PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 

11.2. PTÁCI
Když se řekne ptáček III. (Lumír O. Hanuš)
10.2. PTÁCI
Kvíčaly (Mirka Červenková)
Archiv zvířecí rubriky
archiv PET 1999
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

PTÁCI
Když se řekne ptáček III

Hledá se nový domov
Dorotka je kříženec, bude střední velikosti, krátkosrstá, černá s pálením. Je veselá, živá a nebude se bát zřejmě ani čerta, protože z naší velké smečky žádný respekt nemá. Chtěla bych poprosit prostřednictvím Neviditelného psa, jestli by se nepodařilo nalézt pro Dorotku nový domov. Ale jenom ne k boudě, bez možnosti častého kontaktu s lidmi. Při jejím temperamentu by to byl pro ni největší trest.
Více si můžete přečíst zde v rubrice PET.
Můžete přečíst si také
první a druhou část povídání o ptácích.

Israel je křižovatkou tahu desítek milionů ptáků a je také nejlepším místem na světě k pozorování tohoto unikátního přírodního jevu. Po israelském nebi přeletí každoročně v obou směrech asi 500 milionů tažných ptáků. Největšími a nejtěžšími z nich jsou bílí pelikáni. Dvakrát ročně přeletí přes Israel miliony dravců, kteří se zde zastaví, aby se napili vody před nebo po přeletu vyprahlých oblastí.

Obrovské množství tažných ptáků způsobilo tisíce nehod s letadly israelských vzdušných sil, z nichž některé skončily tragicky. Diky výzkumu se snížil počet nehod mezi letadly a ptáky o 88 %. To ušetřilo 300 milionů dolarů. Aby se zvýšilo uvědomění pilota, mají všechny letky plakáty se sloganem „Dej pozor - dělíme se o vzdušný prostor."
Luscinia svecica - slavík modráček, chycený do sítě (9 kB)
Během tahu je používán na letišti Ben Gurion letištní radar. Je velice účinný a zjistí i jediného ptáka. K určování dráhy tahu bylo zde vůbec poprvé použito bezpilotní letadlo řízené na dálku, vyvinuté izraelským leteckým průmyslem. Sledování bylo řízeno z monitorovacího vozidla na zemi. K sledování směru letu jsou také používány plachťáky. Motorizované plachťáky sledují směr letu vysoko letících ptáků. Když se tito přibližují, motor je vypnut a letadlo plachtí s nimi - křídla vedle křídel.
Eilat má své ornitologické centrum (International Birding & Research Center in Eilat - IBRCE), které vede Dr. Reuven Yosef. To zahrnuje stanici pro kroužkování noh ptáků (tu vede Dr. Ruben Solomon), která je otevřená v době tahu každý den a zájemci mohou navštívit nejen ji v oblasti kolem slaných tůní, ale též ornitologický park na sever od hotelů a těšit se z krásy ptáků. Lze zde spatřit z blízka druhy ptáků, které normálně můžete vidět pouze zřídka.
Mezinárodní středisko pro pozorování ptáků v Eilatu (IBCE) je nezisková a nevládní organizace, věnující se zachování ptactva v oblasti Eilatu. Pracuje s národními a mezinárodními orgány a je závislá na darech a dobrovolnících. Provádí výzkumné projekty, které zahrnují kroužkování vrabcovitých, dravých a brodivých ptáků, přehledy stěhování a výchovu. Je právě v procesu vývoje Ptačí rezervace, která zahrnuje využití nepoužívané země. Jsou zde vysazovány rostliny typické pro tuto oblast, neboť tyto druhy rostlin plodí nebo kvetou dvakrát ročně během období tahu a poskytují řadě ptáků zdroj potravy bohatý na proteiny. Pracují zde profesionální i dobrovolní ornitologové.
V roce 1998 zde bylo v Ptačí svatyni vyhloubeno sladkovodní jezírko, které přilákalo hmyz, který je pro ptáky potravou. Úspěch se dostavil okamžitě - lze zde nyní spatřit pravidelně neobvyklé druhy ptáků jako je potáplice (Tachybaptus ruficollis), konipas bílý (Motacilla alba), volavka popelavá (Ardea cinerea), volavka červená (Ardea purpurea), ledňáčci (Alcedo atthis a Halcyon smirnensis), vlaštovka obecná (Hirundo rustica) a další. Bylo také okroužkováno několik druhů ptáků, kteří byli považováni v této oblasti za vyhynulé jako např. egyptský kozojed (Caprimulgus aegypticus). Na jezírku Anita's Lake byl vytvořen nový ostrov s mnoha bidly. Předpokládá se, že zde budou hnízdit rybáci. Již zde z nich byli Chlidonias hybridus, Gelochelidon nilotica a 28.září 1999 ohromil svou přítomností rybák Sterna anaethetus.
Saxicola torquata - bělořit (10 kB)
Během jarního sčítání tahu ptáků, který toto středisko provádělo, bylo v roce 1985 napočítáno za 100 dní nejvíce dravců - 1 193 229 (27 druhů). Na jaře 1994 zaznamenali členové a dobrovolníci International Birdwatching Center Eilat (IBCE) za 92 dní celkem 1 022 084 dravců (29 druhů), což je neuvěřitelných 11 110 dravců za jeden den. Dvěma hlavními druhy byli včelojed lesní a káně lesní ruska, které tvořily mezi 65 a 98 % letících ptáků, viděných během kteréhokoliv sledovaného dne. Řadu z nich známe podle krásných českých jmen a tak stojí za to zaznamenat, jaké dravce a v jakém počtu zde uviděli - krahujec krátkoprstý (Accipiter brevipes) - 44 524, krahujec obecný (Accipiter nisus) - 122, orel skalní (Aquila chrysaetos) - 10 (největší z orlů), orel královský (Aquila heliaca) - 52, orel stepní (Aquila nipalensis) - 31 198, orel křiklavý (Aquila pomarina) - 65, káně lesní ruska (Buteo buteo vulpinus) - 381 516, káně bělochvostá (Buteo rufinus) - 65, káně hadí čili orel krátkoprstý (Circaetus gallicus) - 159, moták pochop (Circus aeruginosus) - 120, moták stepí (Circus macrourus) - 57, ostříž jižní (Falco eleonorae) - 17, poštolka jižní (Falco naumanni) - 83, ostříž lesní (Falco subbueto) - 22, poštolka obecná (Falco tinnunculus) - 80, sup bělohlavý (Gyps fulvus) - 14, orel jestřábí čili Bonellus (Hieraaetus fasciatus) - 12, orel nejmenší (Hieraaetus pennatus) - 140, luňák hnědý (Milvus migrans) - 15 735, sup mrchožravý (Neophron percnopterus) - 417, orlovec říční čili orel říční (Pandion haliaetus) - 101, včelojed lesní (Pernis apivorus) - 545 562 a další dravci - 2 013. Z dalších ptáků zde napočítali např. jeřáb (Grus grus) - 166, černý čáp (Ciconia nigra) - 6 001 a bílý čáp (Ciconia ciconia) - 3 121.
Vidět desítky tisíc dravých ptáků letících nad našimi hlavami je vzrušující zážitek. Tajemstvím radosti ze sledování dravců je znalost příslušné doby a místa, které je třeba navštívit. Tím nejlepším místem na světě během jarního tahu je Eilat.
Poštolka jižní (Falco naumanni) je jedním ze tří druhů ptáků, kteří hnízdí v Izraeli a jsou považováni za „celosvětově ohrožené". Izraelské organizace spojené s přírodou podnikají důrazné kroky, aby zabránily jeho vyhynutí. Jeho světová populace se vyskytuje především ve Středomořské oblasti. Na rozdíl od jiných stěhovavých dravců, kteří zimují v Izraeli, sokol dává přednost zimování v Africe a přilétá k hnízdění do Izraele v únoru. Za posledních 20 let jejich světová populace klesla o více nežli 50 %. V 50. letech jich hnízdili v Izraeli tisíce, ale vývoj měst zredukoval jejich počet na stovky (asi 10 %) světové populace.

Lumír O. Hanuš          

Dokončení příště.