PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Měření koček - 14.díl (Rita Kubelová, Dagmar Milatová, Blanka, Lenka Č., Lucka, R.Pelcová)
 
4.4. JEŽCI
Zimování ježků (Míša Hejná)
3.4. PSI a KOČKY
Noční vrátný (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

JEŽCI
Zimování ježků

Bydlíme za Prahou v domku se zahradou, kousek za námi jsou pole, louky, les. Kromě chlupatých zvířátek taky chováme slepice, ke kterým se často chodí přiživovat ježci. A tak s podzimem naši psi občas nějakého na zahradě najdou.

Ježka jsme měli doma přes zimu dvakrát, vždycky od konce listopadu, už začínaly mrazy, a on se vydal za jídlem a teplem. Narazil na dvě řvoucí chlupaté příšery (skotští teriéři nemají rádi ježky !). V obou případech vážil 20 - 30 dkg a byl opravdu malinkatý, vešel se do jedné dlaně.
Ježek (8 kB)
Tomu prvnímu jsme udělali byteček ve sklepě v kotelně, dostával kočičí konzervy a granule, libové masíčko, ale i piškoty, vajíčka a moučné červy. Docela se s námi skamarádil, absolvoval očkování, odčervení a usnul. Spal dost krátce, přece jen bylo v kotelně asi moc teplo. Vypustili jsme ho koncem dubna zase na zahradě, pár dní ještě docházel ke slepicím na dlabanec, ale pak se odstěhoval někam jinam.
Vloni v listopadu, když nám psi zase vyštěkali bodlinku, jsme kvůli němu přestěhovali sklep a bydlení jsme mu postavili v poměrně chladné místnosti. Za měsíc se "vyžral" na 60 dkg, usnul koncem prosince a probudil se až v půlce března. Tenhle ježek není moc kamarádský, nevítá nás, když mu neseme krmení, spíš na nás prská a otáčí se na nás zadečkem. Teď už má 70 dkg a dost toho sežere, už se těším na teplejší a stálejší počasí, abychom ho vypustili.
Blíží se doba, kdy se začnou probouzet i ježci v přírodě, a je to doba, kdy bych nejradši nejezdila autem. Silnice, přes den ohřátá sluníčkem, navečer láká ježky hledající potravu, a je mi vždycky do breku, když je vidím rozjeté na pichlavou placku. Teď když vím, co "práce" jim dá přežít zimní spánek, připadá mi hrozně nespravedlivé, že jich tolik končí tak zbytečným způsobem.
Věřím, že mezi milovníky koček, psů a dalších zvířecích mazlíků se nenajde nikdo, kdo by si krátil čas tím, že ježky přejíždí úmyslně, ale přesto prosím všechny, kdo jezdí autem, o zvýšenou opatrnost právě teď na jaře.
A pozor - ježci nechodí přes silnici jen mezi poli, spousta jich žije i přímo ve městech !

Míša Hejná          

Zimování ježků se PET věnovala vloni na podzim - první, druhý, třetí a čtvrtý příspěvek o ježcích.
 

 
 

Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koěata