PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
25.2. KŘEČCI
Soužití křečků zlatých (syrských) II (Renata Žaludová)
24.2. KŘEČCI
Soužití křečků zlatých (syrských) I (Renata Žaludová)
Archiv zvířecí rubriky
archiv PET 1999
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

KŘEČCI
Soužití křečků zlatých (syrských) II

Ztratil se nám pes
irsky setr, cervenohnedy, kovovy obojek se znamkou, slysi na jmeno Drak. Zpravu prosim dejte na tel. c. 02/44912223 nebo na adresu zidkova@vscht.cz. Zn. ODMENA.
Mame ho moc radi a prosime o pomoc, DEKUJEME
Jarmila
Můžete si přečíst také
začátek vyprávění Renaty Žaludové o soužití křečků zlatých (syrských).

Takže chcete-li chovat ať už skupinu stejného pohlaví, nebo dát starší samici k samci, je nutné bedlivě pozorovat chování těchto jedinců a poznat jejich povahy. Dá se to odhadnout již u mláďat mezi 3. - 5. týdnem věku, a vybrat si z vrhu vhodné jedince. Univerzální recept zde neexistuje, i když se povaha často dědí (Danek I, jeho syn Fousek a vnuk Čert byli nesnášenliví a brzy se tak projevovali, zatímco Velvítek I, Miki I, Pepík + Ferda + Lux jsou snášenliví stejně jako celá mladá smečka (jejich otci jsou Miki I a Lux).
Chvíli vykukuje z 'ložnice' Andi... (7 kB)

Dvě samičky žijící spolu od mládí se mi nikdy nepodařilo mít, ale vím o dvou takových případech. Soužití matky a dcery vydrží jen krátký čas, než začne matka dceru "vyhánět z domu". Ale v okamžiku, kdy by se to obrátilo a dcera začala pronásledovat matku, je nutno je okamžitě oddělit i tehdy, když šarvátky nevypadají vážně. Pro starší matku by totiž stres mohl být nebezpečný.
Samec se samicí v době, kdy je plodná, mohou žít spolu (pokud se snášejí) jen jste-li smířeni s tím, že budete mít mláďata, a máte pro ně umístění. I tak je nutno samce před porodem oddělit. Samec s mláďaty být nesmí (platí pro syrské křečky, u křečíků je vše jinak). Pozorovala jsem ale, že Miki I a II, když je mám společně na klíně, se očichají a nenapadnou se - snad poznají příbuznost? Na druhé straně Čert svého otce Fouska jednou málem zakousl, když se nedopatřením (jeden z nich utekl z terária) potkali na podlaze místnosti. Stejně tak Luxe jednou málem připravil o oko.
Pokud byste měli jako já několik terárií, platí následující pravidlo: Neberte hned po sobě do ruky dva jedince stejného pohlaví, kteří spolu nežijí. Ten druhý pak z vašich rukou cítí pach soka, a přinejmenším na vás výhružně cvaká zubama. ...a pak zase Miki I (8 kB) Přenesete-li tento pach na něj, může ho jeho partner stejného pohlaví napadnout, protože páchne cizím samcem. Aspoň si musíte mezitím umýt ruce, nebo vzít do rukou křečka opačného pohlaví. Například hladím-li Čerta, vezmu pak do rukou Míšu a pak teprve Mikiho I, protože když Andi cítí z Mikiho Čerta, napadne ho. Ale když z něho cítí samici, nevadí mu to. Samec samici nikdy nenapadne, většinou ani v sebeobraně (raději uteče). Takže při čištění terárií nebo když křečky pouštím proběhnout se, střídám samce a samice. Dva spolu žijící samce, jejichž šarvátky se zdají vybočovat z hravosti, lze zpacifikovat tím, že oba z nich pomuchláte v rukou a přenesete tím na ně svůj pach (lidi nekoušou), případně vezmete do každé ruky jednoho a z obou stan jim otřete několikrát boky o sebe (páchnou pak stejně, tak co by se prali).
Ale pozor: bojující křečky nikdy neoddělujte holou rukou, protože v zápalu boje koušou všude kolem a kousli by i vás. Nejprve použijte nějaký předmět který je po ruce (kus lepenky, noviny, hadr) a až jsou odděleni, zklidní se a lze je už vzít do ruky (rychle aspoň jednoho, než se do sebe znovu pustí!)
Existují i tak tolerantní jedinci, že se v míru podělí při páření o jedinou samici (prostě se střídají, např. Lux a Ferda). Pokud spolu žijí zároveň obě pohlaví, vládne v této smečce vždy samice (starší 18 měsíců!). Když jsem dala Mifinku k jejím synům Mikimu I a Andimu, okamžitě je vyhodila z jejich "ložnice" v misce a zabrala ji pro sebe. K matce pak jen opatrně čichali, aby poznali v jaké je náladě. Ta preferovala Andiho, protože si s ní uměl hrát. A závěr? Jako se liší povahou lidé, tak i křečci. Chcete-li je tedy chovat pohromadě, musíte nejprve bedlivým pozorováním poznat jejich povahu. A pokud se nebudou snášet, zavčas je rozdělit. Stává se také že některý jedinec začne napadat ostatní, jakmile onemocní - například Danek I napadal Růženu.

Renata Žaludová