PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
24.2. KŘEČCI
Soužití křečků zlatých (syrských) I (Renata Žaludová)
23.2. PSI
Cvičení psi - "Nelez tam !" (Marie Crossette)
Archiv zvířecí rubriky
archiv PET 1999
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

KŘEČCI
Soužití křečků zlatých (syrských) I

Ztratil se nám pes
irsky setr, cervenohnedy, kovovy obojek se znamkou, slysi na jmeno Drak. Zpravu prosim dejte na tel. c. 02/44912223 nebo na adresu zidkova@vscht.cz. Zn. ODMENA.
Mame ho moc radi a prosime o pomoc, DEKUJEME
Jarmila
Ve všech příručkách a článcích o jejich chovu se dočtete, že jsou samotáři a v dospělosti se nesnášejí. Často je to pravda.

Ale tak jako lidé, i tato zvířátka se vzájemně liší svou povahou. Od doby, kdy žili v přírodě a museli bojovat o teritorium chudé na potravu, se i oni začali přizpůsobovat prostředí, které jim poskytuje člověk. Přispěl k tomu zřejmě i cílený výběr nekonfliktních jedinců do dalšího chovu.
Mláďata se spolu snášejí všechna, i když nejsou z téhož vrhu. Ale jak rostou, můžeme si už ve věku asi 3 týdnů všimnout rozdílu v chování jednotlivců. Někteří začnou záhy napadat a honit ostatní - ti asi snášenlivostí vynikat nebudou. Ferda, Pepík a Lux (10 kB) Pak jsou tam jedinci, kteří spíše milují klid, pohodu a dobrou potravu a před rvačkou raději utečou. Takoví jedinci (stejného pohlaví) spolu často mohou v dostatečně velkém teráriu žít celý život. Mám nyní 3 terária takových samců. V určité době, často kolem 2 - 3 měsíců věku, dochází však i mezi nimi k mírným potyčkám. Tím si stanovují své postavení ve smečce. Vzájemně se honí a koušou, ale málokdy se pokoušou do krve (to už je varovné znamení).
Obecně se dá odhadnout vzájemný vztah jedinců ve společném teráriu dosti spolehlivě podle toho, zda sdílejí společný pelíšek na spaní nebo ne.
To je důležité znamení vzájemného vztahu hlavně v případě, kdy přidáme do terária samce starší samici (nad 18 měsíců věku už obvykle nemůže mít mladé). Samec by měl být přibližně stejného věku nebo mladší. Nikdy nedáme samce k samici, protože je to vždy samice, která brání své teritorium a samce napadá. Výjimkou je večer, kdy se chce pářit (tělo tiskne k zemi a zadní nožky a ocásek zvedá). Tehdy je nejvhodnější chvíle na to, abychom ji k samci poprvé dali. Do rána se budou pářit a obvykle v pohodě snášet, ale následující 2 - 3 dny bývají kritické. Jakmile ale začnou spát ve společném pelíšku, je většinou vyhráno. Křečice Albínka se smířila s Fouskem až ve chladných jarních dnech. Ukrást mu jeho hadříky z pelíšku se ji nepodařilo, a tak zjistila, že jediný způsob jak spát v teple je přitulit se k Fouskovi. Vždy napadá samice samce. Pozorovala jsem ale, že takové páry, kde se samec nedá, si to rychle vyřídí, i když se přitom někdy do krve pokoušou. Vyjasní si tím, co kdo smí či ne a brzy se mají rádi, hrají si a spí spolu. Když je ale samec zbabělý a před samicí prchá, ta si na něho troufá a sžívání takového páru buď trvá dlouho nebo se vůbec nepodaří (zvláště je-li samec bázlivý). Takové páry je nutno včas rozdělit.
Míša, partnerka Čerta (6 kB)
Několikrát se mi podařilo pozorovat krásné gesto, jímž samec krotí agresívní samici: převalí ji břichem vzhůru (což je podřízená poloha), a buď ji drží tím, že na ni položí tlapky a symbolicky se jí zakousne do kožichu. nebo dokonce zaujme "postoj vítěze", kdy samici v této poloze drží chvíli tlapkami a hlavu má vztyčenou. Samici tím neublíží, ale ukáže jí "kdo je tady pánem a tudíž se nesmí kousat". Obvykle to aspoň na chvíli pomůže. Pokud ale samec místo toho před ní prchá, může se pro samici stát jeho napadání zdrojem zábavy. Někdy ho také symbolicky napadá proto, že si s ním chce hrát, ale dotyčný samec to nechápe a bojí se jí, a proto je kousán. Například Míša se často baví tím, že Čerta kouše do ocasu.
Při chovu dvou a více jedinců stejného pohlaví (ti spolu musí žít od věku nejvýše 5 - 6 týdnů, i když nemusí být sourozenci: hnědí samečci Ferda a Pepík, které mi přinesla Renatka Nováčková, byli o týden mladší bratranci Luxe) může být také důležité nečistit jim terárium nikdy zcela důkladně. Je nutno nechat čistou část staré výstelky a pelíšku, protože necítí-li svůj známý pach, považují prostor za nové teritorium, o které mohou bojovat. Stejně se chovají Ferda, Pepík a Lux při vypuštění do jakéhokoliv prostoru (ať je to kbelík nebo místnost), který neznají a nemají ho "označkovaný" svým pachem. Ale banda mladých samců může společně pobíhat kdekoliv, což může být dáno i tím, že jsou ještě mladí.
Pozor: máte-li terárium se samičkou chtivou páření v místnosti, kde je jeden či více samců, dokáže neuvěřitelné věci, aby se za samcem dostala! Značně obézní Mifi se protáhla dráty klece, aby se dostala za Čertem. Naopak to neplatí, samci jsou v tomto obvykle laxní: využijí příležitosti, ale za velkou námahu jim to většinou nestojí.

Renata Žaludová          

Můžete si rovněž přečíst HTML stránky Renaty Žaludové o křečcích.
Pokračování zítra.