Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  JEŽCI Přezimování malých ježků (Ferda)
 
20.11.
Jak skutečně podat kočce prášek!? (Vendula) / Vánoce v útulku (Petra Ondráčková)
19.11.
Damián a hudba (Alena Večeřová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Jak skutečně podat kočce prášek!?

Nedá mi to, abych se nepochlubila svým úspěchem v podávání léků kočce.

Každý, byť jen občasný navštěvovatel těchto stránek se setkal s několika verzemi více méně pravdivých (v tomto případě více) skazek o tom, jak je nesmírně obtížné dostat lék do kočičí tlamičky a jak ti naši miláčci jsou zdatní v tom, aby se tak nepovedlo.
Ale začnu od počátku. Bylo nedělní odpoledne a já se chystala na nedělní odpolední pohádku v televizi. V tu chvíli jsem poprvé zargistrovala neklid našeho třináctiletého kocourka. Začal přecházet po místnosti, pak i po celém domě, jako by hledal místo klidu. Pak následovalo bolestné mňoukání, které vyvrcholilo třesem, sliněním a zrychleným dechem...
Chvíli jsem se pokoušela Mourka uklidnit, ale ve dvě hodiny odpoledne jsem už i já se stejným třesem klusala do veterinární nemocnice. Tam se v čekárně plné pejsků a kočiček třes zdvojnásobil a ve chvíli, kdy jsme vstupovali do ordinace se už i pan doktor děsil ve dveřích.
Mourek se roztahuje na lavici (16 kB)
Jeho děs stoupl ve chvíli, kdy zjistil věk pacienta. Následovala spousta vyšetření a závěr na podezření ze selhávání ledvin. Domů jsem už jela jenom jako uzlíček nervů. V létě nám umřel pejsek :-( a teď tohle :-((.
Po návratu domů Mourek ještě chvilku nervózně pobíhal po místnosti, ale pak se začal zvolna uvolňovat až nakonec usnul v mé posteli. Ráno už bylo veselejší, ale ještě nás čekala spousta dalších vyšetření. Jen tak na okraj musím podotknout, že péče, která byla tomu starému pánovi věnována byla skvělá a profesionální a to jak od jednotlivých doktorů tak i od asistentek, u kterých jsem obdivovala hrdinný přístup ke kolikrát nevrlým, velkým a vystresovaným psům.
V této době se léčba stále odehrávala v podobě injekcí, takže pro nás zatím bez problémů. Po třech dnech si kočik začal i hrát, apropó v posteli se mu nesmírně zalíbilo a už to vypadá, že se spíš budu stěhovat z ložnice já než on :-), a nastal okamžik prvního podávání antibiotik v tabletách...
Mám už bohatou zkušenost, ale dosud jsem to vždy vzdala, respektive dostala jsem léky tam kam patří skrzevá syrové maso. Jenže ouha, Mourek si usmyslel, že prostě nic nechce, ani maso!!!
Mourek na své pozorovatelně (11 kB)
První fáze podání už byla známá. Koulení očima, prskání, škrábání. Několik prvních prášků zkončilo někde v rámci schodiště a pokoje, to jak jsem prchajícího kocoura pronásledovala. Pak to však přišlo, náhle se mi zdařil jakýsi chvat, jenom ho nechtějte popsat, protože nevím, a kocour vykulil oči, naježil se, polkl a se staženým ocasem poražen odkráčel pod stůl.
Bylo to poprvé, kdy jsem zvítězila a každý, kdo podával kočce léky ví, na co jsem tak hrdá. Dnes ráno se hmat povedl opět, tak už to vypadá, že snad...
Avšak nenávistný pohled poraženého kocoura mě nenechává usnout na vavřínech, určitě do večera něco vymyslí, aby mě přelstil. Nicméně nejdůležitější závěr toho všeho je, že už zase "skáčem přes kaluže" a těšíme se na jaro.
Budu informovat, jak to vypadá. Sama jsem na to zvědavá, zda byl kočik ráno jenom rozespalý a tudíž méně ostražitý a nebo jestli jsem na to fakt přišla :-/.

Zase se mi podařilo vpravit prášek do tlamičky dosti divokého kocoura. Za první jsem využila momentu překvapení :-) a za druhé, a to je asi to nejdůležitější, nesmí se dovolit jakýkoliv pohyb jazyka. Tedy zasunout prášek na kořen jazyka a přidržet jemně čelisti proti sobě, aby nemohl vytvořit z jazyka ruličku a prášek vyplivnout.

Jinak mám dobrý znehybňovací chvat, ale ten jsem díky výše zmíněnému momentu překvapení použila pouze jednou.
Ke kocourovi se přiblížím ze zadu a levou rukou (levák pravou) ho lapím svým předloktím pod krkem. Kocour nemůže dopředu a začne couvat mně do klína, takže ho mohu fixovat koleny a navíc na něj zvrchu "nalehnout", čímž zabráním jeho vzepjetí a nebezpečné drápky zůstanou pěkně pod kočičkou.
Na jeho hlavu mám k dispozici obě volné ruce a předloktím mu bráním, aby hlavu schovával pod se a nebo s ní kamkoliv cukal. Zní to dost bizardně, ale řekla bych, že to je docela bezpečný chvat jak pro chovatele, tak pro číču, akorát to vyžaduje trochu gymnastických schopností...
Všechno musí být hrozně rychlé, protože jak se jednou vysmekne, už ho nikdo nechytí :-/.
Tak nevím jestli si to umíte představit a jestli to je k něčemu dobré, ale mně se to osvědčilo.
Přeji všem minimum potřeby lovit výše uvedeným způsobem naše miláčky :-).

Vendula          


Kotě na dlani (5 kB)
Kočička v náručí (3 kB)
Mourovaté kotě (6 kB)
Dvě bílá koťata (4 kB)
Zveme Vás na

VÁNOCE V ÚTULKU

4. celostátní umísťovací výstavu opuštěných koček, která se koná v neděli 14.12.2003 v areálu přírodovědecké fakulty UK na Albertově od 10 do 17 hod. Bližší informace získáte na www.kocici-utulek.cz.

Výstavy se zúčastní celkem 8 kočičích útulků z celé ČR, takže opravdu bude z čeho vybírat - účelem výstavy je totiž najít pro ně nový domov. Dalším cílem je sehnat krmivo pro ty, které vánoční svátky stráví v útulku a hlavně se tam po nich, jako nechtěné dárky, dostanou. Na místě proběhne jak sbírka krmiva, tak finanční sbírka určená na veterinární péči.
Na výstavě se návštěvníkům dostane nejen rad a porad zkušených pracovníků útulků, ale také od veterinářky MVDr. Kateřiny Novozámské, CSc. Budou si moci také na místě nakoupit chovatelské potřeby, kdyby se pro kočičku rozhodli až na místě.
Kočičky na obrázcích hledají nový domov, takže se právě s nimi možná na výstavě setkáte.

Petra Ondráčková          

Černo-bílá kočička (6 kB)
 

 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), zatím poslední bylo od paní Evy B..

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 18.září 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

3 koťata k umístění
Nikdy mě nenapadlo, že budu Dumku žádat o pomoc ohledně koček (majitelka tří exemplářů), ale byla jsem nucena se ujmout (dalších) tří koťátek, která si prostě nemohu nechat. Proto PROSÍM prostřednictvím Dumky o pomoc při jejich UMÍSTĚNÍ k hodným lidem. Jedná se o mourky a mourinku, odčervené a přítulné, doposud i velmi dobře živené. Koťata jsou asi 6-7 týdnů stará. Nejlepší by byli zájemci z jižní Moravy (okresy Hodonín a okolní)..., ale budeme rádi za každého dobře umístěného chlupáče. Kontakt: Kateřina Kalužová, mailík: katerina.kaluzova@sosstr.cz, telefon: 606 487 633. Děkuji!
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Hledáme urychleně dobrou duši,
která by dočasně poskytla zaopatření rezavému kotěti. Místo jeho výskytu: Brno, Botanická ulice. Kotě je narozené na ulici. Věk tak kolem 3 měsíců. Dosavadní odchyt koťat u nich ukázal na začervení, svrab a špatnou výživu. Jiné zdravotní problémy žádné. Nedostává se místa pro rezavého prcka a tak hledáme člověka ochotného pomoci. Kotě by bylo po přeléčení, odčervení a očkování inzerováno a umístěno. Pokud zůstane v této zimě venku, nemusí přežít a i kdyby mělo to štěstí, máme zase zbytečně o jednoho bezdomovce v Brně vic.
Můj tel.č. 603 504 660, Elen Maňasová      
Daruji z důvodů zjištěné alergie
na kočičí srst devítiletého, kastrovaného, perského, bytového kocoura, který nikdy nepobíhal venku a je naučený chodit na kočičí záchod. Má rád klid, dětem neublíží, ale nemá rád jejich "tahání" a nesmí se koupat, to mu nedělá dobře. Myslím si, že by mu bylo dobře u někoho, kdo ho přijme za součást svého života, kdo se třeba nerad vrací do prázdného bytu, komu bývá občas smutno.
Marie Heřmánková, 602 954 210      

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci