Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI Jak se Ferda naučil přelézat plot (George Švehla)
 
18.11.
Za Čárlínkem (Jana Šnebergrová) / Gimmi a FeeBee mají domov
13.11.
Letošní dovolené a naše kočky (M.Šmídová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Čárlínek (6 kB)
Za Čárlínkem

Po delší době usedám ke psaní, ale je mi moc smutno. Bohužel odešel náš malý rošťák a věrný manželův bodyguard Čárlínek. Měl nemocné ledviny a nebylo mu pomoci. Přišlo to tak nějak nečekaně. Čárlík byl stále v kondici a suverén jako vždy. Potom najednou pohubnul, ale stále to byl stejný rošťák. Když ale zahynul jeho kamarád Zrzeček, začal se nám zdát nějaký smutný. Zdálo se nám, že se mu stýská. Ale stále dobře jedl a nevypadal nemocný...
Konec ale přišel strašně rychle. Popisovat to nemohu, je tom pro mne moc smutné. Jen to, ze jsme ho nechali uspat, aby netrpěl. Pan doktor manželovi řekl, že bohužel na nemocné ledviny umírá vysoké procento kočiček i kocourků.
Je nám to moc líto a stýská se nám po něm. Manžel vzpomíná, jak ho všude doprovázel a čekal na něj. Chybí nám.
Jana Šnebergrová  

Čárlínek před rokem... (18 kB) - větší 800x600 - 41 kB

Gimmi a FeeBee mají domov

Gimmi a FeeBee na klíně nové majitelky (8 kB) Jsem pravidelná čtenářka Dumky a když jsem koncem srpna navštívila tyto stránky, ke svojí velké radosti jsem objevila nabídku dvou čistokrevných koček k umístění. Jednalo se o orientální želvovinovou kočičku FeeBee a balinéského kocourka Gimmiho, kteří spolu vyrůstali odmalička.

Po domluvě s paní Soběslavskou ze Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi, ke které se kočky dostaly, zbývalo už jen "ukecat" manžela, aby souhlasil s příchodem další (čtvrté) kočky do domácnosti.
Naše starší kočky Sisi a Lucy máme od jejich kotěcího věku už 8 let a před rokem k nim přibylo ještě kotě Roxy vzdáleně připomínající siamskou kočku. Kotě bylo hodně živé a obě starší mňaudámy se tvářily, že je Roxy dost otravuje, takže jsem jí chtěla pořídit kamarádku podobného ražení. Hlavním důvodem byl temperament a společenská povaha orientálních koček.
Gimmi a FeeBee v kuchyni na sporáku (8 kB)
Volná byla hladkosrstá orientálka FeeBee, kocourek Gimmi už byl zamluvený, což manžela mrzelo :-(, protože mu padl okamžitě do oka, ale nedalo se nic dělat. Odvezli jsme si domů FeeBee a seznámili jí se starousedlicemi Sisinkou a Lucinkou a se smrští Roxy. Představování se neobešlo bez prskání, syčení a hučení, ale vcelku vypadala situace nadějně.
Po několika dnech jsme přijali do kočičího společenství ještě Gimmiho, který se v novém domově neadaptoval a vrátil se zpět do útulku. Zřejmě se mu stýskalo po FeeBee, čemuž nasvědčovalo jejich setkání po 5-ti dnech odloučení. Radostně se vítali a olizovali a od té doby se málokdy stává, že neprovádějí něco společně.
Spolu spí v přenosce nebo v klubku na křesle, drží hlídku u chladničky, asistují u přípravy veškerého jídla a prohlížejí obsah nákupních tašek.
FeeBee miluje papírové koule, které nadšeně prohání po celém domě až ke dveřím do sklepa, kde si hromadí sbírku ulovených zmuchlaných papírků, míčků na ping-pong a sem tam ukořistí i malou plyšovou hračku. Když jí dojde zásoba papírových kuliček, pořídí si další převržením odpadkového koše na papíry. To už taková legrace není, uklízet obsah koše rozházený po celé místnosti.
Gimmi a FeeBee odpočívají (12 kB)
Gimmy se specializuje na balíčky papírových kapesníků, které dokáže obratně vytáhnout z rozepnuté kabelky, odnést do ústraní a důkladně rozcupovat. Stejným způsobem končí i molitanové houbičky na nádobí, které si nenuceně obstarává na kuchyňské lince. Případné dopadení a odebrání nese s nelibostí - syčí :-/.
Kočičí společenstvo se rozdělilo na dva tábory. Starousedlice Sisi a Lucy nové přírůstky ignorují a když už mají řádění "vetřelců" dost, odcházejí relaxovat na zahradu.
Malá Roxy, která se po příchodu Gimmiho trochu stáhla do sebe, si zvykla Gimmiho a FeeBee provokovat k divokým honičkám po domě. S námi dospěláky se ještě moc nebaví. Asi se jí dotklo, že jsme jí pořídili moc kamarádů najednou :-).
Opravdu se s nimi nenudíme, jsme rádi, že je máme a že Gimmi a FeeBee nakonec zůstali spolu.

nová majitelka Gimmiho a FeeBee          

 
 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), zatím poslední bylo od paní Evy B..

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 18.září 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

3 koťata k umístění
Nikdy mě nenapadlo, že budu Dumku žádat o pomoc ohledně koček (majitelka tří exemplářů), ale byla jsem nucena se ujmout (dalších) tří koťátek, která si prostě nemohu nechat. Proto PROSÍM prostřednictvím Dumky o pomoc při jejich UMÍSTĚNÍ k hodným lidem. Jedná se o mourky a mourinku, odčervené a přítulné, doposud i velmi dobře živené. Koťata jsou asi 6-7 týdnů stará. Nejlepší by byli zájemci z jižní Moravy (okresy Hodonín a okolní)..., ale budeme rádi za každého dobře umístěného chlupáče. Kontakt: Kateřina Kalužová, mailík: katerina.kaluzova@sosstr.cz, telefon: 606 487 633. Děkuji!
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Hledáme urychleně dobrou duši,
která by dočasně poskytla zaopatření rezavému kotěti. Místo jeho výskytu: Brno, Botanická ulice. Kotě je narozené na ulici. Věk tak kolem 3 měsíců. Dosavadní odchyt koťat u nich ukázal na začervení, svrab a špatnou výživu. Jiné zdravotní problémy žádné. Nedostává se místa pro rezavého prcka a tak hledáme člověka ochotného pomoci. Kotě by bylo po přeléčení, odčervení a očkování inzerováno a umístěno. Pokud zůstane v této zimě venku, nemusí přežít a i kdyby mělo to štěstí, máme zase zbytečně o jednoho bezdomovce v Brně vic.
Můj tel.č. 603 504 660, Elen Maňasová      
Daruji z důvodů zjištěné alergie
na kočičí srst devítiletého, kastrovaného, perského, bytového kocoura, který nikdy nepobíhal venku a je naučený chodit na kočičí záchod. Má rád klid, dětem neublíží, ale nemá rád jejich "tahání" a nesmí se koupat, to mu nedělá dobře. Myslím si, že by mu bylo dobře u někoho, kdo ho přijme za součást svého života, kdo se třeba nerad vrací do prázdného bytu, komu bývá občas smutno.
Marie Heřmánková, 602 954 210      

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci