Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika

Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
 
28.10.
Škrábadla/šplhadla (Jana Müllerová, Marie K.)

Minule bylo:
27.10.
Krátká zpráva z výstavy koček + jeden příběh... (VS)
Kočka Dumka 1998
Archiv kočičí rubriky

Škrábadla/šplhadla

Na jare 1995 jsem dostala darem moc mile, velice zive kotatko (kocicku). Normalni skrabadlo, vysoke asi metr, si neziskalo velkou poluparitu (na rozdil od zaclon, fikusu, nabytku atd). Vyslechla jsem a peclive zvazila prakticke rady na vyrobu poradneho skrabadla/splhadla svepomoci (v obchode s koberci lze zadarmo ziskat dlouhou roli z tvrdeho papiru, staci ji omotat tlustym sisalem, atd) a predstavila jsem si cely byt zaneseny sisalovym chmyrim a zapatlany lepidlem. Radsi jsem za tvrde vydelane 2800 Kc zakoupila v Maji (Pronto/Kmart) splhadlo od podlahy ke stropu - asi dva a pul metru, se tremi odpocivadly, jednim peliskem a jednou prolezackou. Dumka visící na šplhadlu (7 kB) Dopravila jsem to domu, zamkla Mouru v kuchyni (abych ji neprizabila, az to budu montovat), smontovala splhadlo, postavila ho, odemkla dvere do kuchyne a ... kocka byla nahore. Na tom splhadle. Okamzite pochopila, ze to je jeji. (A taky vzdycky branila a brani splhadlo jako svoje uzemi). Splhadlo tohoto typu a rozmeru hodnotim jako nepostradatelne v kocici vybave. Slouzi ke skrabani, skokum (vertikalnim i horizontalnim, sikmym i vselijak zatocenym), poradnemu splhu (skoro jako strom) a vseobecne akrobacii, a k odpocinku a shlizeni na lidi svrchu a davani jim najevo "tady bydlim JA".

Ted jsme v Dansku a Moura ma dalsi takove splhadlo, tentokrat danske. Stejna historka - prinesla jsem to domu a ona okamzite vedela, ze to je jeji. Budeme se stehovat do Belgie, a hadejte, od ceho zacnu zarizovat domacnost.
Samozrejme, cena techto splhadel je takova, jaka je. (Za to prvni splhadlo jsem dala tretinu cisteho mesicniho platu.) Ale to jsou proste naklady, no - na to, aby zvire bylo zive, zdrave a taky spokojene.
Jana Müllerová, Dansko


Škrabadla pro naše kočky vyrobil můj muž a aby je naše kočičky začaly používat, potřela jsem plochu ke škrábání kozlíkovými kapkami a předvedla vlastními nehty, že se má po tomto škrábat. Kočky to pochopily a vše je dnes v pořádku.

Marie K.