Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PTÁCI: Opeřený budík (Pavel Steiner)
 
11.12.
Jak jsem zachránila Lízu (Ivana Jirková)
10.12.
Podzimní povídání (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Jak jsem zachránila Lízu

Sáša u večeře (11 kB) Musím se přiznat, že jsem záměrně zabránila umístění pouliční Lízinky. Pokud mě teď chce nějaký milovník koček insultovat, ať chvilku počká a dočte, třeba si to pak rozmyslí...

Už jsem několikrát psala o lidech kolem koček a psů tak, jak je potkávám v noci, když chodím krmit. Tenhle výčet by nebyl celý, kdybych vynechala Reného.
René je exot. Opravdu mě nenapadá jiné označení. Je to známý mého syna, přibližně 28 let, který bydlí u nás za rohem. Zabývá se všemi možnými bojovými uměními a je blázen do Orientu. Což je v tomto případě rozhodující. René vlastní dva obrovské Rotvajlery, fenu a psa, velice ostré a nebezpečné. K tomu přítelkyni, drobounké, mladičké stvoření, které dostalo od života už pár pěkných kopanců, a tak splňuje Reného ochranitelskou vášeň, a které vlastní malého psíka.
Mají tedy tři psy. Oba milují zvířata, a Reného čas od času popadne záchvat ochranářství, pak chrání kde jakého živého tvora, bez ohledu na to, chce-li být chráněn :-/.
Nedávno jsem šla ráno do práce (pozdě jako vždycky) a potkala jsem Reného, který mě ulovil a začal mi sáhodlouze vykládat o tom, že jeho přítelkyně sebrala jakýmsi cikáňatům mrňavou černou kočičku, a přinesla jí domů. Nic proti tomu, kdyby tam nebyli ti dva psi. A co prý má s kočičkou udělat?
Poradila jsem mu, co může udělat, a prchala jsem do práce. Uplynuly asi tři týdny, když u mne někdo zuřivě zvoní. René s přítelkyní, a že se jdou poradit, co mají dělat s kočičkou, protože se rozhodli odjet do Thajska, o čemž René mluvil už delší dobu, pochopitelně se všemi svými zvířaty...
Jak jsem tak pochopila, kotě jim nejen zůstalo, ale dokonale si zotročilo ty dvě (pejskaři prominou) bestie :-). A tak mi René vykládal, jak poveze do Thajska přítelkyni, tři psy, a kotě. Na moje námitky, že to bude problematické, prohlásil, že to s veterinou nějak zvládne.
Uplynul asi týden, když u mne - v jednu hodinu v noci - někdo mohutně zvoní. Opět tahle dvojka, tentokrát se třemi velkými kočičími konzervami pro moje pouličnice. A že prý půjdou s kočičkou, pojmenovali jí Micinka, ven, tak se mnou půjdou krmit...
Máša si hoví v přenosce (7 kB)
Jak řekli, tak udělali, když jsem vyšla ven, už na mne čekali, kotě na kšírkách. Musím říct, že moc hezké kotě, takového černého chlupáčka, se srstí místy přecházející do břidlicové šedi a pěkně dravého. Jak také ne, když si muselo omotat :-) dva rotvajlery kolem tlapky natolik, že s nimi chodí ven, žere z jejich misek, spí s nimi a oni ho chrání před každým psem široko daleko.
Dostala jsem kočičku do náruče, abych jí patřičně obdivovala, při čemž jsem zjistila, že je to krásný kocourek :-), což Reného naprosto vyvedlo z míry, protože byl přesvědčen, že má kočičku.
I vydali jsme se krmit. Líza už mi běžela vstříc, Sášenka se nedaleko také hrnul. Oba se překvapeně zastavili, protože nejsou zvyklí, že by se mnou někdo chodil. Mrně se postavilo na chodník, naježilo hřbet a ocásek a těm, nejméně třikrát větším, kočkám pěkně vynadalo. Líza se opatrně přiblížila, zatímco Sášenka sledoval dění z bezpečné vzdálenosti.
René zahlédl Lízu a okamžitě se rozhodl, že jí chce, a že si jí vezme domů. Což mě patřičně vyděsilo :-/, protože on na tom trval, a prohlašoval, že jí vezme do Thajska taky, že jí tam bude líp, než na té ulici a že si tam pořídí mladého tygra, který bude ochraňovat jeho kočky i psy, tedy i Lízu.
Zděsila jsem se při představě, že k těm dvěma psům přinese skoro devítiletou kočku z ulice, která se psy rozhodně nemá nejlepší zkušenosti, navíc už byla jednou odchycená a v bytě vyloženě nešťastná a ještě navíc jí poveze do Thajska, aby jí tam seznámil s tygrem a začala jsem se vymlouvat, že to nepůjde, že se Líza nenechá chytit, že se to musí promyslet, že to chce čas, atd...
Sašenka mi 'leští boty' (15 kB)
Po pravdě řečeno, Líza by se dala chytit docela snadno, ale mnou, Renému, který to přece jen o několik dní později zkusil, se to nepovedlo. A já jsem si dala pozor, abych ho nepotkala a nemusela se o to pokusit. On, když se k něčemu rozhodne, nedá se od toho totiž odvrátit.
U Reného je stále tma, už jsem ho nepotkala, ale byl se rozloučit s mým synem, že už odjíždějí, tak asi odjel do Thajska bez Lízy a já jsem po prvé záměrně zabránila v chycení pouliční kočky a Lízinka zůstala se Sášenkou, kde byla.

Venkovní Sášenka večeří (11 kB) A ještě pro doplnění. Pře týdnem jsem šla krmit. To už mi běžely moje kočičky naproti. První - jako vždycky - Líza, kousek za ní Sášenka a kousek za Sášou veliký mourovatý kocour. Ten doběhl s nimi až skoro ke mně, ale pak se schoval pod auto. Pokusila jsem se mu dát něco k jídlu, ale Líza se Sášou nebyli ochotni se dělit :-/. Odvedla jsem je tedy k jejich jídelně, kocour (mimochodem nádherně vybarvený a nejmíň pětikilový) zůstal opodál pod autem.

Moji strávníci dostali najíst a zatímco likvidovali obsah misek, já jsem se odplížila, abych dala i mourkovi. Moc se do jídla nehrnul, asi nebyl hladový, pokud ale na ulici zůstane, příště už bude a mně přibyde jeden strávník. Jako by jich bylo málo.
Byla jsem zvědavá, až další noc přijdu, jestli tam mourek bude. Abych byla upřímná, byla bych raději, kdyby nebyl, protože by to znamenalo, že byl jen na výletě, případně na návštěvě a vrátil se domů a že se tedy má kam vrátit.

Ivana Jirková          

P.S.: Ten krásný mourek následující noc už nepřišel. Zdá se, že to byla jen společenská návštěva. Škoda, líbil se mi, a mohlo být veseleji. Jinak René ještě neodjel, nějak se jim to zadrhlo, takže je Lízinka stále ještě v ohrožení :-/. Říkal mi jeho známý, že od někud přinesli čtvrtého psa. To už je docela síla, takže doufám, že se před svým skutečným odjezdem neobjeví s kocourkem, abych si ho vzala... Já si myslím, že pojedou asi až po Novém roce.
 

 
  Pozvánka - Vánoce v útulku (16 kB)


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), druhé bylo od paní Evy B. a zatím poslední letošní (třetí) povídání od paní Renaty - Běžný jídelníček naší Čárlinky.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 27.listopadu 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá se domov pro "paní" kočku
Nový domov u laskavých lidí našla po povodních a vykrmění, téměř sedmikilová Máma. Máma želva z Mělníka ale pobývá aktuálně v domácím depozitu libereckého Mikroazylu pro kočky ve Vsi u Habartic (Frýdlantský výběžek), protože spolubydlící v panelovém domě sepsali petice proti držení zvířat v bytech. Ačkoliv Želva nechodila ven a bydlela pouze v bytě, i to vadilo.
Celý, dříve nadějný, příběh vyšel ve čtvrtek v Dumce, včetně Máminy fotky.
Máma želva bude šťastná ve funkci jediného domácího mazlíka. Je vhodná jak do bytu, kde se chová čistotně, tak do domku se zahrádkou na bezpečném místě. Dobře snáší neagresivní psy.
Pokud byste byli ochotní dát Mámě želvě ještě jednu šanci na nový domov, ozvěte se Marušce Holečkové do depozita ve Vsi, kde kočka aktuálně pobývá. Telefon je 728 757 934. Eventuální převoz kočky do Prahy můžeme zařídit.
Zuzana S.Fenclová          
Kocourek Adam hledá nový domov
v klidné domácnosti. Vyrůstal v bytě a ven může jen na vodítku, neboť je hluchý. Je starý dva roky, kastrovaný, zdravý, očkovaný. Do nového domova dostane i výbavu. Nebyl zatím zvyklý na jiné zvíře v domácnosti, ale jistě by přivítal společníka k hrám. Dominantní a sebejistá povaha. Bude chloubou a potěšením svému majiteli (foto viz níže). Nechci, aby se kocour ocitl v mém "útulku". To by jeho povaze rozhodně neprospělo :-/. Elen Maňasová, tel. 603504660, mail: info@detekta.cz.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

Kocour Adam (10 kB)
Prosba o pomoc - kocour navštěvuje sousedy
Prosím zkušené čtenáře o radu. Máme trochu "problém" se sousedy. Náš roční kocour k nim rád chodí na návštěvy. Všechno co může na jejich zahradě zničit, to zničí (vyhrabává kytky, zahrabává své exkrementy). Souseda to dost štve a já se obávám toho nejhoršího :-(. Poradí mi někdo co s tím?? Existuje nějaká rada??? Prosim o ni na adresu: psovova@seznam.cz. Děkuji Petra Sovová
Daruji z důvodů zjištěné alergie
na kočičí srst devítiletého, kastrovaného, perského, bytového kocoura, který nikdy nepobíhal venku a je naučený chodit na kočičí záchod. Má rád klid, dětem neublíží, ale nemá rád jejich "tahání" a nesmí se koupat, to mu nedělá dobře. Myslím si, že by mu bylo dobře u někoho, kdo ho přijme za součást svého života, kdo se třeba nerad vrací do prázdného bytu, komu bývá občas smutno.
Marie Heřmánková, 602 954 210      

 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci