PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Dopisy a jiné drobnosti (Ferda)
 
9.6. KOZOROŽCI
Vzhůru za kozorožci (Lumír O. Hanuš)
8.6. KRÁLÍCI
Leonardo je prostě k sežrání (Klára Srbová)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

KOZOROŽCI
Vzhůru za kozorožci

Všiml jsem si, že informace, které někdy získám vlastní zkušeností či si je někdy doplním z literatury, se množí stále. Kdysi jsem se zmínil o damanech, nedávno o nich napsal článek a vždy je co doplnit. Rád bych se dnes zmínil o kozorožcích, tedy o kozorožci nubijském, který žije v Izraeli, ale opět začnu o damanech, neboť společně s kozorožci a dikobrazy jsou hlavní potravou leopardů, kteří se v Izraeli vyskytují.

O damanovi, heberejsky šafan, též známém jako skalní králík, savci původem z Afriky, který se dostal do Izraele pravděpodobně Syrsko-africkým zlomem, se několikrát zmiňuje Bible. Nahlédneme-li do knihy Přísloví 30:24-28, dočteme se: Kozorožci pod datlovníky v oáze Ein Gedi u Mrtvého moře (22 kB)
24Tito čtyři jsou na zemi nejmenší,
a přece znamenití mudrci:
25mravenci, národ bez síly,
a přeci si zajišťují v létě pokrm;
26damani, národ bez moci,
a přece si staví obydlí v skalách;
27kobylky, které nemají krále,
a přece všechny vytáhnou válečně seřazeny;
28ještěrka, kterou můžeš vzít do ruky,
a přece bývá v královských palácích.

Kozorožec z bezprostřední blízkosti asi 4 metrů ve Wádí Šlomo (14 kB) Damani se rozmnožili v Galileji. Nalézají se v blízkosti vegetace nedaleko balvanů a skalních stěn. Někdy vidíte skupiny těchto zvířat na stromě, jak zvýkají listy. Po třech až čtyřech hodinách jezení získají svoji celodenní dávku jídla. Zbytek dne poté obvykle odpočívají. Slunící se jedinci dávají pozor na dravce (ne vždy úspěšně, jak již určily zákony přírody a přežití). Vůdčí samec vládne skupině samic a mláďat. Samci mu podřízení se zdržují v uctivé vzdálenosti. Vůdčí samec kontroluje pevné teritorium a při páření má přednostní právo. Jak jsem uvedl již v předešlém článku, je tento savec střední velikosti zcela výjimečný. Zatímco jeho společenský život připomíná stáda velkých savců, jeho velikost a bydlení v tunelech jej řadí k menším hlodavcům. Tělní metabolismus je podobný plazům a pouštním savcům, což mu usnadňuje život ve vedru. V údolí Nachal Kedeš, které je v Galileji severně od údolí Nachal Amud, se zvýšila po několika mírných zimách jejich populace z 80 na 450. Dvě následné tuhé zimy zdecimovaly jejich populaci na pouhých 40! Výhodou jejich adaptace je skutečnost, že mohou jíst rostliny, kterým se většina jiných tvorů vyhýbá. V poslední době se damani v Izraeli rozšířili. Podepsaly se na tom dvě skutečnosti. Díky rozvoji měst a vesnic vznikla řada umělých skalnatých svahů, což je pro damany ideální. Zadruhé se snížil počet dravých ptáků a masožravců, jejich nebezpečných nepřátel. Jsou jako téměř všechna divoká zvířata v Izraeli chráněni.

Článek je o kozorožcích, ale musel jsem opět zmínit i damany, neboť nahlédneme-li opět do bible, pak Žalm 104:18 nám je uvádí ve stejném verši:

18Horské štíty patří kozorožcům,
skaliska jsou útočištěm pro damany.

Kozorožec ve Wádí Šlomo v Eilatských horách (11 kB) Majestátně vyhlížejícího nubijského kozorožce (Capra ibex nubiana) můžete snadno uvidět během dne na skaliskách Judské pouště. Jejich slabostí vzhledem k masožravcům je jejich závislost na vodě. V zimě a na jaře, kdy "hrnce" (prohloubeniny ve skále na dně řečiště vymleté vířící se prudkou vodou a ve víru se točícími kameny) v kaňonech jsou plné vody, rozptýlí se podél Zlomu a dokonce se pasou na okrajích plošiny nedaleko ochranu jim skýtajících útesů. Jsou chytří s bystrými smysly. Jeden z nich je vždy na stráži. Blíží-li se nebezpečí, je slyšet táhlý hvizd a stádo ihned běží do bezpečí k útesům. V létě se shromažďují kolem zdrojů vody v kaňonech.

Kozorožec je vlastně horská koza, která se v poušti nalézá pouze na útesech a strmých kopcích, které jsou přilehlé k údolím bohatým na zeleň u pramenů. Je svalnatý, má krátké silné nohy, které jsou naspodu barvy černo-bílé a jsou uzpůsobeny na strmé výstupy. Obratně šplhá i po příkrých skalních stěnách a přeskakuje hluboké propasti. Vyjímečným rysem tohoto zvířete jsou rohy samců, zahnuté dozadu a na koncích zašpičatělé. Ve věku deseti let jsou rohy přes metr dlouhé. Samci začíná ve dvou letech růst bradka, která se s věkem prodlužuje a tmavne. Rohy samic jsou krátké a vzpřímené. Rohy rostou rychlostí 1-3 srůsty (spoje) za rok. V době páření se růst rohů zastavuje a objeví se růstový kroužek. Rohy slouží jako ozdoba a prostředek k boji. V době páření (podzim) se rozléhá ozvěnami mezi tyčícími se útesy v kaňonech hluk narážejících samčích rohů.
Kozorožec jí pouze zeleň. Je požitkem vidět rohatého samce, jak se postaví na zadní nohy a okusuje listí z větví stromů. Mláďata žijí ve stádech s dospělými samicemi. Samci dospívají ve věku šesti let, kdy se spojují do malých stád dospělých samců. Mláďata se rodí brzy na jaře, kdy je zeleň na svém vrcholu. Samice rodí v rozsedlinách mezi útesy v soukromí a o několik dní později se s novorozenci vracejí ke stádu.
V roce 1970 přenesla Rešut Šmurot HaTéva (=síť ochrany přírody) v Izraeli kozorožce na západ Golanských výšin a odtud se rozšířili dále.
Kozorožec z bezprostřední blízkosti asi 3 metrů ve Wádí Šlomo (20 kB)
Ve dne jsou aktivní v chladných hodinách. V hodinách horka odpočívají ve stínu stromů či skal. V noci leží v prohloubenině, kterou si vyhrabou předníma nohama ve strmém svahu. Někdy je aktivní za měsíčných nocí. Samec váží 45 - 80 kg, samice 30 (21 - 50) kg.
V Judské poušti jsou velké skupiny kozorožců. Nejlépe je lze pozorovat u oázy Ein Gedi u Mrtvého moře, kde je obvykle najdete v hájích s datlovníky, které jsou uměle zavlažovány. V okolí kráteru Makteš Ramón v Negevské poušti na ně narazíte dokonce v ulicích přilehlého městečka Micpe Ramón. V dolinách Eilatských hor zcela na jihu Izraele se setkáte spíše s jednotlivci, neboť jsou zde jen malé skupiny. Ať je však již potkáte na kterémkoliv z těchto míst, bude to vždy pro nás nevšední silný zážitek, neboť jejich rohy nás vždy okouzlí.

Lumír Ondřej Hanuš, Israel          

 
 
Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo

Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koěata