Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika

Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
 
18.9. O kočkách i štěňatech (Miroslava Červenková)
Minule bylo:
17.9. Krmení dravé zvěře
Kočka Dumka 1998
Archiv kočičí rubriky

O kočkách i štěňatech

Ráda bych reagovala na včerejší Psí rubriku Viktora Šlajchrta pár poznámkami k jeho vztahu ke zvířatům zase z trochu jiného pohledu.

Před pár lety jsme se ujali tří koťat, která se objevila před naším domem na sídlišti, bydlela celou zimu v motorech zaparkovaných aut a žebrala o něco k jídlu. Do dneška jsem nasbírali takových chudáků 11, většinou nemocných nebo zraněných. Ještě asi o deset dalších se staráme venku. Není to ale nic mimořádného, během tohoto období jsme se seznámili s několika dalšími lidmi, kteří dělají pro opuštěná zvířata mnohem víc.
Začali jsme ale víc vidět do osudu těchto chudáků. Na jedné straně jsou chovatelé psů a koček, kteří vyrábějí stále větší množství zvířat za stále větší peníze (stačí se podívat do kterýchkoli novin v inzerci na sloupec zvířata) a na druhé straně ulice plné opuštěných koček (ne toulavých, ale opuštěných nebo vyhozených) a přeplněné psí a kočičí útulky. To není svobodný život zvířat, to je hrozný osud, který zvířatům připravujeme my lidé. Dumka válící se na posteli (6 kB)
Proto se přimlouvám za Rudolfa, dejte ho prosím vykastrovat až mu bude rok, nijak ho tím nepoškodíte ani mu neuberete na důstojnosti, bude stejně chytrý jako předtím, a hlavně nebude chodit domů zraněný a potrhaný, nebude se toulat a nebude plodit další chudáky, kteří skončí v dobrém případě v útulku. Taky se přimlouvám za Woodyho (týdenní štěně). Nechte ho u mámy aspoň dva měsíce, to přece vydržíte. Čím déle jsou totiž zvířata kojena, tím víc nasají ochranných látek a míň nemocí je čeká v budoucnu.
Nehledě na to, že i u zvířat je silně vyvinutý mateřský cit a předčasným odebráním mláďat trpí jak máma, tak mládě.
Nechci, abyste si myslel, že chci udělovat moudré rady, jsou to jenom přímluvy, protože si myslím, že zvířata za to stojí. To, co jim dáte, to Vám vrací celý svůj krátký život. I vlastní dítě můžete vychovávat sebelíp, dát mu sebevíc, a přece Vás může zklamat. Zvíře Vás zklame jen jednou, což jste sám nedávno prožil a já jsem to strašně prožívala s Vámi.
Miroslava Červenková