PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Odpovědi čtenářů k problémům s Milesem (M. Šmídová, M.Marysko, Dana Daňková, Renata Žaludová, Jarka P., A.Galik, Blanka, Jitka, M. Jobánková, Ferda)
10. umisťovací výstava opuštěných koček
 
2.5. HUSY
Husa Gertruda (Marie Crossette)
28.4. KŘEČCI
Nový člen domácnosti (Jana Ocelíková)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

HUSY
Husa Gertruda

Nedávno jsme byli na výletě v jednom malém přístavním městečku Bon Secour (v Mobile Bay), které žije hlavně z těžby ústřic. Nevím, jestli slovo těžba je správný výraz, ale ústřice se opravdu "těží" ze dna a to v takovém množství, že jejich velké skořápky leží v ohromných haldách po celém přístavišti a drcenými se vysypávají silnice, parkoviště a cesty k domům. V přístavu je i malý krámek s prodejem opravdu čerstvých ryb.
Haldy skořápek ústřic (12 kB)

Zrovna, když jsme před krámkem zastavovali, vyšla z něj statná husa, která se vydala přes silnici k protějšímu parčíku. Vznešeně se kolébala po jakési neviditelné, ale naprosto rovné cestě, nedala se ničím rušit, neodbočila a neuhnula ani před mým foťákem. Štrádovala si to k velikému skladu a mrazírně ryb na druhém konci parku.
Zatímco jsme pozorovali tento zajímavý husí pochod, vyšel z obchodu syn majitele a na můj zvědavý dotaz nám o huse vyprávěl. Říkají jí Gertruda a je u nich už asi 5 let. Ani nevědí odkud přišla, prostě se jednou objevila u krámu a zabydlela se v přístavu. Na noc prý odlétá někam do blízkého rákosí, jinak ale celý den tráví v přístavu, kde pendluje mezi krámkem a skladem, protože ví, že na obou místech něco dostane - zřejmě tím pochodem z jednoho místa na druhé dostatečně vyhládne.
Skořápky ústřic - detail (10 kB) Gertruda (7 kB)
Gertruda kráčí k parčíku (10 kB)
Původně přišla s houserem a tento denní ťapací rituál provozovali ve dvou. Lidí se nebáli, ale také si jich nijak nevšímali. Jednou ráno prý majitel obchodu seděl v loďce a rybařil, když najednou vedle něho přistála Gertruda. Kejhala a poplašeně plavala kolem loďky tak dlouho, až rybáři došlo, že chce, aby jí následoval a tak spustil motor. Gertruda pak začala pomalu plavat před loďkou až "dovedla" rybáře do jedné z mnohých zátok, kde se zmítal její partner, zamotán do rybářské sítě. Když byl vysvobozen, obě husy se vznesly a odlétly, odpoledne ale už zase loudily u krámku jakoby nic.
Potom houser nadobro zmizel a s největší pravděpodobností asi skončil mezi zuby jednoho z tamních aligátorů. Gertruda ho prý ho často volala a vypadala moc smutná. Pořídili ji tedy jiného housera. Gertruda ho sice přijala, ale zase měla chudák smůlu, protože během krátké doby ho zabilo auto, kdy si řidič v šeru včas nevšiml housera, který chtěl zrovna "přistát" na silnici u krámku.
Také druhý pokus s partnerem pro Gertrudu byl neúspěšný. Tentokrát se jí totiž houser vůbec nelíbil, syčela na něj a byla tak zlá, že se zklamaný nápadník prostě sebral a odletěl pryč.
Od té doby je Gertruda sama. Nikdy ji neviděli ani s jiným houserem, ani s housaty. Jen dál denně kráčí tou svojí vyšlapanou cestičkou - taková husa samotářka.

Marie Crossette, USA          

 
 
 

Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koěata