Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika

Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
 
1.12.
Kočičí hmaty & chvaty I (Karel Červenka)
30.11.
Domácí práce s kočkou (Jana Müllerová)
Archiv kočičí rubriky
Kočka Dumka 1998
Ve zvířecí rubrice naposled vyšlo:
1.12.   ČINČILY
Činčilí princezny II (Inka H.)
K dispozici je i Zvířecí archiv


Kočičí hmaty & chvaty I

Základní prvek úspěšného zákroku - Srst nahrneme od lopatek směrem k hlavičce - Ája (7 kB)
Základní prvek úspěšného zákroku - Srst nahrneme od lopatek směrem k hlavičce (Ája)
Velmi mě i moji přítelkyni pobavilo
povídání Bebitky o čištění kocouřích uší. Sami máme dvě koťátka (tedy přesněji dvě dvouleté Kazbundy) a vzhledem k tomu, že obě byla odmala (jsou to děti útulku) dost nemocná vším možným, získali jsme tak poměrně velký cvik v manipulaci koček všeho druhu. Svrab v ouškách byl asi tím nejmenším zlem. Mnohem zábavnější byla kvanta hnusných prášků, dlouhodobé natírání mastičkou proti plísni, či opět mastičkové léčení zánětů spojivek, nebo co to bylo. Sami jim bez újmy na zdraví změříme teplotu, dvakrát jsme je násilně vykoupali. Ještě bych rád předeslal, že vzteklá Sára má 3,2 kg a ještě vzteklejší Ája dokonce 5,3 kg! Některé základy jsme pochytili od úžasných sestřiček v ordinacích našich postupně přicházejících veterinářů, zbytek je čistá empirie. Zde jsou některé tipy:

Pro různé druhy ošetření existují různé hmaty & chvaty. My v zásadě používáme tři – Kočka přimáčknutá, Kočka visící a Kočka ležící. Je ovšem věcí praxe, který chvat se hodí k čemu. Naše použití proto, prosím, berte s rezervou.

Kočka přimáčknutá

 • Použití: Měření teploty, aplikace injekce apod.
 • Počet potřebných osob: 2 (jedna drží, druhá aplikuje)
 • Postup: Nic netušící zviřátko postavíme na pevnou podložku (nejlépe stůl – ten bez ubrusu navíc neklouže). Pravou rukou (leváci raději levou) nahrneme srst od lopatek směrem ke krku a těsně za hlavičkou ji pevně uchopíme. Na tomto stisku záleží naše budoucí zdraví, takže raději ještě pevněji. Druhou ruku umístíme na kočičí zadeček, přičemž tlakem obou rukou a současným mírným vrtěním tlačíme kočku k podložce, až bude její brada, hrudník i celé bříško přimáčknuté. Kočka je znehybněná; tedy držíme-li pevně.
  Kočka přimáčknutá pro ambulantní zásah lehčího charakteru - jen pro dobromyslné! - Sára (10 kB)
  Kočka přimáčknutá pro ambulantní zásah lehčího charakteru - jen pro dobromyslné! (Sára)
 • Problém: Kočka se nám všelijak kroutí, vrká, píská a snaží se nás hryznout.
  Řešení: Špatně ji držíme pravou rukou. Při správném hmatu by se měl dostavit kotěcí syndrom (máma právě za kůži na krku nosí koťata v tlamičce) a kočka, nebo alespoň její hlavička by měla ztuhnout.
 • Problém: Strká si pod sebe tlapky a za žádnou cenu je nechce roztáhnout.
  Řešení: I hloupějšímu zviřátku hned dojde, že je nečeká nic zábavného, a tak se brání. Při současném tlaku na zadeček kočku lehce roztáhněte, přizvedněte ji, různě ji natáčejte, až tlapky roztáhne. Pak ji přimáčkněte.
  Předpisová Kočka přimáčknutá - stůl bez ubrusu navíc neklouže - Sára (10 kB)
  Předpisová Kočka přimáčknutá - stůl bez ubrusu navíc neklouže (Sára)
 • Závěry:
  • Tlačte dostatečně silně, protože na vaše sebemenší zaváhání se silnější a nezlomené zvíře odrazí metr a půl do výšky, šeredně vás poškrábe a zdemoluje půlku bytu. Navíc si samo může ublížit, což by bylo asi to nejhorší.
  • Tlačte dostatečně opatrně, abyste zviřátku neublížili. Vy jste nepoměrně silnější, dejte proto pozor, ať se nedusí nebo ať mu neprovedete něco s tlapkami.
  • Že kočka sípe, vždy neznamená, že se dusí. Ve většině případů je naštvaná a chystá se vás pekelně zohavit, jen co ji pustíte.
  • I když kočky držení za kůži na krku nebolí, stejně je pak pohlaďte a kůži jim trošku promasírujte. Budou na vás naštvané mnohem kratší dobu.

Karel Červenka     

Příště si probereme Kočku visící a Kočku ležící.