Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Na procházce (Pavel Steiner)
 
23.12.
Čárlínka a první sníh (Renata V.)
11.12.
Jak jsem zachránila Lízu (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Čárlínka a první sníh

Čárlínka pozoruje sníh z lodžie (6 kB) Letošního roku nasněžilo docela pozdě, téměř až před Vánocemi. Loňského sněhu si naše koťátko neužilo, protože nemělo kde.

Balkon je lákadlem i v zimě, takže to prostě nejde, odolat prosebným kočičím očím... Musíme ji tam nechat chvíli vymrznout, protože jinak by nás umňoukala a rozškrábala koberec před balkonovými dveřmi. A při prvním nasněžení tomu nemohlo být jinak.
Čárlínka za záclonou u okna, kde byly sýkorky (7 kB)
První průkum neznámé bílé hmoty byl velice opatrný :-), výsledek zněl, je to studené a mokré :-/. Což je to nejhorší, co může kočka zažít. Ovšem hlavní je, že je na čerstvém vzduchu, takže troška nepohodlí se musí přežít.
Že by se ten sníh dal jíst? (10 kB)
Zábava byla podobná té, kterou prováděla v létě při dešti. Padající sníh je bezva objekt k číhání, chytání a lapání, naproti tomu sníh na nose či v uchu je důvodem k bezhlavému útěku :-))).
Čárlínka přemýšlí, co se sněhem (8 kB)
Probíhalo to naprosto jednoduše.
Čárlí číhala ve dveřích či na balkoně, pak chvíli lapala chytala a lovila. Pak ovšem některá vločka ulovila kočku :-), takže Čárlí se splašila a cválala obývákem na chodbu, kde chvíli koukala na všechny strany s poněkud bláznivým výrazem a koňským frkáním :-))). Poté oklepala hlavičku a už otočila zběsilý cval směrem na balkon.
A takhle pořád dokola.
Sníh už dopadl i na kožíšek (7 kB)
Nemuseli jsme ji ani hlídat, ani se na ni dívat. Stačilo to slyšet - vrznutí dveří - další vrznutí dveří - dupání - mrouknutí, frknutí - další dupání - další vrznutí dveří...
Náš miláček v tu chvíli byl ztělesněním kočičí spokojenosti a vyřáděnosti.
Jen kdyby u toho všeho nebyla taková zima, protože tlapičky mrznou a je pak třeba si je ohřívat o topení :-))).
Čárlínka si zahřívá promrzlé tlapky (9 kB)
Pokud zrovna nesněží k zábavě pak stačí poletující vrány, kterých je u nás tolik jako by byly zadarmo. Vznášejí se provokativně ve vzduchu a ťapají po zemi a sbírají to, co jim chutná. I když nevím co by to mohlo být. Ve městě podél chodníků a v parku... Nad tím ale přemýšlím možná jenom já, kočce je to jedno, pohled na vrány seshora je pro ni fascinující.
Ale číhání na sýkorky za oknem už tak zábavné není, protože sklo je bezpečná bariéra. A sýkorky poskakující za oknem to vzdaly ve chvíli, kdy na ně několikrát za oknem koukala šelma kočkovitá...
Takže jsem velmi zbytečně vystrčila na parapet mističku se semínky, protože už téměř měsíc je úplně netknutá. Krmení ptáčků a kočičí obličej za oknem se asi moc neslučují. Takže jedinou zimní zábavou je číhání na balkoně na vrány.
Možná Čárlínce připadá pravděpodobné, že okem balkonové sítě 4x4 cm jednoho dne omylem prolétne vrána a bude JEJÍ :-).

Renata V.          

Čárlínka zkoumá zasněžené stromečky v květináči (20 kB)

Přeji Všem (i kočkám, koťatům i kocourkům) klidné vánoce, bohatého Ježíška a hodně štěstí a zdraví v novém roce - 2004 !
Ferda          

Omlouvám se čtenářům Dumky, že Dumka minulý týden nevycházela - měl jsem zase nemocný počítač :-(. Z už zjištěného důvodu se mi letos podruhé smazal systémový disk, tentokrát jsem ale o archivy Dumky a PET nepřišel (to se stalo minule). Potřeboval jsem uvést do chodu počítač a všechny používané programy. Už vše bude v pořádku a protože jsem přišel na to, co to způsobuje, budu se snažit se vyvarovat dalších havárií. Dumka začne zase vycházet - letos vyjde už jen v úterky - 23.12. (dnes) a 30.12. Ferda 

 

 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Letos první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), druhé bylo od paní Evy B. a zatím poslední letošní (třetí) povídání od paní Renaty - Běžný jídelníček naší Čárlinky.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování (a letos první) týkající se vážení a měření najdete 27.listopadu 2003, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledá se domov pro "paní" kočku
Nový domov u laskavých lidí našla po povodních a vykrmění, téměř sedmikilová Máma. Máma želva z Mělníka ale pobývá aktuálně v domácím depozitu libereckého Mikroazylu pro kočky ve Vsi u Habartic (Frýdlantský výběžek), protože spolubydlící v panelovém domě sepsali petice proti držení zvířat v bytech. Ačkoliv Želva nechodila ven a bydlela pouze v bytě, i to vadilo.
Celý, dříve nadějný, příběh vyšel ve čtvrtek v Dumce, včetně Máminy fotky.
Máma želva bude šťastná ve funkci jediného domácího mazlíka. Je vhodná jak do bytu, kde se chová čistotně, tak do domku se zahrádkou na bezpečném místě. Dobře snáší neagresivní psy.
Pokud byste byli ochotní dát Mámě želvě ještě jednu šanci na nový domov, ozvěte se Marušce Holečkové do depozita ve Vsi, kde kočka aktuálně pobývá. Telefon je 728 757 934. Eventuální převoz kočky do Prahy můžeme zařídit.
Zuzana S.Fenclová          
Kocourek Adam hledá nový domov
v klidné domácnosti. Vyrůstal v bytě a ven může jen na vodítku, neboť je hluchý. Je starý dva roky, kastrovaný, zdravý, očkovaný. Do nového domova dostane i výbavu. Nebyl zatím zvyklý na jiné zvíře v domácnosti, ale jistě by přivítal společníka k hrám. Dominantní a sebejistá povaha. Bude chloubou a potěšením svému majiteli (foto viz níže). Nechci, aby se kocour ocitl v mém "útulku". To by jeho povaze rozhodně neprospělo :-/. Elen Maňasová, tel. 603504660, mail: info@detekta.cz.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

Kocour Adam (10 kB)
Prosba o pomoc - kocour navštěvuje sousedy
Prosím zkušené čtenáře o radu. Máme trochu "problém" se sousedy. Náš roční kocour k nim rád chodí na návštěvy. Všechno co může na jejich zahradě zničit, to zničí (vyhrabává kytky, zahrabává své exkrementy). Souseda to dost štve a já se obávám toho nejhoršího :-(. Poradí mi někdo co s tím?? Existuje nějaká rada??? Prosim o ni na adresu: psovova@seznam.cz. Děkuji Petra Sovová
Daruji z důvodů zjištěné alergie
na kočičí srst devítiletého, kastrovaného, perského, bytového kocoura, který nikdy nepobíhal venku a je naučený chodit na kočičí záchod. Má rád klid, dětem neublíží, ale nemá rád jejich "tahání" a nesmí se koupat, to mu nedělá dobře. Myslím si, že by mu bylo dobře u někoho, kdo ho přijme za součást svého života, kdo se třeba nerad vrací do prázdného bytu, komu bývá občas smutno.
Marie Heřmánková, 602 954 210      

 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci