Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika

Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
 
26.5.
Jak vychovat padoucha IV (Milan Buben)
25.5.
Ruda Neruda (Hana Skoumalová)
Archiv kočičí rubriky
Kočka Dumka 1998

Jak vychovat padoucha IV

Cirda jako sladká kočička (13 kB) Jako majitel "zvířátka" zmíněného v sérii článků "Jak si vychovat padoucha" (I., II. a III.) bych všem, kteří o týrání zvířat dokaží mentorovat na základě několika slov v kraťounkém článečku, chtěl sdělit, že si nevidí na špičku nosu. Neboť při absolutní neznalosti situace dokáží vynášet zasvěcené soudy - připomínají mi "naše" politiky.

Pro ilustraci zvířátko je čistokrevný perský kocour s PP, važící ve svých 3 a půl letech 12,5 kg, měří kolem 80 cm bez ocasu, bežně se staví ke stolu aniž by se musel nějak natahovat. Konzumuje výhradně syrové červené maso (kočky by kupovali...., ale kocouři určite ne), sušenou potravu konzumuje jen velmi sporadicky, konzervy nesnáší.
Porovnání Cirdy s velkým kocourem (15 kB)
Je to zvířátko velice agresivní, které nesnaší cokoliv většího než je sám (zejména psi a lidi) a hmyz. Zejména nesnaší osoby opačného pohlavi než je majitel. Standardní jeho postup je, na rozdíl od normální kočky, že bez varovaní (různé syčení, prskání a ježení) útočí na protivníka svými zuby a drápy (které mu odmítá ostříhat i veterinář). Sám mám několik šrámů na svém těle, ale ty pouze ze hry. Dokáže se velmi dobre trefit na nejbolestivější místa, jako jsou klouby a šlachy. Nedělá mu problém překonat 2m překážku, i když to není zrovna zvíře, které by vám lezlo po záclonách.
Porovnání s velkým kocourem je na přiloženém fotu...
K výchově tohoto zvířátka bych chtěl jen podotknout, že mám ke zvířatům velmi vřelý vztah a pár jsem jich už měl. Od malička jsem kocoura velmi tvrdě trestal za útoky na mou osobu (způsobem okoukaným od kočičích matek) uchopením za kůži na krku a zatřesením s ním. To jediné trochu pomáhalo. Samozřejmě padla i nějaká přes zadek. Ale proboha, přece si nebudu pořizovat kočku, abych ji následně mlátil; nejsem úchyl. Zajímavý výsledek této výchovy bezesporu je. Jsem jednou z mála osob, ke které to "zvířatko" nějak lne - až to někdy štve. Dnes už s ním moc nebojuji - spíše si hrajeme, jednak je starší a klidnější, ale především mi stačí zvýšit hlas a nebo vzednutím ruky se vztyčeným ukazovákem (není to podobné s lidmi). A díky tvrdší výchově dnes kocour málo kdy vytáhne drápy, plácne mě takzvaně naplocho.
Cirda je fešák, aneb 'malá kočička' (19 kB)
Pro nezasvěcené je jak "týrání" tak "sladké zvířátko" bez náležitých informací jedno a totéž, záleží na úhlu pohledu a dále zkušenostech. Pro ty nevěřící nabízím návštěvu kocoura, hodně rychle by je ochranářství přešlo, kdyby ho slyšeli vrčet. On totiž kocour nemňouká, ale řve a neprská, ale vrčí (jak vzeklej pes).

Milan Buben

Pro ilustraci a tatáž kočička v naštvaném stavu - to jsem si pořídil tikitál a snažil se ho naaranžovat - neb tikitály nemají rády pohyblivá stvoření, což on je a ještě k tomu naštvaný kocour.
Naštvaný Cirda příliš 'pomalým' tikitálem (10 kB) Opravdu naštvaná šelma... (8 kB)