PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Poznámky k měření koček (Marie Crossette, Ferda, Petra Pelikánová) / Měření koček - 15.díl (Ada Schwarzbachová, Eva Polincová, Petra Sovová, Jarda Kovář)
 
5.4. KACHNY
Kačer Luboš (Marie Crossette)
4.4. JEŽCI
Zimování ježků (Míša Hejná)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

KACHNY
Kačer Luboš

Dnešní můj příspěvek do PET je možná takový "příspěvek do pranice" a dlouho jsem uvažovala o jeho napsání. Ale jako všechny moje příspěvky tak i tenhle patří k těm vzpomínkovým a stále živým, třebaže má smutný (a asi se někomu bude zdát že i krutý) konec. Možná ale jsou mezi čtenáři PET i tací, kteří (třeba ještě jako děti) museli "řešit" podobnou situaci, s podobným koncem.

Před lety moje slovenská kamarádka přivezla z domova do Prahy malé kačátko. Vylíhlo se s chromou nožičkou a mělo být hned zabito. Jí se ho zželelo a odvezla si ho s sebou. Bydlela v té době v Praze na koleji a káče měla pod postelí ve velké krabici. Samozřejmě nevěděla, co s ním vlastně bude dál dělat. Když nastaly prázdniny, odrostlé káče putovalo k nám na chatu, kde dostalo jméno Luboš. Měli jsme tehdy doma kočku, která okamžitě prošla drsným výcvikem, jak se ke kačátku chovat - to je, jakmile se k němu napoprvé příblížila, byla řádně plesknutá přes zadeček a přísně okřiknutá. Byla to chytrá kočka, výcvik pochopila a káčeti se pak obloukem vyhýbala, až to bylo legrační.

Lubošek zdatně rost. V noci spával v kuchyni ve velkém škopku, který jsme pak přes den opřeli před chatou, nebo na trávu pod strom. Přehodili jsme přes něj hadr a Luboš měl jakýsi domeček. Moc v něm ale nabyl, spíše pokud mohl, chodil za námi. V krátké době si nás zamiloval a byl nám stále v patách. Napadal na tu svoji chromou nožičku a když nás nemohl rychle dohonit, plakal, abychom na něho počkali. Nebo se zastavil a tak žalostně kvákal, až se pro něj někdo z nás vrátil. Pak se šťastně choulil v náručí, cpal zobáček pod lidskou paži a unaveně usínal.
Ježek (14 kB)
Lubošek nejen rostl, ale i sílil a brzy z něj byl zdatný kačer. Jak byl ale čím dál těžší, tím hůře se dokázal postavit na tu chromou nohu. Později už nemohl chodit skoro vůbec, museli jsme čistit nejen pod ním, ale i jeho samotného. Byl na něj smutný pohled a sám Luboš vypadal nešťastný. Co nám jiného zbývalo....?
Můj tatínek už nežil a tak se k tomu nabídla jedna chatařka, původně z vesnice ze statku.
Máme velmi hodné a štědré příbuzenstvo na venkově, odkud pochází můj dědeček. V dětství jsme si od nich několikrát přivezli přes prázdniny malé králíčky, kteří pak jako vykrmení mackové končili na pekáči. Jejich - tatínkem vydělané - kožešinky sloužily dlouhá léta jako koberečky u postele nebo jako límce u kabátků a vložky do kapuc. Až dosud je to také jediná kožešina, kterou jsem ochotná nosit. Králíci ale neměli jména a žili celou dobu v králíkárně. Stejně tak je to s husou nebo kachnou, které už získáte oškubané a nadité je strkáte do trouby. Vše jsou to bezejmená zvířata, za tím účelem chovaná. Ale tohle byl Luboš!!
Všechna zvířata mám moc ráda a bolí mne jakékoli jejich trápení. (Také proto jsem nedávno vystoupila z auta a "dorazila" na silnici přejetého hada, přestože u nich ve své "zvířecí lásce" dělám vyjímku). Nejsem ale vegetarián i když masu zase tak moc nedám. Proto to nebudu dále rozvádět, jen dodám, že tehdy nám nikomu oběd nechutnal, třebaže v té době byla takováhle velká "domácí pečínka" opravdovou vzácností a jindy bychom se olizovali až za ušima.

Marie Crossette, USA          

 
 
 

Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koěata