PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
13.1. ŽÁBY
Kouzla přírody (George Švehla)
12.1. KŘEČCI
Sněhurka v lednici (Renata Žaludová)
Archiv zvířecí rubriky
archiv PET 1999
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

ŽÁBY
Kouzla přírody

Říká se, že příroda je mocná čarodějka. Neplatí to jen v místech, která pro oko Evropana kypí životem a nadbytkem všeho, ale obzvláště tam, kde pro nezkušené oko civilizací zcepenělého moderního člověka nic není. V poušti. Zde, ve vyprahlé krajině, nám příroda odhaluje svoje neuvěřitelné zázraky.
Moloch při pochodu (13 kB)

V době, kdy denní teploty dosahují závratných výšek a voda není daleko, široko, příroda se ocitá v „suspended animation“. Jakýsi zimní spánek, ale naruby. A mnohdy netrvá jen jednu sezónu, ale pět, sedm, ba i více let. Pak stačí jeden déšť a nehostinný suchopár exploduje překotným životem. Na rudém písku v centru Austrálie se rozprostře koberec nádherných květů. V kalužích skřehotají žáby, v tůních se prohánějí ryby, přiletí i pelikáni, kteří o těch rybách velmi dobře ví a celá příroda se nakrátko změní. Vše probíhá na plné obrátky. Rostliny odkvetou a mají plody, zvířata se stačí oplodnit a některá i rozmnožit a tak zachovat kontinuitu. To vše, než vyschne poslední kaluž.
Jak vody ubývá, tak se ryby (lung fish - bahník) zavrtají do bahna, vytvoří si jakýsi brloh a obalí se vlastním slizem. Tak se octnou v ochranném vaku, který suchem ztvrdne a chrání je před ztrátou vody i po několik let suchopáru.
Zrovna tak některé žáby. Také přečkávají léta sucha pod zemí a domorodci ví jak je najít. Tyto si berou sebou zásobu vody ve vlastním těle a tato voda slouží domorodci jako NOUZOVÝ zdroj vody při pohybu pouští. Žábu vydoluje a pak z ní vymáčkne vodu rovnou do pusy. Žábu pak uloží zpět odkud ji vzal. Ta obvykle přežije a domorodec také.
Moloch - portrét krasavce (9 kB)
Ještěrka 10 - 15 cm dlouhá, zvaná „thorny devil“, tedy „trnový ďábel“ (moloch horridus). Moloch se adaptovala na život v poušti téměř dokonale. Je žlutá s červenými, hnědými a černými skvrnami. Tělo pokrývají četné bradavice a ostré trny. Žádný obrázek pohádkových příšer a draků nedosahuje podivných a fantastických tvarů australského molocha. Nepije vůbec. K ukojení žízně, pokud nějakou má, jí stačí černí pouštní mravenci, které z horkého písku sbírá svým jazykem, když tito po něm pádí jak je pálí do nožiček. Moloch jen nehnutě sedí u mravenčí cestičky. Za minutu jich tak nasbírá 20 - 30 a k nasycení jich potřebuje asi 1800. Jestli se snad některý rok omylem naskytne nějaká vlhkost, rosa a nebo snad i déšť, tak tento zázrak pouště získává vláhu skoro jako kytka. Vzlínáním. Jeho kůže pracuje jako savý papír, čili piják, blahé paměti. Vlhkost postupuje obvykle od nohou, které se octnou v rose a nebo kaluži a postupuje přes celé tělo. Pigmentace krásných vzorů kůže tmavne tam, kam dostoupí vlhkost, až ta nakonec dorazí k očím, nosu a tlamičce. Pak, je-li vláhy dost, jde tato přímo do útrob.

George Švehla, Austrálie          

Žaba plná vody před zahrabáním (25 kB)