Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI & KOČKY: Kamarádi (George Švehla)
 
26.11.
Běžný jídelníček naší Čárlinky (Renata V.)
25.11.
Jak potrestat pána (Vendula)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Běžný jídelníček naší Čárlinky

Čárlinka pózuje (6 kB) Čárlinka je britská modrá kočičí dáma narozená ve znamení Lva - což je jak jsme později zjistili snad nejpaličatější a nejsebevědomější znamení ze všech, což ve spojení s celkovou povahou britek z ní dělá nefalšovanou paní domu.

Tak tahle paní domu baští kombinace kočičích "hotovek", krabí tyčinky, filé a přemražené hovězí maso. Občas si ráda lízne jogurtu nebo šlehačky z dortu a nejlepší delikatesa jsou ztvrdlé drobky z perníku. Dokáže je vykousávat připečené z plechu a navíc všechno pečlivě vylíže.
Čárlinka pózuje na gauči (10 kB)
Kdyby ji neprozradili rýhy po jazýčku v mastnotě na dně plechu, těžko by se mi asi zkoumalo, kdože tu za mě myje nádobí, či spíše předmývá :-). Drobečky na stole, na talířku či na zemi se pro ni stávají terčem útoku. Zajímavé je, že upečeného perníku se nikdy nedotkne, ani kousek ulomený speciálně pro ni zůstane bez zájmu :-/. Jen tvrdé a staré drobečky - je to prostě labužník.
Čárlinka pózuje na gauči (9 kB)
Na jaře jsme objevili čirou náhodou další její slabůstku - miluje zelený hlávkový salát. Přinesená hlávka se ihned stává cílem nájezdu kočkovité šelmy. Okusuje a ožižlává listy, které pak vypadají jako kdyby se po nich projížděl slimák sem a tam a sem a tam...
Čárlinka se mazlí se salátem (9 kB)
Když se to stalo poprvé, nevěřila jsem svým očím. Obyčejná vesnická micka může ležet v záhoně salátu a nic mu neudělá, kromě pár rozhrabaných naplněných hromádek, tohle šlechtěné zvíře má ovšem vybranější chutě.
Čárlínka stála na kuchyňské lince a hlavu měla strčenou v misce se salátem. Vedle ležely netknuté kuřecí řízky... Nadšení z legrační podívané mě trochu pustilo ve chvíli, kdy jsem zjistila ony slimáčí stopy na listech. No to jestli budeme jíst...
Čárlinka se zakousla do salátu (9 kB)
Šlo to umýt. Z čehož plyne jedno poučení - slimáčí sliz je mnohem houževnatější než kočičí sliny. Kočku tedy můžete nechat slintat naprosto po všem beze strachu - jde to omýt!
Ze všeho zeleného má tedy ráda všechno, co jen trochu svou vůní připomíná salát a osení. A lístky z ředkviček jí chutnají naprosto stejně jako salát, jen se u nich víc šklebí - pálí. Miluje okousávání tenkolistých dracen - musela jsem je zrušit :-(.
Čárlinka zakouslá do salátu (7 kB)
Má ráda sušené rybičky, které jsou k dostání v prodejnách zvířecích krmiv. A některé druhy kočičích bonbonů, ale to opravdu jen některé.
Pro Čárlinku je to dobrota (10 kB)
Výborným zpestřením jídelníčku je též komár. Jednou v noci mi takhle lítal kolem hlavy a do toho slyším bouchání pacičkou do peřin. Komár náhle přestal pískat a ozvalo se mlaskání a chramstání naší šelmy. Byl to čin, který jsem velice ocenila, jak ovšem komár chutnal, to nevím :-).
Čárlinka dojídá zbytky salátu (7 kB)
Mouchy ani masařky nežere, snad ještě občas chňapne po maličké mušce octomilce. Ale tomu se nedá říkat snad ani jednohubka.
Pochoutkou, která je spojená i s veselým hraním je soletka. Tyčinka je bezvadná na hraní, dá se s ní pohazovat, dá se chytat, když s ní páníček mává v ruce a skvěle klouže po zemi, takže se ní dá posunovat všude. Většinou pak skončí navždy pod ledničkou. Nebo rozšlápnutá někde na koberci. Občas se dá rozkousnout a pochutnat si na drobkách.
Z nápojů je bezkonkurenční voda z koupele člověka - ve chvíli, kdy si natočím do vany horkou vodu, ponořím se do ní, už mě sledují lačné oči naší kočičky, která chce ochutnat to, v čem se panička koupe. Nejraději pije z ruky teplou vodu, nejlépe přímo z koupele - výluh z člověka tomu říkám.
Voda z kohoutku už není tak dobrá, říká kočička. Upozorňuji, že v koupeli nemám žádnou pěnu ani mýdlo. Tu přidávám až po uspokojení nápojové potřeby našeho miláčka :-).

Renata V.          

P.S.: Zasílám obrázky, jak náš miláček okusuje salát :-)) a taky jak vypadá normálně.
 

 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), druhé bylo od paní Evy B. a zatím poslední letošní (třetí) povídání od paní Renaty - Běžný jídelníček naší Čárlinky.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 18.září 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Prosba o pomoc - kocour navštěvuje sousedy
Prosím zkušené čtenáře o radu. Máme trochu "problém" se sousedy. Náš roční kocour k nim rád chodí na návštěvy. Všechno co může na jejich zahradě zničit, to zničí (vyhrabává kytky, zahrabává své exkrementy). Souseda to dost štve a já se obávám toho nejhoršího :-(. Poradí mi někdo co s tím?? Existuje nějaká rada??? Prosim o ni na adresu: psovova@seznam.cz. Děkuji Petra Sovová
Daruji z důvodů zjištěné alergie
na kočičí srst devítiletého, kastrovaného, perského, bytového kocoura, který nikdy nepobíhal venku a je naučený chodit na kočičí záchod. Má rád klid, dětem neublíží, ale nemá rád jejich "tahání" a nesmí se koupat, to mu nedělá dobře. Myslím si, že by mu bylo dobře u někoho, kdo ho přijme za součást svého života, kdo se třeba nerad vrací do prázdného bytu, komu bývá občas smutno.
Marie Heřmánková, 602 954 210      
3 koťata k umístění
Nikdy mě nenapadlo, že budu Dumku žádat o pomoc ohledně koček (majitelka tří exemplářů), ale byla jsem nucena se ujmout (dalších) tří koťátek, která si prostě nemohu nechat. Proto PROSÍM prostřednictvím Dumky o pomoc při jejich UMÍSTĚNÍ k hodným lidem. Jedná se o mourky a mourinku, odčervené a přítulné, doposud i velmi dobře živené. Koťata jsou asi 6-7 týdnů stará. Nejlepší by byli zájemci z jižní Moravy (okresy Hodonín a okolní)..., ale budeme rádi za každého dobře umístěného chlupáče. Kontakt: Kateřina Kalužová, mailík: katerina.kaluzova@sosstr.cz, telefon: 606 487 633. Děkuji!
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci