Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI & KOČKY: Seznamka (Pavel Steiner)
 
2.12.
Balonek a moucha (Ivana Jirková)
27.11.
Moji nadvážní a vážní plyšáci (Zdena) / Naše holky přibraly (Jitka Horváthová) / Hledá se domov pro "paní" kočku (Zuzana S.Fenclová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Balonek a moucha

Majka se Šimonem na pychu u koček 'dětí' (13 kB) Dělala jsem si pořádek v kabelkách (za intenzivní Majčiny pomoci :-), pochopitelně) a našla jsem v jedné z nich balíček párty balonků. Jsou to v podstatě obyčejné nafukovací balonky, jenže jsou menší, a tím i - logicky - dražší.

Ani nevím, proč jsem je kdysi koupila, ale teď se mi hodily. Jen tak zkusmo jsem vyndala růžový a nafoukla ho. Markétka sedící na své oblíbené pozorovatelně na skříni, Šimon i Filípek mě zvědavě pozorovali. Zakroutila jsem balonek a hodila ho na zem. Odrazil se a vznesl, což velice zaujalo především Filipa.
Jenže balonek nebyl zavázaný, takže se rozkroutil a vyfoukl :-/. Kdo viděl, co takový balonek dokáže, ví, o čem mluvím. Balonek začal, za mohutného syčení, divoce lítat sem tam, dokud úplně nesplaskl.
Šimon s Filipem zmizeli, jako by je sfoukl a Markétka se naježila tak, že se tomu balonku - ale černobílému - velice podobala :-). Nafoukla jsem balonek znovu, ale už míň, jen tak, aby se vznášel a skákal, zavázala ho a hodila na zem. První se přiblížila Markétka.
Markéta ve skoku ze skříně na skříň (7 kB)
Chvilku ho opatrně obcházela, pak do něj strčila packou. Balonek se pohnul a Markétka odskočila stranou, ale hned se zas vrátila a znovu do něj strčila. Balonek se zas převalil. To už se přiblížil i Šimon, jen Filípek opatrně vykukoval na tu divnou věc, co lítá a strašně syčí, zpoza dveří :-).
A Markétka dál statečně bojovala s balonkem. Velice rychle přišla na to, že je ho možné vzít za ten zavázaný konec, popadla ho do tlamičky, a nesla si kořist do obýváku :-), Šimon za ní. Byl to tak neodolatelný pohled, že jsem spěchala pro foťák a připravila si ho.
Markétka do balonku plácla packou s vytaženými drápky...
Ozvala se rána, Filip zmizel, Šimon uskočil, Markéta se naježila a já měla po záběru :-(.
Ve vzoru koberce se ztrácí Šimon (11 kB)
Po chvilce začala Markéta zkoumat zbytky balonku. Šimon, když viděl, že ta divná věc chcípla, statečně do ní začal strkat packou taky :-). Nafoukla jsem tedy další, modrý, balonek a hodila jim ho.
To už Markétku tolik nezajímalo. Pravda, několikrát do něj strčila packou, ale nic moc. Asi se jí nelíbila barva :-).
Ale v noci se ozvala další rána, tak nevím, který "hrdina" to balonek zakousl, nebo ulovil drápkem. Další tři mám v zásobě. tak je zas brzy dostanou.

Bylo léto, bylo horko, a tak se víc větralo. Moje kočindy se rozvaly na okně a kontrolovaly ulici. (Já zas kontroluju je, aby mi nespadly!) Otevřeným oknem občas vlétla dovnitř moucha. A to se děly věci...

Šimon kvůli nějaké mouše přece nebude vstávat, tak po ní jen tak mávne packou, když letí kolem, ve zjevné představě, že ta moucha počká, až jí trefí :-). Občas také trochu poskočí, aby se neřeklo, že se nesnaží. Filip má o mouchy větší zájem, skáče a loví je, ale moc dlouho ho to nebaví a brzo začne vyvádět jiné lumpárny.
Na skříni sedící Máša a válející se Markéta (15 kB)
Něco jiného je Markétka. Ta, kdyby mohla, nechala by si narůst křídla, aby tu mouchu dostala. Běhá za ní po bytě, vrhá se po ní a štěká jako psík :-))). Většinou svou oběť také dostane a pak jí slavnostně sní.
Dobrou chuť!
V sobotu vletěla do pokoje veliká masařka. Markétka okamžitě zaujala lovecký postoj a začala milou masařku honit. Najednou vyskočila, srazila ji packou a chtěla ji dorazit, ale ouha, ta veliká moucha nikde :-/.
Markétka hledala, čichala kolem sebe, ale moucha nikde. Markétka při tom hledání tak trochu kulhala. Pak začala packu zvedat a opatrně našlapovat, jako by jí bolela. Nakonec se posadila a začala si pacinku prohlížet...
Prostě, jak masařku srazila, srazila jí roztaženou packou a masařka se jí dostala mezi prstíčky. Asi jí tam šimrala a Markétka nevěděla, co to je :-). Když na to konečně přišla, roztáhla zas prstíčky a zpitomnělá masařka s bzukotem vylétla na svobodu. Markétka si ještě jednou prohlédla packu, a pak se pustila do dalšího lovu.
Za chvilku si už pochutnávala na tučném soustu, masařka neměla šanci. A tak mám místo kočičky chlupatou mucholapku :-), ale spolehlivou. Ale to, jak se jí dostala ta moucha do tlapky, opravdu stálo za sledování, škoda, že nemám kameru :-).

Ivana Jirková          

 
 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), druhé bylo od paní Evy B. a zatím poslední letošní (třetí) povídání od paní Renaty - Běžný jídelníček naší Čárlinky.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 27.listopadu 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá se domov pro "paní" kočku
Nový domov u laskavých lidí našla po povodních a vykrmění, téměř sedmikilová Máma. Máma želva z Mělníka ale pobývá aktuálně v domácím depozitu libereckého Mikroazylu pro kočky ve Vsi u Habartic (Frýdlantský výběžek), protože spolubydlící v panelovém domě sepsali petice proti držení zvířat v bytech. Ačkoliv Želva nechodila ven a bydlela pouze v bytě, i to vadilo.
Celý, dříve nadějný, příběh vyšel ve čtvrtek v Dumce, včetně Máminy fotky.
Máma želva bude šťastná ve funkci jediného domácího mazlíka. Je vhodná jak do bytu, kde se chová čistotně, tak do domku se zahrádkou na bezpečném místě. Dobře snáší neagresivní psy.
Pokud byste byli ochotní dát Mámě želvě ještě jednu šanci na nový domov, ozvěte se Marušce Holečkové do depozita ve Vsi, kde kočka aktuálně pobývá. Telefon je 728 757 934. Eventuální převoz kočky do Prahy můžeme zařídit.
Zuzana S.Fenclová          
Kocourek Adam hledá nový domov
v klidné domácnosti. Vyrůstal v bytě a ven může jen na vodítku, neboť je hluchý. Je starý dva roky, kastrovaný, zdravý, očkovaný. Do nového domova dostane i výbavu. Nebyl zatím zvyklý na jiné zvíře v domácnosti, ale jistě by přivítal společníka k hrám. Dominantní a sebejistá povaha. Bude chloubou a potěšením svému majiteli (foto viz níže). Nechci, aby se kocour ocitl v mém "útulku". To by jeho povaze rozhodně neprospělo :-/. Elen Maňasová, tel. 603504660, mail: info@detekta.cz.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

Kocour Adam (10 kB)
Prosba o pomoc - kocour navštěvuje sousedy
Prosím zkušené čtenáře o radu. Máme trochu "problém" se sousedy. Náš roční kocour k nim rád chodí na návštěvy. Všechno co může na jejich zahradě zničit, to zničí (vyhrabává kytky, zahrabává své exkrementy). Souseda to dost štve a já se obávám toho nejhoršího :-(. Poradí mi někdo co s tím?? Existuje nějaká rada??? Prosim o ni na adresu: psovova@seznam.cz. Děkuji Petra Sovová
Daruji z důvodů zjištěné alergie
na kočičí srst devítiletého, kastrovaného, perského, bytového kocoura, který nikdy nepobíhal venku a je naučený chodit na kočičí záchod. Má rád klid, dětem neublíží, ale nemá rád jejich "tahání" a nesmí se koupat, to mu nedělá dobře. Myslím si, že by mu bylo dobře u někoho, kdo ho přijme za součást svého života, kdo se třeba nerad vrací do prázdného bytu, komu bývá občas smutno.
Marie Heřmánková, 602 954 210      

 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci