Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  KOBYLKY: Kobylky v Israeli II. (Lumír O.Hanuš)
 
19.5.
Řešení problémů s klíšťaty (Dagmar Milatová, Marie Crossette, Helena, A.Galik, Jana Adámková, Zdena Knotková, Blanka K., Růža Vaništová, Eva Polincová, Lenka Prokešová)
18.5.
Neústupná kočka (Pavel Steiner)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004

Řešení problémů s klíšťaty

Smoky líže drožďovou moučku přímo z plechovky (20 kB) Boj s klíšťaty je marný
Naše zkušenost s klíšťaty je dlouholetá a hlavně bohatá. Máme chatičku v oblasti klíšťaty přímo zamořené, a tak si od února až do podzimu domů vozíme pořádnou porci těchto parazitů. Naše člověčí, téměř chlupů prostá těla, prohlédneme snadno, ale s chlupáči, byť trpělivými, je to těžké.

V současné době máme kočičku Piškvorku a kocoura Wildu, obě nadmíru shovívavá zvířátka, která při "deratizaci" drží "jak hloupý dveře". Wilda, coby nekastrovaný kocour, brousí den co den po sídlišti a i odsud si nosí ta milá zvířátka, takže prohlídky a vytáčení klíšťat probíhá kontinuálně.
Za více než 10 let soužití s kočkami (a tedy i s klíšťaty) jsem vyzkoušele mnohé preparáty (Stronghold, Frontline a další) a stejně jsem vždy skončila u prohrabávání kožichu s pinzetou v ruce. Letos jsem v lékárně objevila plastový nástroj za cca 30 Kč připomínající miniaturní klíšťky na cukr nabízený jako klíšťky na klíšťata a mohu vřele doporučit.
Jediné co nemám vyzkoušeno, je obojek proti klíšťatům. Toho se však obávám vzhledem k Wildově aktivnímu životu v sídlištní džungli. Nerada bych, aby díky němu někde uvízl a uškrtil se nebo nebyl dostatně mobilní při úprku před naštvaným psem.
Takže všem majitelům takto postiženým (kočkami a klíšťaty) mohu pouze popřát trpělivost, dobrý zrak, pevné nervy a pancéřovanou kůži na rukou.
Dagmar Milatová          

Žádný zázračný způsob, jak odpomoci klíšťatům bohužel neznám a musím říci, že jsem se s tím u koček - tedy jako problémem - dosud nikdy nesetkala.

Ale zato zde na teplém Jihu USA vedu každoroční zápas s blechami. Tedy přesněji řečeno kdysi jsem vedla. To do té doby, než jsem přišla na to, že 100% působí prášek z droždí a česneku. Tady se prodává jako doplňková vitamínová výživa pro psy a kočky, o tom, že pomáhá i proti blechám tam nikde napsáno není :-).
Já jsem tenhle prášek velmi úspěšně začala používat už u naší dřívější kočky Kotěte a stejně kladný výsledek mám teď i u Dixie a Smoky - ani jedna nemá blechy, přestože chodí celoročně ven. Proto bych asi tenhle prášek zkusila i proti klíšťatům.
Dříve jsem ho míchala kočkám do masové kašičky - tak půl lžičky denně. Pak jsem ale jednou přistihla Somky, jak prášek vylizuje přímo z plechovky :-) a chutnalo to tak i Dixie. Od té doby jim prostě plechovku přistrčím a ony si samy vylížou kolik chtějí, nebo moučku odlizují z nabídnuté lžičky (je legrační vidět, jak se jim droždím olepí jazyk, který je pak najednou dvakrát tak dlouhý, jak se ho kočky snaží "očistit" - ale od dalšího lízání je to neodradí).
Funguje to tak, že při pravidelném podávání prášku se drožďová a česneková chuť postupně dostane kočkám do krve. Blechám pak jejich krev nechutná, jdou hledat jiný zdroj a kočky jsou "odblešené".
Jelikož klíšťata také pijí krev, možná by mohl podobný prášek odpomoci i od nich. Nevím, jestli se něco podobného prodává i v Česku, ale možná by se to dalo nějakým způsobem nahradit. Zdejší prášek jsem totiž doporučila jedněm našim známým, jejichž všechny 4 kočky byly zamořené blechami.
Tahle půlkilová plechovka prášku zde stojí přes deset dolarů a to se našim známým zdálo příliš. Tak místo toho koupili v prodejně s vitamíny plechovku pouze práškového droždí, které se prodává jako "lidský" zdroj vitamínu B. Všem kočkám prý tenhle prášek velmi zachutnal a také ho vylizují přímo z plechovky.
Smoky líže drožďovou moučku ze lžičky (12 kB)
Jestli v Česku nebude k dostání ani ten drožďový prášek, možná by se dalo usušit a rozválet na prášek obyčejné droždí prodávané na váhu, které doufám je stále ještě "za babku", jako kdysi bývalo.
Marie Crossette, USA          

Můj kocour, protože je velký, představuje pro klíšťata ideální objekt - vždycky se jich na něj trefí hodně :-). Řešila jsem to všelijak a vycházela z toho také vždycky se šrámy a pohledem na kocoura rychle mizejícího v dáli, obzvlášť na zadní nohy neradno sahat...

Jediné, co mi pomohlo, byla kombinace spotu do zátylku, pravidelně opakovaného po dvou měsících, který přece jen snižuje množství klíšťat, a toho báječného vynálezu - plastových kleštiček za cca 50 Kč, které jsou v dostání ve Zverimexech a fungují tak, že je to s podivem - rychle, bezbolestně a efektivně. Fungují nejen mě, ale úplně všem přátelům i známým s jakýmkoliv zvířetem s jakoukoliv povahou.
Věřte tomu, že i váš kocour se časem zklidní, když se přesvědčí, že se nic neděje - mě se osvědčuje při problematických zákrocích na kocourovi (při kterých mně jde o život, ne jemu :-)) ho jednoduše "zasednout" (na podlaze, sevřít bez možnosti úniku koleny, ale samozřejmě opatrně) a nechat si volné to místo, které zrovna potřebuju ošetřit - uši, oči, ocas.
Helena          

Proti Klíšťatům FrontLine!
Náš devítiletý kocour Cezar (čtyři roky vykastrovaný) chodí každý den mezi šest venkovních kočiček na zahradu v pražském vnitrobloku. Dříve si na jaře nosil az osmadvacet klíšťat najednou. Avšak od té doby, co aplikujeme FrontLine, nemá žádné, ani žádnou blešku.
Wilda a Píša u PC (11 kB)

Protože jako každá správná kočka nesnáši syčení spreje (kromě toho od šlehačky :-)), dospěli jsme postupem času ke snadné, rychlé a učinné technologii: do plastikové injekční stříkačky (bez jehly) nasajeme cca půl mililitru tekutiny z rozebraného FrontLine, jeden z nás kočičáka přidrží za přední packy zezadu na stole, druhý mu obsah stříkačky aplikuje na kůži těsně nad lopatkami (aby si tam nedosahl jazykem). Pak stači místo zašudlovat (rozetřít prsty, zacuchat), aby se tekutina vsákla do kůže, a je hotovo.
Uvazujeme, že budeme preventivně aplikovat FrontLine i venkovním kočkám při krmení.
A.Galik          

Proti klíšťatům a všem vnějším parazitům existují Frontline spray - to je horší, některé kočičky se moc lekají, když syčí - nebo Frontline "spot on", který se vstříkne za hlavičku, zabíjí parazity vnější a poskytuje ochranu asi na měsíc. Nejlepší je Stronghold, který se také aplikuje stříknutím za krk (bohužel i nejdražšší - 1 ampulka stála 250,- Kč).

Stroghold i odčerví a ničí ušní svrab. Také poskytuje ochranu proti blechám a klíšťatům asi 1 měsíc. Také pudr Bolfo, ten je na vnější parazity a je i pro malá koťátka.
Teď na veterině nabízejí ještě jeden výrobek, ale bohužel si nepamatuji jméno... Už jsem se zeptala :-). Je to ADVANTIX proti klíšťatům, blechám a komárům. Odpuzuje a zabíjí zároveň. Je to spot on - ampulka.
Další podrobnosti v materiálu "Návod na kočku" od Báry Kolmannové.
Jana Adámková          

Mám sourozence. Paní Mína je kastrovaná a slušná číča. Ta si opatří tak 3 klíšťata za rok, ale za to je nechce dát :-/ a má je jako osobní miláčky. Taky je s ní boj. Kocour, Mr. Zrzavý je nekastrovaný a má osobní rekord 16 kousků za noc!

Má na sobě napatlaný spot Frontline a nosí mi je domů poctivě zakousnuté a mrtvé. Na rozdíl od od Míny si je nechá vytrhat a ještě to považuje za příjemnou chvilku. Na odklíštění používám elektrikářského krokodýla. Je nezezový a na vyšší napětí. (Ten nemá jen špičku, ale na skřípnutí je k použití cca 6 mm rovný vrch toho krokodýlu.)
Chatová idylka (17 kB)
Asi to popisuji dost chaoticky, ale zkuste to vylíčit elektrikáři, ten už bude vědět o co jde. Jinak jsem NIKDY nezapomněla plyšáky po této operaci odměnit kočičím kaviárem. V jejich případě je to trojúhelníček "Smějící se krávy", nebo jiný taveňák. Lovu zdar!
Zdena Knotková          

Myslím, že pomáhá dávat kočkám vitamin B - BIFI (může snad být i ten s pupalkou - já dávám obyčejný). Některé kočky - spíše ale kocouři - ho jedí stejně nadšeně jako sucháče (dávám jim tak 3 týdně), některé musím ošidit, že jim ho roztluču v hmoždýři a nasypu do jídla.

Myslím, že pak na ně klíšťata tolik nelezou. Tuto zkušenost jsem udělala, když jsem svým venkovním kočkám léčila svrab a měla jsem za úkol jim přidávat 1 B-vitamin denně.
Blanka K.          

V současné době se potýkám s mnoha problémy (proto jsem se v Dumce odmlčela), ale problém klíšťat mě nenechává chladnou :-/. Zdá se, že za větší výskyt klíšťat u některých kočičích jedinců může bohatší ochlupení (viz Simba, taky mám jednoho takového), jednak prostě klíšťatům nechutná každý stejně (a to platí nejen pro kočky, ale i pro lidi).

Prevence: Frontline spray, ale kočky ho nemají rády a zápolení vychází nastejno jako při vytáčení klíšťat. Osobně se bojím obojků u koček, že se za ně mohou někde zachytit a špatně dopadnout. Ostatně se ani s frontlinem (nebo jinými prostředky) to není lehké, dáte-li tolik, kolik dovolí kočka, moc to proti klíšťatům nepomůže, dáte-li tolik, aby pomohlo, strašně kočku rozezlíte a citlivější nebo oslabené jedince můžete ohrozit. O tom se v Dumce už taky psalo.
Prevence "Post": Pomazlete se důkladně s navrátivším se výletníkem, hlaďte ho po celém těle a posbírejte nepřisátá klíšťata. Poznají se snadno jako drobné drsné kousky v srsti. Odkládám je na vlhký kousek toaletního papíru, v něm je ihned rozmáčknu a tím zneškodním; místem jejich posledního odpočinku je záchod, neboť nikam jinam nepatří.
Přisátá klíšťata: Na vytáčení se mi jeví nejlepší pinetka. Velikostí akorát, lehká a přitom dost (a zas ne moc pevně) držící. Kocoura je třeba přesvědčit, že se věc děje v jeho zájmu a že potom mu bude líp :-). Lehko se řekne, hůř se vykoná :-/. Moje metoda je litovat ho. "Pojď sem, ty můj chudáčku, taková potvora tě žere, já jí dám." Kocoura hladím, i pusinku dostane. Zpočátku se podaří vytahat jen ta napitější klíšťata, protože se kočka brání. Ale ukažte jí vyndané klíště! "No vidíš, tady je ten hnusák. Já s ním zatočím!" A zatočím, protože na ně mám připravenou starou lékovku s trochou alkoholu. Tam je tak důkladně vydesinfikuju, že už si neškrtnou. A přejeďte kocourovi po místě, kde bylo klíště přisáté: "No vidíš, už je to lepší, už tě tam nežere. Ty jsi můj hodnej kočíček."
Nedělám si iluze, že kocour rozumí přesně, co se mu říká, ale vycítí z tónu řeči víc, než jsme většinou zvířatům ochotni přiznat. Asi bude zpočátku škábat a bránit se, ale časem se určitě umoudří. Dnes už běžně tahám klíšťata pod bradou, z tváří, uší i z blízkosti očí. Dokonce, když se někdo moc okázale drbe na jednom místě, řekla bych, že mě vyzývá k akci. Nejednou skutečně klíště najdu a hbitě s ním zatočím.
A ještě drobnost. Kdysi mi někdo řekl (a nebo jsem to někde četla), že kdo užívá B-komplex, nechutná klíšťatům. Možná by to stálo za vyzkoušení...
P.S. Zaráží mě, že dosud nikdo nevynalezl nic proto klíšťatům obecně, aby se snížil jejich výskyt. Hledáme vakciny na choroby, které přenášejí, ale zdá se že jejich absolutní počet (a tím i riziko) stále roste. Máme postřiky na mšice, květopasy, na mravence, biologickou ochranu do skleníku - a proti těmhle upírům pořád nic! Není to zvláštní?
Růža Vaništová          

Na klíšťata jedině elektrikářský "krokodýl". Stisk je tak akorát, aby se klíště nepřetrhlo a když se nemusí držet stisk pinzety, vytočení jde samo.

Eva Polincová          

My s úspěchem používáme proti klíšťatům sprej Frontline. Nevydrží, tak dlouho jako pro psa, tj. 2 měsíce. Vydrží kočkám tak 14 dní, ale velmi klíšťata omezí. Ty co se přichytí zahynou, uschnou a pak upadnou.

Sprej nastříkám a vemnu do kožichu. Lepší je ten velký s širokým rozprašovačem, protože nevydává ten příšerný syčivý zvuk, ze kterého kočky šílí. Některá kočka po nástřiku žádné klíšťata nemá. Ty kocouři co jich nosívají velká kvanta jich mají jen zlomek z jejich obvyklého množství.
Také máme kocoura, co bojuje jako o život - jak při vytahování klíšťat, tak při česání (bohužel je dlouhosrstý). Jsem pořád samý škrábanec (i od těch ostatních našich koček). Někdy na něj musíme být dva. Pokud ho s velkou převahou přeperu, pak je chvíli hodnější :-).
Člověk mu musí pořád dokazovat převahu. Taky se jmenuje Satanáš :-/. Snažím se ho hladit pokaždé když je hodný, ale pokud je zlej tak dostane na prdel a pak je chvíli hodnější.
I kočkám se dá vysvětlit, kdo je tu pánem a kdo bude poslouchat. Babička si nechala přerůst kocoura přes hlavu a pak terorizoval celou rodinu.
Naše kočky jsou příšerně rozmazlené, ale některé pravidla musí respektovat. Nechat se ošetřit je jedno ze základních pravidel. Sice utržím hódně šrámů, ale dosáhnu toho, co je potřeba.
Lenka Prokešová          

P.S.: Dnešní obrázky poslaly ke svým radám o klíšťatech paní Milatová a Crossette.
 

 
 


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v předminulém roce (2002). Loňský jediný příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v předloňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Loni první povídání poslala paní Klára a jmenovalo se Kočičí chutě (a nechutě), druhé bylo od paní Evy B. a poslední loňské (třetí) povídání od paní Renaty - Běžný jídelníček naší Čárlinky. Letos k palskům i stravě koček zabrousila ve svém povídání paní Růža Vaništová.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení (měření zatím není) najdete 13.ledna 2004, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

PSOZ prosí o pomoc (24 kB)

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci