. Je to kočka domácí, kteřá nechodí ven, takže nezná okolí a proto asi netrefí domů. Jmenuje se Jácinka, když chce tak na to i slyší. Má ráda olivy bez pecky, kukuřici a protože ostře sleduje televizní reklamy, tak taky Whiskas - ostatní kočičí krmivo pořádá s despektem, ale kyž je hlad... Kontaktní telefon 604 312 812. Děkuji!
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci